יוגה פורטל
שלחו להדפסה 
בחזרה לדף הבית
של פורטל היוגה.
יוגה, איורוודה ותזונה  /   איורוודה
מה בין הדושות באיורוודה ליוגה?  |  שרית אדרי
לכל מתרגל יוגה מסור, אשר עולה על המזרון כל בוקר, חשוב, לדעתי, להבין את עקרונות הדושות , כדי שיוכל לאמוד את השינוים החלים בגוף . בנוסף, הדושות עוזרות לנו להתאים את אימון היוגה לדושה הדומיננטית בגוף.

 

יוגה ואיורוודה הן תורות אחיות. שתיהן מבוססות על הדארשנה של סאמקיה (Samkhya – The cosmic science ) – אסכולה דואליסטית הרואה את החיבור שבין פורושה (סובייקט טהור) לבין פרקריטי (אובייקט טהור), ומצביעה על הקשר בין חומר לרוח. שתיהן, גם יוגה וגם איורוודה  גורמות לנו לחקור ולהבין את טבע האדם וטבע היקום על מנת שנוכל לחיות חיים הרמוניים, לא רק לשם ההתפתחותינו הפרטית אלא  עבור כל היצורים החיים על אדמה זו.

מהי איורוודה
פירוש המילה איורוודה – מדע / ידע החיים.  איו  (Ayu)- התנועה או החיים המוגדרים כהרמוניה בין הגוף (Sharira), החושים (Indyria), ה - mind (Manas), והנשמה (Atma). ואילו וודה (Veda)- זהו ידע או מדע.
האיורוודה היא תורה הודית עתיקה הכוללת בתוכה תפיסה רחבה ועמוקה לחיים.  לפי תפיסה זו, כל אחד מאיתנו יכול לחיות חיים טבעיים אשר מתאימים לו   ויכולים להעניק לו אושר (Sukha). הליכה נגד טבענו  יכולה לגרום לחוסר הרמוניה (Dukha). איורוודה רואה את גוף האדם כמערכת המורכבת מרקמות ומאיברים הקשורים ותלויים אחד בשני בשילוב עם המוח והתודעה, תוך התייחסות לסביבה בה כל אחד חי, למצבו המשפחתי והחברתי.

שלושת הדושות
לפי האיורוודה, בטבע ישנם חמישה אלמנטים: אויר, חלל, אש, מים ואדמה, והם אבני היסוד עליהם מונחים כל החומרים ביקום, מהגס ועד לעדין. חמשת האלמנטים הללו באים לידי ביטוי בגוף האדם, ויוצרים שלושה עקרונות עיקריים אשר שולטים ברמה הביולוגית, הפיסית והמנטלית של הגוף, ה- mind והתודעה.  עקרונות אילו נקראים דושות Dosha) (.שלושת הדושות:
עיקרון הוואטה, המורכב מאוויר וחלל;
עיקרון הפיטה המורכב מאש ומים;
עיקרון הקאפה המורכב מאדמה ומים.

עקרונות אלו אחראים הן על מערכות הגוף הפיזיות כמו: שלד, עיכול, עצבים, נשימה והן  על מצבינו  הנפשי והרגשי:  כעסים, חרדות, הבנה, חמלה וכדומה.

שלושת הטיפוסים על פי הדושות
מתוך עקרונות אלו מתארת האיורוודה שלושה טיפוסים עיקריים של אנשים, שניתן לאפיינם, בכלליות, עפ"י התכונות הבאות:
אדם מסוג וואטה:  מבנה גופו רזה, מפרקיו בולטים, יש לו קושי לעלות במשקל,  בעל נטייה ליובש וקור. מבחינה מנטאלית הוא  אדם מתלהב, בעל דמיון מפותח ויצירתי.
אדם מסוג פיטה: מבנה גופו בינוני, בעל נטייה לשומניות וחום. מבחינה מנטלית הוא מתאפיין באינטלקט חריף ואוהב שינויים.
אדם מסוג קאפה: מבנה גופו רחב, בריא, וכבד מבין השלושה, בעל נטייה לקרירות,לחות וכבדות. מבחינה מנטאלית הוא יציב סבלני ומסור.
בדרך כלל לכל אדם דושה אחת דומיננטית, כאשר השתיים האחרות מופיעות במינון נמוך יותר. אבחון הטיפוס האיורוודי עוזר למודעות בחיי היום יום, ושמירה על איזון מתמיד. כדי לדעת באמת לאיזה טיפוס כל אדם משתייך יש לגשת למטפל איורוודי או לקבלת תמונה כוללת, אפשר למצוא היום מבחן לאבחון טיפוס איורוודי באתרי אינטרנט.
האיורוודה מציעה לא לקחת את בריאותנו כמובנת מאליה, ולאבחן את הטיפוס שהיננו על מנת שנוכל לשמור על מודעות בחיי היום יום ועל איזון מתמיד.
חשוב לזכור שמצבנו דינמי ומשתנה כל הזמן. כל אחד מאיתנו הוא חלק מתוך מערכת חיים שלמה ומשתנה המושפעת מהאוכל אשר נכנס לגוף, פעילות פיסית, עבודה, משפחה, איזור מגורים, סוג המחשבות והרגשות להם אנו נותנים מקום, צורת התמודדות עם לחצים, מדת השימוש בחושים. האיורוודה רואה את מכלול החיים הדינמי ומתוך כך מציעה לכל אחד שמירה על האיזון המתאים לטיפוס שלו בדיוק בעזרת מזון, פעילות פיסית שכוללת אסנות, נשימות, מדיטציה,עיסויים, צמחי מרפא, וניקוי רעלים. 

לכל מתרגל יוגה מסור, אשר עולה על המזרון כל בוקר, חשוב, לדעתי, להבין את עקרונות הדושות , כדי שיוכל לאמוד את השינוים החלים בגוף . בנוסף, הדושות עוזרות לנו להתאים את אימון היוגה לדושה הדומיננטית בגוף. לדוגמא, בימי החורף, עקב הקור והלחות אנחנו פחות אקטיביים ומתנהלים ביתר כבדות ואיטיות. לכן עקרון הקאפה יותר דומיננטי. אמנם אנשים מסוג קאפה ירגישו זאת יותר מאחרים, אם כי גם אנשים מסוג וואטה הרזים והכחושים אשר סובלים מקור כמעט כל הזמן, יצטרכו לדאוג לגופם בזמן זה.  לכן נצטרך לחמם יותר את הגוף בעזרת : תנוחות עמידה או עיסוי עצמי בשמן שומשום לפני התרגול. נעדיף מזון מבושל עם תבלינים מחממים וממריצים כמו, גרגירי חרדל, גרגירי כמון, קינמון, ג'ינג'ר, עלי דפנה.

אמר ד"ר דיויד פרוולי מגדולי המורים לאיורוודה במערב: יוגה מראה את הדרך להגשמה עצמית, והאיורוודה מראה לנו איך לחיות בדרך זו כך שהגוף הפיסי והמנטלי לא ייסטו ממנה.

לקריאת מאמרים נוספים על איורוודה

שרית אדרי - לומדת 7 שנים יוגה ,היא גם מטפלת איורוודה ב-5 שנים האחרונות.
כמו כן מבשלת אוכל ע"פ איוורודה. חוקרת באופן מתמיד את הקשר בין יוגה ואיורוודה בחיינו.