יוגה פורטל
שלחו להדפסה 
בחזרה לדף הבית
של פורטל היוגה.
אימון היוגה  /   אימון
יומן יוגה - יוגה של ענן הלב  |  נילי לנדסמן
יצא לי בחיים להכיר הרבה אנשים שעושים יוגה.חלקם נשבע לי בכל היקר לו שהיוגה מספקת להם את כל הדרוש ואין להם לפיכך כל צורך באימון גופני אחר. אחרים דווקא טענו להפך, שהיוגה לבדה אינה מספיקה, שישנם אזורים שהיא מזניחה או לפחות לא מביאה בהם תוצאות מרשימות...

לאחרונה כמעט התמכרתי לאימון גופני חדש. הג'יירוטוניק, או ה"ג'יירו" כפי שהוא מכונה בשפתם של המבינים. זהו אימון בשיטת האחד על אחד על אחד: המתרגל, המכשיר והמאמן האישי. השם המקורי שנתן לשיטה הזאת הממציא הרומני שלה, ג'וליו הורברט, הוא "יוגה לרקדנים".

הורברט זה היה רקדן שסבל מפציעה קשה ושיטת השיקום שפיתח אומצה על ידי רקדנים, ספורטאים וסלבריטאיי-על שמרבים להתעסק בגופם. קצת כמו היוגה, גם הג'יירו חב את הפופולאריות המאסיבית שלו למדונה שנדלקה עליו וכללה אותו בתכנית האימונים שלה. אפשר לזהות בנקל בתרגילים של הג'יירו השפעות מיוגה, טאי צ'י, בלט קלאסי, שחייה והתעמלות.

אחד העקרונות הבולטים באימון הזה הוא העבודה על שחרור המפרקים והגדלת טווח התנועה שלהם בעזרת תנועות מעגליות. הג'יירו גם מפתח ומחזק יפה שרירים ומשפר את הגמישות ועל הדרך מתרגל יופי את הקורדינאציה. אבל יותר מהכל, ג'יירו זה כיף חיים. כלומר, מתאמנים ונהנים. הוא משפר את המורל, מעלה מעל פני השטח הרגלי עבודה לקויים ומעניק הזדמנות להתוודע לגוף בתנועה מזווית אחרת.

אני מניחה שחלק מהקראש שחטפתי עליו קשור באלמנטים היוגיים שבתוכו והחלק השני קשור מן הסתם לכך שהג'יירו הוא לא יוגה אלא אימון אחר, חדש, מלהיב ומרענן.

יצא לי בחיים להכיר הרבה אנשים שעושים יוגה. וגם משמשים כפועלים בשירות היוגה, כלומר, מלמדים ומתאמנים שנים על בסיס יומיומי. חלקם נשבע לי בכל היקר לו שהיוגה מספקת להם את כל הדרוש ואין להם לפיכך כל צורך באימון גופני אחר. אחרים דווקא טענו להפך, שהיוגה לבדה אינה מספיקה, שישנם אזורים שהיא מזניחה או לפחות לא מביאה בהם תוצאות מרשימות.

"תשחי," ייעץ לי פעם המורה הכי אהוב עלי ליוגה, "ותרוצי ותעבדי עם הגוף שלך בדרכים אחרות, פעם בשבוע במקום לעשות יוגה תעשי אימון גופני אחר." חלפו שנים מאז ואני מחזיקה מהעצה הזאת, שקיבלתי מהמורה הזה שהוא מחלוצי האשטנגיסטיסים המסורים והדבקים ביותר בשיטה,  כאחת המעולות והמועילות שקיבלתי מימיי.

על כל פנים, לא באתי לספר לכם על איך ולמה כמעט התמכרתי לג'יירוטוניק. כי בסוף, איכשהו, היוגה תמיד יותר חזקה ממני ומהתקפי הצורך-בריגושים שנוהגים לפקוד אותי. כך שנשארתי בתחומי המזרון. וחוץ מזה אני כבר מכירה את עצמי, בקיץ הקודם זה היה עם השחייה ובטח בחורף הבא אמצא איזה מרענן מדליק אחר.

וגם האמת שלא נורא חשוב כרגע שנכריע בויכוח עם איזה אימון גופני מפלרטטים או אם היוגה הינה אכן סוג של נישואים קתוליים. מה שהיה מעניין כל כך בג'יירו הוא לראות עד לאיפה והכיצד חלחלה השפעת היוגה לאימון הגופני המערבי.

