יוגה - פורטל היוגה  yoga.co.il
דף הבית
חנות יוגה
סדנאות ואירועים
אינדקס מורים ליוגה
קורסי מורים ליוגה
תנוחות יוגה
חיפוש באתר
נעים להכיר
שרית זר-אביב
שרית זר-אביב
מוצרי החודש !
תיק למזרון יוגה
תיק למזרון יוגה
 
תיק יוגה - Carry all
תיק יוגה - Carry all
 
תיק שק למזרן יוגה
תיק שק למזרן יוגה
 
חפש באיזור מגוריך מורה ליוגה מרכז ליוגה קורס מורים חיפוש מתקדם
זרמים ביוגה
יוגה נשית   |  מירה ארצי פדן
יוגה, ככלי הקשבה עמוק לגוף, משלב תנועה, נשימה ומצב תודעה, מאפשרת לאישה הצצה ולמידה מעמיקה אל שינויי גופה. במקורה באה מסורת יוגה זו מעולם גברי, ומהבנה גברית של הגוף. אך ניתן להשתמש בכלים שמספקת היוגה, כדי להבין את גופה של האישה.

במהלך העשורים האחרונים חלו שינויים בתפקיד האישה, במעמדה, בדרישות החברה ממנה ובמקביל בציפיות שלה לעמוד באותן דרישות. אימהות, בית, קריירה, חברה – כל אלו מביאים את האישה לנהל עצמה דרך תימרונים רבים אשר מעמיסים על גופה ועל נפשה. על רקע זה, נשים רבות אינן משכילות להתאים את חייהן לשינויים ולכן סובלות ממתח שגורר בעיות פיזיות ורגשיות כגון: מיגרנות, מחזור לא סדיר, כאבי מחזור, מתחים, לחצים, מצבי רוח ובעיות מורכבות יותר כמו נזקים ברצפת האגן או מחלות כרוניות שונות נראה כי אצל נשים, יותר מגברים, קיים קשר עמוק בין הגוף, הנפש ואורח החיים היומיומי.  נשים עדות לשינויים הורמונליים בשל המחזור החודשי, ההיריון וגיל המעבר. ההורמונים משפיעים על חיינו גם אם לא למדנו להבין איך בדיוק זה קורה. לנשים רבות מוכרות תחושות של תשישות או עצבנות לא מוסברת לפני ימי הווסת, או לחילופין תחושה טובה בימים שלפני הביוץ, שינויים אלה באים לידי ביטוי ביומיום כאשר הנשים לא ממש מבינות מה בדיוק קורה, מה משתנה.

 

היוגה, ככלי הקשבה עמוק לגוף, משלב תנועה, נשימה ומצב תודעה, מאפשרת לאישה הצצה ולמידה מעמיקה אל שינויי גופה. במקורה באה היוגה מעולם גברי, ומהבנה גברית של הגוף. אך ניתן להשתמש בכלים אלה, כדי להבין את גופה של האישה. גוף זה משתנה בכל חודש, חווה שינוי בכל תקופת חיים, והוא הגוף הנותן חיים.

בגלל שינויים רבים ודרמטיים אותם עוברת אישה בחייה, יש להתאים את תרגול היוגה לשינוי שחל בכל תקופה. דרך  תרגול  רך, קשוב ומשתנה, תוכל כל אישה לזהות את השינוי שחווה גופה.  בימי הביוץ, התרגול שונה מאשר בתקופת הווסת; בתקופה ההיריון התרגול מותאם למשקל המתווסף, לעומס במפרקים וכן מאפשר הכנה טובה ללידה. בגיל המעבר התרגול אינו כפי שהיה בגיל 30. דרך תרגול מתון, עמוק, עם קשב לתנועה בקרקעית האגן, על ידי רכות וחיבור עמוק לנשימה ניתן להבין את הגוף ולפעול בדרך שונה.

 

יוגה נשית מאפשרת רגע של הפוגה  וכלים להתמודדות עם מרוץ החיים השוחק והמתיש, רגע של שקט בין תמרונים אינסופיים בין הבית, הילדים, בן הזוג והעבודה. בשיטה זו, לכל אישה, בכל גיל ובכל מצב גופני, מתאפשרת הצצה אינטימית אל גופה  תוך הסתכלות מעמיקה על השינויים שהיא חווה בגוף והשפעתם על אורח חייה.


ייחודה של היוגה הנשית הוא בהתאמת התרגול לחיי האישה תוך יצירת קשר בין גוף, נשימה ומצב תודעה, דרך היכרות עם השינויים ההורמונליים. כך ניתן להבין כיצד משפיע תהליך הנשימה על מצב בריאותה הפיזי והמנטאלי של האישה, כיצד מתחברת הנשימה לתנועת הגוף בתפקוד בחיי היומיום ומהי החשיבות של מערכת השרירים העמוקים המוזנחים בדרך כלל, בייצוב וארגון חיינו.

 

תרגול היוגה הנשית מתמקד ברצפת האגן, בקשר שבין תנועת הנשימה לרצפת האגן, בהשפעת שרירי רצפת האגן ומערכת השרירים העמוקים על היציבה ובאיזון האגן בעמידה, בשכיבה ובישיבה.  זאת משום שסודות חיינו כנשים טמונים באגן. היכרות מעמיקה עם האגן על כל רבדיו, מאפשרת לאישה להבין טוב יותר את התנהלות חייה.

