יוגה פורטל
שלחו להדפסה 
בחזרה לדף הבית
של פורטל היוגה.
חוכמת היוגה  /   חכמה
כל החיים הם יוגה - על מטרת היוגה   |  עידו לוי
מטרת ה-יוגה והחיים על פי אורובינדו היא שאיפה לזירוז האבולוציה הטבעית של האדם ושחרור האדם ממגבלות החומר והתודעה. מאמר שני בסדרה, הפעם אודות מטרת היוגה על פי תפיסתו של אורובינדו.

רוב היצורים בעולם חיים ללא עיסוק במחשבה על מטרת חייהם, אלא חיים באופן פחות או יותר אוטומטי עפ"י אינסטנקטים שהתפתחו במהלך האבולוציה של אותו יצור, ועפ"י חוויתו האוביקטיבית של החיים במשך חייו. אפילו רוב בני האדם, אשר הינם בעלי האינטלקט המפותח ביותר מיצורי היקום, אינם מתאמצים למצוא את התשובה לשאלה המרכזית , מהי מטרת החיים? אלא חיים כמו כל יצור אחר עפ"י אותם אינסטינקטים טבעיים.

כדי לנסות להבין מהי מטרת החיים, כדאי להתבונן בחיים עצמם. אפשר להתבונן בשבטים באפריקה, או לקרוא אחד מעשרות הספרים שניכתבו על "האנשים האמיתיים" ,החיים את חייהם בפשטות, ואשר לא מתעסקים בשאלות כבדות כאלה מתוך חוסר עניין בפיתוח החיים המנטלים שלהם. כולם יסכימו שהם חיים בהרמוניה עם הטבע, הם פועלים נכון והם מאושרים. לעומתם האדם בחברה המערבית שבחר לפתח את האינטלקט יצר חוסר הרמוניה בין התודעה לשאר מרכיביו כאדם, וכך נוצרה חוסר הרמוניה בין האדם המערבי לסביבתו. חוסר הרמוניה זו מתבטאת בכאב ובסבל. מובן שיש גם צד טוב בפיתוח האינטלקט, החיים המערבים הפכו להיות נוחים יותר, תוחלת החיים עלתה,  יש תנועה לעבר מצב כלכלי וחברתי טוב יותר, והתפתחות החיים המנטלים והרגשיים אינה רק של בעלי היכולת אלא של כל האנושות.

האדם המערבי מייצג את השלב האבולוציוני של התפתחות האינטלקט, ונראה כי ההרמוניה בין האינטלקט המפותח לבין שאר מרכיבי האדם היא דבר די נדיר. אפשר לוותר על ההתפתחות הזו, וללכת אחורה אל החיים הפרימיטיבים וההרמונים, אך זה לא צעד טבעי ללכת כנגד האבולוציה, טבע החיים הוא התקדמות והתפתחות לעבר הנשגב והמושלם. הפניית המבט אל החיים הפשוטים בטבע  צריכה להוות  בשבילנו דוגמא להרמוניה שיכולה להיווצר גם בחיינו אנו, אך היא עדיין בשלב התפתחותי ודורשת אימון רב. אורובינדו מציג את השלב האבולוציוני הבא של המין האנושי, הוא קורא לו השלב הסופרמנטלי. כמו שפיתוח החיים המנטלים פיתח את החיים החומריים, כך פיתוח החיים הרוחניים יביא לשחרור החיים החומריים והמנטלים ממגבלותיהם ויביא אותם למימוש שיא הפוטנציאל החבוי בהם. האדם יגיע להרמוניה רחבה ושלמה יותר ממה שניתן לתאר.

מטרת החיים והיוגה על פי אורובינדו היא שאיפה לזירוז האבולוציה הטבעית של האדם. כאשר לא נכון יהיה לוותר על מרכיב כלשהו של האדם בהנחה שהוא בלתי ניתן להשגה או להיפך, שהוא מפריע להתפתחות. ככל שהאבולוציה תהיה יותר רחבה כך ההרמוניה תהיה יותר שלמה ואמיתית. האדם הפשוט לא חייב להיות מודע למה שמתרחש בתוכו ומסביבו, בדיוק כמו שרוב היצורים לא מודעים לכך, ולתת לתהליך הטבעי של האבולוציה לעבוד עליו ודרכו. אך היוגי שרואה ביוגה כאוסף של תרגילים פסיכולוגים אינטנסיבים שמטרתם לזרז את התהליך האבולוציוני, ולשחרר את האדם ממגבלות החומר והתודעה, ישאף לכך שהיוגה תהיה ככל הניתן רחבה ואינטגרלית יותר. כך ההשפעה שלה על החיים תהיה יותר אפקטיבית ושלמה. אפשר לטעון שהיוגי יכול לוותר על ידע זה ולפעול עפ"י הנחיות המורה או עפ"י הרגשתו הפנימית. אך לדעת מהי מטרת אימון היוגה זה לא רק למען סיפוק יצר הסקרנות, אלא למען זיהוי המלכודות, זיהוי הבריחות, וזיהוי המטרה הסופית, שיכולה להיות עזר רב לאדם שבדרך.

"But if, on the contrary, man is more than a reasoning and emotional animal, if beyond that which is being evolved, there is something that has to be evolved, then it may well be that the fullness of the mental life, the suppleness, flexibility and wide capacity of the intellect, the ordered richness of emotional and sensibility may be only a passage towards the development of a higher life and a more powerful faculties which are yet to manifest and to take possession of the lower instrument…"(15)

 לקריאת המאמר הקודם על אורובינדו

עידו לוי - מנהל ויוזם פורטל היוגה מנהל את מרכז היוגה מול אונ' בר-אילן. וגם מלמד יוגה בתל אביב.