אם אתם אכן נמנים עם בעלי הגישה הטהרנית, יתכן שאתם עלולים לפתח סוג של התנשאות כלפי שיטות כאלה – והפילאטיס בראשה – שהושפעו מהיוגה ומשתמשות בטכניקה שלה כדי ליצור סדרות של תרגילים המבוצעים בדיוק מרבי. אולי גם תטפחו לעצמכם על השכם ותגידו שאתם מסוג האנשים שהולכים על הדבר האמיתי ולא על החיקויים. אבל איך שרו זאת מאוד בחן להקת 2U? "זה אפילו עוד יותר טוב מהדבר האמיתי."

או במילים אחרות, כמו שטוענת הקלישאה: אפשר ללמוד המון מחיקויים.

בהנחה שאנחנו כאן בשביל ללמוד, ושלפעמים השיעור נמצא בדיוק במקום אחר מזה שאנחנו סבורים שבו הוא נמצא, ואם למתוח עוד קצת את סגנון החשיבה היוגי, אז מי קבע מה אמיתי ומה חיקוי? האם הדבר הזה שאנחנו קוראים לו יוגה ומתרגלים אותו באדיקות ומשכללים את יכולתנו בו השכם וערב הוא אכן האוריגינל? או שהוא למעשה גלגול של גלגול של גלגול של שיטה שפעם פעם, לפני אלפי שנים הומצאה? ואם כך, האין הגלגול הזה, כמו יתר הגלגולים הקודמים, הוא סוג של התפתחות שנבעה מפרשנות, שהתאימה לרוח הזמן והיא עצמה עוד חוליה מאבולוציה שלמה ובלתי נמנעת?

אז אם חושבים על זה ככה, למה לא בעצם להתנסות בעוד צורות שאליהן התפתחה היוגה, שאולי הם לא חלק מהזרם המרכזי אבל הם מתפתחים לצידו או רצים לפניו. הלא גם היוגה היתה פעם אווגנרד גמור.

ובכן, אם בכל זאת אתם פתוחים לנסות תגלו שהאופן בו משתקפת היוגה בשיטות אחרות של אימון גופני (מערבי ומזרחי) הוא מרתק באמת ובתמים. אפשר להתרשם איך אלמנטים שונים אומצו על מנת להדגיש דרך עבודה אחרת ואילו אחרים נדחו על הסף. שלא לדבר על כל מיני קשרי גומלין שהתהוו עם השנים. הלא אפשר, לדוגמא, למצוא את היוגה במחול ואת המחול ביוגה. ואפשר אפילו לדבר על השפעה חיובית הדדית. שחיינים עושים יוגה כדי לשפר את איכות התנועה שלהם ואילו יוגיסטים יכולים להפוך שחייה בבריכה של הקאנטרי קלאב לאימון יוגי לכל דבר.

עוד אני הוגה בקשרים ובהקשרים ובקישורים הללו הגיע לסטודיו שלנו אורח מחו"ל. הוא רקדן שמלמד "יוגה דינאמית". מאחר שכל אחד והדנמיקה שלו, התעניינתי את מה הוא משלב במה. התברר שהוא משלב יוגה עם מחול ואין קשר בינו לבין גודפרי דברו למשל, שגם הוא משמש בצירוף המילים הזה כדי למתג את השיטה שלו. לפני שנפרדנו הוא סיפר לי שהג'יירו נקרא פעם גם "יוגה של ענן הלב." באותו יום, הלכתי לעשות טיפול מים אצל פזית ש"הווטר דאנס" שלה מלא במתיחות, פיתולים ועבודת נשימה שמזכירה מאוד – איך לא, את היוגה שלנו. יצאתי עם מסקנה אחת גורפת מכל המסע: זה ממש ממש עושה טוב על הלב לראות כמה שהיוגה שלנו התפתחה ועושה טוב בעולם.

 

קישור ליומנים הקודמים:

יומן יוגה - לבד על המזרן

יומן יוגה - מתי וצ'אק

יומן יוגה - יוגה וספורט

יומן יוגה - לאכול להתפלל לאהוב

יומן יוגה - המורה הנכון יופיע כאשר התלמיד מוכן

נילי לנדסמן,סופרת ועיתונאית, מלמדת בסטודיו ליוגה בגן החשמל goyoga.co.il