כמו כן, משלבת היוגה הנשית תנוחות יוגה מוכרות בהתאם למחזוריות חיי האישה, מתמקדת בעבודה נכונה על שרירי הבטן בהתאם לצרכי האישה (הריון, מחזור וכד') ובעבודה מעמיקה של תנועה, נשימה ופסקי זמן.

סודות רבים הטמונים בגוף האישה, משפיעים ואף מנהלים את חייה מבלי שתהיה מודעת אליהם. היוגה כדרך התבוננות יחודית על הגוף ועל המצב המנטלי, מאפשרת ליצור קשר יחודי עם הגוף שלנו כנשים, כך שנוכל להבין אותו טוב יותר, לזהות את הסימנים שהוא שולח לנו ולעזור להפחית סימפטומים.

מתוך התרגול תוכל כל אישה לקחת לעצמה מספר תרגילים פשוטים ולבצע אותם באופן שיגרתי על מנת לשפר את איכות חייה.

התרגול הייחודי לנשים מאפשר להבין ולחוות:

 

>את רצפת האגן

>את הקשר העמוק שבין תנועת הנשימה לרצפת האגן

>השפעת שרירי רצפת האגן ומערכת השרירים העמוקים שלנו על היציבה הן הפיזית והן המנטלית ביומיום

>איזון האגן בעמידה, בשכיבה ובישיבה

>תנוחות יוגה מוכרות ושילובן בהתאם למחזוריות שלנו כנשים

>עבודה נכונה ותומכת עם שרירי הבטן

>עבודה מעמיקה של תנועה, נשימה ופסקי זמן

>נשימות מתאימות והקשר שלהן למצבים שונים בחיינו

>הבנה לגבי רגישות במפרקים בהתאם לשינויים הורמונליים

>היכרות עמוקה עם ההורמונים המשפיעים על חיינו

>עזרה עצמית על בסיס יומי על ידי תרגול מותאם

 

כאשר התרגול הופך חלק מחיי האישה היא יכולה להבין את קשר שבין אגן מאוזן לשינויים הורמונליים נוחים. היא יכולה להקל על עצמה בבעיות אופייניות במהלך המחזור החודשי. היא לומדת להזהות אותן ומתאימה תרגול ותנוחות המסייעות לאי נוחות. בגיל המעבר היא מתאימה את התרגול לשינויים הדרמטיים אותו חווה גופה ובכך מקטינה סימפטומים המשבשים את איכות חייה.

 הדפס
 שלח לחבר
 לדיון על המאמר בפורום

מירה ארצי פדן, מורה ליוגה, מדריכת הנקה והכנה ללידה, מלמדת במכללת וינגייט, ב"דיאדה" ובארגון מורי היוגה. ממחברות הספר "טבעי ללדת", מפתחת שיטת "יוגה נשית" המופקת על גבי די וי די "יוגה להיריון ולאחר לידה" ו "יוגה נשית". לאתר של מירה

הירשם לניוזלטר
ותקבל עדכונים מפורטל היוגה
סדנאות ואירועים
22/12/2014 כנס יוגה לילדים ונוער
25/12/2014 קורס מורי יוגה בהנהלתה של רחל וילוז′ני בשיתוף מרכז צ′אנדרה יוגה
25/12/2014 החופש להיות ולהרפות...סוף שבוע של יוגה ומדיטציה בקיבוץ תובל
27/12/2014 סדנת איינגר עם יוחאי הולצמן בפראנה גבעתיים
27/12/2014 קולנוע רוחני : - הסרט ערות: החיים על פי יוגננדה
01/01/2015 כשאיינגאר ובודהה נפגשים - סדנא במואה בהנחיית איל שפרוני וקרן ארבל
05/01/2015 סנדרה סבטיני מגיעה לביקור חורף 2015
15/01/2015 ניקוי (צום) מיצים ויוגה – חופשה בסיני מבלי לצאת מישראל
28/01/2015 שיעורי מייסור עם רומן סיימון בפראנה ת"א
04/02/2015 בפברואר אלהיוגה נוסעת לחופשת יוגה ויניאסה בגואה עם אובי ליפשיץ - זה הזמן להירשם.
19/02/2015 יחסי מורה-תלמיד ביוגה - הזמנה להתבוננות מחודשת , סדנא בהנחיית סנדרה סבטיני ויונתן קולקה
20/03/2015 MYSTICAL WEEKEND WORKSHOP WITH DAVID ROBSON
24/03/2015 סדנטיול בהימלאיה ההודית עם איל שיפרוני
30/03/2015 טיול יוגה למרוקו - פסח 2015
חפש סדנת יוגה
זמן קריאה
יוגה למתחילים
חוכמת היוגה
אימון היוגה
זרמים ביוגה
יוגה להריון
יוגה, איורוודה ותזונה
יוגה לילדים
מורים מדברים יוגה
יוגה וידאו
מילון סנסקריט
 
נבנה ע"י Shteeble.com