יוגה פורטל
שלחו להדפסה 
בחזרה לדף הבית
של פורטל היוגה.
זרמים ביוגה  /   זרמים
סווסטה יוגה ואיורוודה   |  תמר מרנין
עיקרי התרגול בשיטת סווסטה יוגה: תרגול פשוט ונגיש לכל אדם לפי צרכיו ויכולותיו, עידוד לתרגול יום יומי ע"י מתן תכנית אישית מפורטת ושימוש בנשימה ככלי מרכזי בתרגול.

מאיפה זה התחיל?
מייסדי התרגול בשיטת סווסטה הם א.ג. מוהן, אינדרה מוהן וגאנש מוהן הגרים בדרום הודו.
א.ג. מוהן היה אחד מהחשובים בתלמידיו של ט. קרישנמצ'ריה בשמונה עשר שנותיו האחרונות.
ע"פ המסורת הוודית הלימודים הם תהליך של חקירה והתפתחות מתמדת תוך כדי שמירת כבוד למסורת, לאמונה ולמורה המלמד אותך. א. ג. מוהן ספג מקרישנמצ'ריה את ראיית העולם הייחודית שלו אשר מבוססת על עקרונות אוניברסאליים וניתנת ליישום עדכני שעומד במבחן ההיגיון והשכל הישר.

א.ג. מוהן הוא איש אשכולות בעל ידע רחב ועמוק במסורת הוודית ונאמנות ולויאליות למסורת זו. בו בזמן הוא משלב ניסיון ליצור את האינטרפרטציה הנכונה בהעברה של היוגה לחיים המערביים והמודרניים. הדמויות הנוספות העומדות בראש שיטת תרגול זו הן אינדרה מוהן, אשתו, ובנו גאנש. אינדרה הוסמכה להוראת יוגה ע"י קרישנמצ'ריה והיא בעלת  ניסיון עשיר בלימוד יוגה ובעיסוק בתרפיה. על דרך הוראתה נאמר שהיא לא מדברת הרבה אבל כל מה שהיא אומרת הוא מדויק, עמוק וחשוב. אינדרה ומוהן מקיימים אורח חיים מסורתי ע"פ המסורת הוודית כשההתפתחות הרוחנית ודרך היוגה מעצבים את דרך חייהם.

ד"ר גאנש מוהן (בן כ-30), בנם, למד רפואה איורוודית ומערבית אך עיסוקו העיקרי היום הוא חקר הפילוסופיה של היוגה. הכרת האסכולות השונות בפילוסופיה הוודית, ידיעת סנסקריט על בורייה, הקרבה לפרשנויות של ט.קרישנמצ'ריה שמקורן לא רק בידע אלא גם בחוויה ישירה -  יחד עם צניעותו והיותו צעיר ושייך לדור החדש מאפשרים לו להעביר לנו המערביים, ידע זה בצורה מקורית ונגישה.

מהי פירוש המילה סווסטה? ומדוע היא מייצגת את צורת התרגול זו?
פירוש המילה סווסטה (מתוך: "סוטרות היוגה של פאטנג'לי" 1:3) היא להישאר קרוב לעצמך. כשמוהן נשאל מהי יוגה בשבילו הוא ענה: "טעינו בדרכינו ויוגה היא הכלי לחזור הביתה ולהישאר בבית". מוהן השתעשע בביטוי "חבר נפש”, דבר שכולם מחפשים אחריו. הוא נהג לומר, אם באמת הייתם מכירים את הנפש הייתם יודעים שהיא לא צריכה שום חבר. אחד מהדברים החשובים של תרגול היוגה הוא האמצעי לקרב אותך למקום זה להכיר את עצמך.

פרשנות נוספת לביטוי סווסטה לקוח מהאיורוודה. סווסטה מתאר מצב של איזון פיזי ומנטלי. הדגש הוא על המילה איזון, על דרך האמצע ועל עשייה בגובה העיניים. האבחנה מה חשוב בשבילך לתרגל, במה להתמקד, איך ליישם בצורה ריאלית ומאוזנת את הדבר הנכון בשבילך היא המפתח לאיזון.

כמורה ליוגה התאמת תרגול לפלוני, מלווה בשאלות:
• מה המטרה של התרגול?
• מדוע נבחרו האסאנות שנבחרו?
• באיזה אופן אתה מעוניין לבצע אותן (הכוונה לוינאסה קרמה והתאמת אופן הנשימה)?
• באיזה סדר אתה מעוניין לבצע את האסאנות? 
• מתי אתה מתרגל? 
בסופו של דבר התרגול הוא מאוד פשוט. לא חשוב אם המטרה שעומדת לנגד עיני המורה היא פיזית או מנטאלית. האינדיקציה לתרגול טוב היא האם התרגול שמר על נשימה ארוכה, חלקה, אחידה ויציבה? האם השגת את המטרה? האם לאורך זמן יצרת שינוי? ובשינוי הכוונה לאיכות חיים גבוהה יותר.

