יוגה פורטל
שלחו להדפסה 
בחזרה לדף הבית
של פורטל היוגה.
אימון היוגה  /   אימון
תאי יוגה תרפי - לכאבי גב תחתון  |  אלפונס וחלי טרשל
כאבי גב תחתון שכיחים בקרב האוכלוסייה, כמעט כל אדם חווה כאב זה בחייו במוקדם או במאוחר. במאמר השני בסדרה, מציג אלפונס תרגיל של תאי יוגה תרפי וכן מציע תנוחת יוגה להקלה וריפוי כאבי גב.

כאבי גב תחתון שכיחים בקרב האוכלוסייה, כמעט כל אדם חווה כאב זה בחייו במוקדם או במאוחר. חלק מהבעיות חולפות בזמן קצר וחלקן עלולות להפוך לכרוניות. במאמר זה אציג תרגיל אשר יועיל לרוב הפתולוגיות ואקביל אותו לתנוחת הגשר הקטן ביוגה. מטרתנו הינה להגדיל את הרווח שבין חוליות עמוד השדרה, לשנות את חוסר האיזון שנוצר ולהוביל  ליציבה אופטימאלית שתאפשר לנוע בקלות ובגמישות, ללא עומס ומתח.

מכיוון שאת רוב חיינו אנו מבלים כשעמוד השידרה מכופף קדימה, התנוחות והתרגילים שיוצרים כפיפה לאחור של עמוד השידרה מאזנים את הלחצים שמופעלים על הגב.
אך כדי שכפיפה לאחור תהיה בריאה לעמוד השידרה היא צריכה להפעיל את כל עמוד השידרה ולא ליצור שינוי מקומי באיזור הגב התחתון.  כדי להגיע למצב כזה יש ליצור את הכפיפה דרך תנועה שמתחילה ברגליים ולא משימוש בשרירי הגב.


תרגיל לדוגמא מתוך תאי יוגה תרפי:


הנח את כפות רגליך בפיסוק קל, ליד ירכי המטופל. הצמד את ברכיך (כך שנוצר משולש יציב בין כפות רגליך  לברכיך). הנח את קשת כפות רגליו על ברכיך. אחוז את ברכיו, משוך אותם אליך תוך שאתה עובר באיטיות לכריעה. הישאר בטכניקה זו 30 שניות וטלטל את המטופל ע"י משיכת ברכיו.


אסנה לדוגמה setu bandha"" הגשר הקטן :

1. יש לשכב על הגב (על מבנה נוקשה). כופף את הברכיים והבא את עקביך קרוב לעצם הישיבה (עד כמה שאפשר). משוך בהדרגה את ברכייך קדימה. מבלי להפעיל את שרירי הישבן והגב (רק שריר הרגליים מתאמצים). בצע זאת 3 פעמים, השאר באסנה זו לפחות 60 שניות בכל פעם ועבור לאסנה הבאה.
 

2. בשלב זה יש למשוך את ברכייך קדימה עד שישבנך והגב התחתון יתנתקו מהרצפה. גם בשלב זה יש להימנע מלהפעיל את שריר הישבן והגב. בצע אסנה זו 3 פעמים, בכל פעם השאר 60 שניות או יותר. מומלץ לתרגל אסנות אלה 3 פעמים ביום ובכל פעם שיש מתח הגב התחתון.

 
3. מה לא לעשות - אין להרים את האגן כלפי מעלה באופן זה תאמץ את שריר הישבן והגב ולמעשה תגרום  ליותר מתח וכאב בגב התחתון.