יוגה פורטל
שלחו להדפסה 
בחזרה לדף הבית
של פורטל היוגה.
יוגה לילדים  /   ילדים
תנוחת החתול-מארג′ריאסנה - יוגה לילדים  |  אסנת ישראלי
מאמר קצר על תנוחת החתול בתוספת סיפור מעניין על חתולים ונמרים ליוגה לילדים.

מה לעשות
תנוחת המוצא היא עמידת "שש", כשהגב שלנו ישר ושקט כמו שולחן.
דרגת קושי קל: לנשוף (להוציא אוויר) לקמר את הגב להביא את הסנטר קרוב לבית החזה, עם הוצאת האוויר להרים את הסנטר ולקער את הגב
בינוני: לשמור על גב ישר ואגן מקביל לרצפה, להעביר משקל ליד שמאל והרגלים ולהרים את יד ימין ישר וקדימה. להוריד ולעשות צד שני. לעשות את אותו דבר עם הרגליים.

קשה: להרים יחד את רגל ימין ויד שמאל, ולחזור על אותו דבר בצד השני.

קשה מאוד: להעביר משקל אל יד ימין ורגל ימין ולהרים יחד את רגל שמאל ויד שמאל. לחזור על התרגיל בצד השני .

לא לעשות את התנוחה אם יש כאב בברכיים או בשורש כף היד, אפשר להניח שמיכה מתחת.

תרומת התנוחה
משחררת ופותחת בעדינות את מפרקי הכתף הירכיים והקרסוליים, משחררת מתח בצוואר ובגב. מגמישה את עמוד השדרה ושרירי הגב הארוכים. מרגיעה ומשחררת ומומלצת כתנוחת חימום בתחילת האימון. משפרת את שיווי המשקל ויכולת הריכוז.

מארג'ארי= חתול

דודתו של הנמר
המעשה קרה לפני הרבה מאד שנים. הירח סטה ממסלולו תעה והתקרב לשמש. החום בירח היה בלתי נסבל וכל בעלי החיים שם נמלטו משם כדי להציל את עצמם מהחום הגדול. ביניהם היה גם הנמר, שנפל ברעש גדול על הארץ. מכוח הנפילה רעדה האדמה, רקדו ההרים והעצים ושאגתו הפילה פחד על כל בעלי החיים והציפורים שביערות.
הנמר נפל בשדה פתוח. אור השמש הבהיר סנוור את עיניו, הוא לא ראה דבר ומרוב פחד שאג בקול גדול ואיום.

חתולה אחת שנמצאה בקרבת מקום נגשה אל הנמר ואמרה: " כדאי לך להפסיק לשאוג ככה. קול שאגתך יזעיק את בני האדם, שמיד יגיעו וישמידו אותך."
"ומי את ?" שאל הנמר. "אני דודתך, אף כי אינך יודע זאת" ענתה החתולה. "אני מאוד דומה לך. אמנם אני קטנה ממך אבל לא פחות חשובה, ועכשיו, שמע: מכיוון שאתה מסנוור ולא רואה דבר אחוז בשיניך את זנבי ולך אחרי. אבל ראה הוזהרת- אל תנשוך אותי בשיניך".
וככה הלכו השנים ליער עבות ואפלולי. שם יכול היה הנמר לראות את כל מה שסביבו. הוא הביט אל החתולה וקרא בתימהון: הוי! לא ידעתי כמה את קטנה! החתולה נעלבה והתרגזה והחלה לגדף את הנמר. לנמר לא הייתה הרבה ברירה אלא לשתוק. הכול חדש בשבילו ועוד צריך הוא ללמוד הרבה אצל דודתו החתולה.

הנמר היה תלמיד טוב ולמד מהר לצוד בעלי חיים גם בלי עזרת הדודה. פעם אחת כשרבצה החתולה ונחה בצל העצים נגש אליה הנמר ושאל אותה: " תגידי, דודה, האם למדתי את כל התורה או שישנם דברים עוד דברים שעלי ללמוד?"
"כן" ענתה החתולה, " כבר למדת את כל התורה ואין עוד דבר שעליך ללמוד." "באמת?" שאל הנמר, "למה שאשקר לך, טיפש?" ענתה החתולה. " אם כך, אינך דרושה לי עוד ואני יכול לטרוף אותך..." אמר הנמר, קפץ והתנפל על החתולה. אבל החתולה הייתה לא רק קטנה אלא גם זריזה, הקדימה את הנמר וטיפסה במהירות אל מרומי העץ.
אמר הנמר בעצב: "דודה, הרי שיקרת אותי כשאמרת שלמדת אותי את כל התורה. לטפס לא למדתי." ענתה החתולה בלעג: "כבר ממבט ראשון ידעתי מי אתה ולכן החלטתי ללמד אותך תורה אחת פחות."

אסנת ישראלי - מורה מוסמכת ליוגה, מתמחה בעבודה עם ילדים,פיתחה ומשווקת את קלפי המשחק יוגה לילדים. התמונות מתוך: 'יוגה לילדים – משחק קלפים: yoga4kids.co.il