מה הקשר לאיורוודה?

היוגה היא פילוסופיה הדנה ב"מיינד", (מתוך: "סוטרות היוגה של פאטנג'לי"  1:2). פירוש המילה איורוודה הוא  ידע הקשור בחיים. איורוודה היא מדע הנותן תשובות כיצד להימנע ממחלה. בראש ובראשונה מדובר ברפואה מונעת למרות שזו היא רפואה לכל דבר המאבחנת בעיה ומשתמשת בתרופות כשצריך.
הכתבים המסורתיים הקשורים ליוגה מעטים מאוד והתורה שבעל פה שמלווה כתבים אלו ענפה.  לדוגמא בנוגע לתזונה בכתבים של היוגה יאמרו לאכול מעט. אין ספק שזה נכון, אך חלק גדול מהפרשנות של מה שעומד מאחורי "לאכול מעט" בתוספת ההתאמות האישיות לגיל ועיסוק נמצא בכתבים האיורוודים.
גם האיורוודה נעזרת ביוגה ובתורה שבעל פה של היוגה. לדוגמא השאלה האם תנוחות הפוכות אכן טובות לאנשים עם אסטמה ? כן, אך יש לסייג את זה באיזה תנוחות הפוכות מדובר, באיזה וריאציות שלהן כדאי לבחור, כיצד לנשום בתנוחות אלו ועוד. התשובות לכל השאלות הללו הן התוספת של היוגה לאיורוודה.
נקודות ההשקה של סווסטה יוגה ואיור וודה לאיור וודה הן בעיקר בתחומי התזונה ואורח החיים. המוהנים בספרם השלישי "יוגה תרפיה" (Yoga Therapy: A Guide to the Therapeutic Use of Yoga and Ayurveda for Health and Fitness) יצרו ארגון של המקרים בהם עלינו לעשות סינתזה בין יוגה ואיורוודה, בין היוגה ומסורות אחרות הלקוחות מהתרבות הוודית ובין מקרים בהם כל סוג של חיבור עשוי להוביל לבלבול, למשל השימוש בצ'קרות למטרות רפואיות.

באלו תחומים תרגול היוגה אמור ליצור שינוי?
קיימות שלוש תשובות מרכזיות:
כושר (fitness), בריאות פיזית, יציבה טובה - גב חזק, גמיש וסימטרי.
תרפיה (sickness), הימנעות ממחלה, הימנעות ממצב שאינו נעים לנו, ממצב חונק. למשל: כאבי גב, קשיי נשימה, בעיות מחזור, או דוגמה למשהו טוב שקורה לנו כמו הריון או בעיות גיל המעבר.
נפש (spirituality): לחיות בשלום עם עצמך.

כושר או שמירה על הצד הפיזי.
מהו הבסיס של שמירה על כושר? רובנו לא מספיק גמישים וחזקים. לשבת בנוחות יום עבודה מלא מול המחשב, לרחוץ ילדים קטנים באמבטיה ולהתיישר ללא כאבי גב, ליהנות מפעילות ספורטיבית שאינה בשגרה שלנו ולצאת ממנה בלי מזכרות. לשמור על יציבה נכונה, לא לאבד גובה, כלומר לא להתכווץ עם השנים.
במה היוגה אמורה להואיל לאנשים בריאים? הכותרת היא גב חזק, גמיש וסימטרי ובנוסף התייחסות מיוחדת לצוואר. תרגול שכדאי לכל אחד ואחת לאמץ לעצמו. לא מדובר בשעה, אלא במספר תנועות מצומצמות שיתמכו בנו ביום יום.
הכלים שנשתמש בהם בתרגול למטרה זו יהיו התנועה והנשימה. חיבור של תרגול פיזי המבוסס על תנועה אטית המוכתבת על פי קצב הנשימה. חיבור זה יבטיח לנו תרגול יעיל, בטוח ונעים ויחד עם זאת תרגול לא משעמם ולא אנמי. החיבור של התנועה והנשימה יביא לתחושת השקט המנטאלי שבסוף התרגול.

