יוגה פורטל
שלחו להדפסה 
בחזרה לדף הבית
של פורטל היוגה.
יוגה לילדים  /   ילדים
תנוחת הצב – קורמה-אסאנה - יוגה לילדים  |  אסנת ישראלי
איך ללמד את תנוחת הצב לילדים, וסיפור שסיפר הפילוסוף למלך ההודי. שמסתיים במוסר השכל: "קל להשיג דבר מלשמור עליו ולהחזיק בו, וכל מי שהשיג דבר ולא ידע לשמור עליו יקרה לו כמקרה הצב."

מה לעשות:
 לשבת על הרצפה עם רגלים ישרות
 לפסק אותן ברוחב המזרון, ולכופף את הברכיים מעלה,
 להכניס את הידיים מתחת לברכיים, ולהאריך אותן לצדדים.
 עכשיו קצת יותר קשה: נסו לישר את הברכיים ולהניח את המצח על הרצפה, כשבית החזה קרוב לרצפה
 הכי קשה: נסו להפוך את כפות הידיים כלפי השמיים ולשלב אצבעות מאחורי הגב
לא לעשות
 מי שמרגיש לא נוח, עצוב וחשוך בתוך "שריון" הצב, לא יניח את המצח על הרצפה
 תרומת התנוחה
 מותחת מאריכה ומגמישה את עמוד השדרה.
 משקיטה את המחשבות.

קורמה= צב

הקוף והצב (או לב של קוף)
על עץ התאנה העתיק שבשפת הים חי לו קוף זקן, 'מהיר' שמו. לפני שנים היה 'מהיר' מלך הקופים, אך עתה נחלש, גורש מממלכתו, ואת ביתו החדש בנה על עץ התאנה. יותר משאהב לאכול תאנים מתוקות אהב הקוף 'מהיר' לשמוע את קול נפילתן למים. שעות ישב לו על ענף והשתעשע בזריקת תאנים למים. צב אחד ששחה בקרבת מקום חטף ואכל אותן. חשב לעצמו הצב, כנראה שלמעני משליך הקוף הזקן והחביב את התאנים, מדוע שלא אצא מן המים ונתיידד? וכך עשה. ישבו להם הקוף והצב ושוחחו שעות ארוכות ואף ימים, והצב שכח לחזור למשפחתו.

מעניין עם מי מבלה בעלי הצב? קינאה אשת הצב, הלכה לשכנה ושיתפה אותה בצרתה: אני חוששת שבעלי נמצא בחברה רעה וקרה לו אסון. ענתה השכנה: דעי לך כי בעלך הצב מתרועע עם קוף זקן שגר על חוף הים, יחד הם מבלים אוכלים ושותים, והוא אשר הרחיק את בעלך ממך. כל עוד הקוף הזה חי, לא תראי את בעלך. כשיחזור בעלך אני מציעה לך להעמיד פני חולה, וכשישאל לשלומך, ספרי לו שאת חולה במחלה אנושה. התרופה היחידה, כך תאמרי, שציוו הרופאים היא לב של קוף. מצאה חן עצת השכנה בעיני אשת הצב.
אחרי ימים רבים חזר הצב הביתה ומצא את אשתו במיטה, גונחת ונאנחת. מה קרה לך? שאל הצב. חליתי במחלה אנושה, ענתה, וימי ספורים. הרופאים אמרו שיש רק תרופה אחת, לב של קוף. אם אני יקרה לך, אנא הבא לי לב של קוף, אוכל אותו ואבריא מיד.
קדרו פני הצב, עצוב היה על מחלת אשתו. זו אשתי שהולכת למות... אבל איך אוכל לבגוד ולפגוע בחברי הקוף? מצד שני, פשעי יכבד שבעתיים אם לא אציל אותה, הרי היא אשתי וחברתי לחיים ויקרה לי היא ממאה קופים.

עצוב ומבולבל חזר הצב אל עץ התאנה, והלך על חוף הים חסר מנוחה. פגש אותו הקוף ואמר: אחי, איפה אתה? מה נפלו פניך, קרה אסון? ענה הצב, אני מתבייש ומרגיש לא נוח, ימים רבים דאגת לי ארחת והאכלת אותי בנדיבות רבה, כעת אשתי ואני רוצים להשיב לך, אנו מזמינים אותך לארוחת ערב חגיגית, נאכל ונשתה כיד-המלך, כדאי לך, אנחנו גרים באי קסום בלב-ים.
ידידות אינה נמדדת בעיני באוכל ושתייה, ענה הקוף, מספיק טוב בעיני שאתה ידיד נאמן ורוצה בטובתי, אני זקן וחלש ולא יודע לשחות... אנא, התחנן הצב, אחרת איזו מין ידידות זו? כבד אותי ואת בקשתי, בוא ותתארח אצלי. הסכים הקוף ללכת עם הצב, ירד מהעץ, עלה על גבו של הצב ויחד ירדו אל המים.

התרחקו השניים מעט משפת הים, והצב התחיל לצלול מטה בים. היי, השתגעת? מה אתה עושה? צווח הקוף, אני טובע, תעצור! אתה רוצה להרוג אותי? האמת היא שכן, אמר בעצב הצב, עצר ולא יכול היה להמשיך לשחות. מה אתה זומם? שאל הקוף. ענה הצב בקול רועד: אשתי חולה במחלה נדירה, מה אעשה והרופאים אמרו שהתרופה היחידה למחלתה היא לב של קוף!...
נבהל הקוף, נשם עמוק, שמר על שלוותו ואמר: חבל שלא ידעתי זאת לפני שיצאנו לדרך, מנהג ידוע לכל הוא שקופים משאירים את ליבם בבית בטרם יצאו לביקור או טיול, כך יוכלו קרוביהם לדעת שהקוף בסדר גם כשהוא רחוק. התפלא הצב ואמר, אז איפה לבך? השארתי אותו על העץ כמובן, אמר הקוף, אם אתה חפץ בליבי נמהר ונחזור יחד אל החוף, ושם אתן לך אותו. נרגע הצב, איזה מזל, חשב, ידידי הקוף הסכים מרצונו לתת את ליבו ואני לא נחשב בוגד.
פנו השניים לאחור ושחו אל החוף. כשהגיעו, מיהר הקוף וטיפס על עץ התאנה. והצב? חיכה וחיכה וחיכה...מה קרה? שאל הצב את הקוף, כבר מחשיך ומאוחר רד מהר והבא את ליבך. טיפש אתה, ענה הקוף, קודם רימית אותי ובגדת בי, ועכשיו אני מחזיר לך באותו אופן! לך, חזור לאשתך וספר לה על "חוכמתו" הגדולה של בעלה.

כך סיפר בידבה הפילוסוף למלך ההודי דבשלים, ואף הוסיף: "קל להשיג דבר מלשמור עליו ולהחזיק בו, וכל מי שהשיג דבר ולא ידע לשמור אותו יקרה לו כמקרה הצב."

אסנת ישראלי - מורה מוסמכת ליוגה, מתמחה בעבודה עם ילדים,פיתחה ומשווקת את קלפי המשחק יוגה לילדים. התמונות מתוך: 'יוגה לילדים – משחק קלפים: yoga4kids.co.il