תרפיה

על פי היוגה והאיורוודה היא הימנעות ממחלה, dis-ease. במקרה זה אנו מתבוננים בזכוכית מגדלת בעקב אכילס האישי של כל אחד. בין אם מדובר במשהו כרוני ובין אם מדובר במצב חד פעמי כמו כאב מסוים עקב מכה. מרחיבים את ההתבוננות לשישה מרכיבים שהם בעלי השפעה על חיינו: תזונה, אורך חיים, סביבה, גוף, נשימה ותהליך המחשבות. הבנה של מערכת יחסי הגומלין בין ששת מרכיבים אלו יסכמו בקיצור את הדרך לשמירה על איזון על פי היוגה. ביוגה כתרפיה חשיבות ההתאמה האישית היא גבוהה יותר. לעיתים מספיק שנשנה את קצב הנשימה או היחס בין שאיפה לנשיפה בתנועה מסוימת ונגיע לשינוי מהותי באפקט של תרגיל על עצמנו.

נפש
תרגול הנפש או הפסיכולוגיה של היוגה הם המטרה החשובה ביותר של תרגול היוגה. השימוש במילה פסיכולוגיה שאול מהמערב. הפסיכולוגיה במערב היא תחום במדעי החברה העוסק בחקר הנפש, התפיסה וההתנהגות (מתוך ויקיפדיה). שאילת המונח פסיכולוגיה לעולם היוגה באה בכדי להדגיש שהיוגה, גם התרגול הפיזי וגם הפילוסופיה, כמו הפסיכולוגיה המערבית, דנות באותו הדבר - בנפש האדם.  הכוונה העומדת מאחורי תרגול זה היא הכרת עצמך, הכרת מחשבותיך, התייחסות מיוחדת לכל אותם תהליכים מנטאליים המתרחשים בינך לבין עצמך במקביל לחיי היום יום.

הפסיכולוגיה של היוגה
אני רוצה לתרגל יוגה כל יום שעה, אני רוצה לרדת במשקל ולשמור על התזונה שלי, אני רוצה להיות כל הזמן שמחה, אני רוצה שהאווירה בבית שלי תהיה טובה, אני לא רוצה להיות מוטרדת מהמצב הכלכלי של השכנה, אני לא רוצה לשקוע בדיאלוג הקשה עם עצמי על דברים שהיו מזמן, אני רוצה להיות שמחה לנצח.
כל האמרות האלו חולפות לכל אחד בראשו מידי יום, והניסיון לעמוד מאחוריהם לעתים יוצר נוקשות וכאב ולמעשה את ההפך ממה שאיחלנו לעצמנו.
המונח הפסיכולוגיה של היוגה מורה על הכלים בהם נשתמש על מנת לאפשר שינוי. התרגול הוא למטרת חיזוק עצמי, למטרת לקיחת אחריות אישית על עצמנו, למטרת הגעה לאיזון. פעמים רבות אנחנו לא יודעים מה אנחנו רוצים לעשות אבל את הדברים האלו היוגה פותרת די בקלות בפנייה לשימוש בהיגיון בריא. מה אתם מאחלים למישהו שאתם אוהבים ליום ההולדת? אושר, עושר, בריאות וכושר.
ואז נשאלת השאלה כיצד להכניס לחיי היום יום שלי את הדברים הכל כך מובנים מאליהם שבהדרגה יובילו אותי למצב זה של איזון פיזי ומנטלי, סווסטה (svastha).
הכיצד, זה הפסיכולוגיה של היוגה. כלומר הכלים ל: הגדלת הרצון החופשי שלך, שליטה במעשים ובמחשבות מתוך מודעות ובחירה.

סיכום
כשנכתבת פרשנות חדשה לסוטרות של פטאנג'לי היא חייבת ע"פ המסורת להציג רעיון חדש שלא היה קיים לפני, מתוך ההיכרות עם הפרשנויות הקדומות.
באותה הרוח אנסה לענות על השאלה מהו החידוש של סווסטה יוגה ואיורוודה. מדובר בפרשנות מאוד אקטואלית המאפשרת להתאים את התרגול לכל אדם, בכל מצב ומכל רקע תרבותי. המחויבות להיגיון ולראיה רחבה המבוססת על ידע הם הבסיס.
גם כשמדובר במיסטיקה מוהן יאמר: "אין דבר כזה מיסטיקה - מיסטיקה זהו ידע שאין לך כרגע אך הוא נגיש”.

תמר מרנין - תלמידתם של מוהן ואינדרה מאז  1996 ולימים גם של גאנש. ברוח הוראתם אני מנהלת מביתי את מרכז יוגה יום יום – לימוד יוגה בשיטת סווסטה יוגה ואיור וודה, הקיים ברעננה. http://svastha.co.il/