יוגה פורטל
שלחו להדפסה 
בחזרה לדף הבית
של פורטל היוגה.
חוכמת היוגה  /   חכמה
אלול של כוונות  |  בת אל טולנאי
עם השנים ועם התרגול אני מוצאת את עצמי, חילוניה מבית, מסתנכרנת יותר ויותר עם הירח ואיתו עם החודשים העבריים שלנו. וכך שנה אחרי שנה מתגלה לי אלול כחודש מרגש, מחדש...

שקיעה של יום שישי, מטיילת בגבעות הקרובות לביתי ומכל עבר נשמעת קריאת המואזין. ממש עכשיו נאספים להם ההמונים לתפילה לאחר יום של צום, התפילה וודאי מתעצמת ומקבלת עומקים אחרים לאחר יום של התאפקות והמנעות. לשם הצום דרושה התכוונות הנובעת מאמונה ונחישות. מחר, מוקדם עם שחר יקומו  ברחבי הארץ רבים רבים לתפילת סליחות וגם שם ינכחו לבבות מלאי כוונה. אויר חודש אלול מלא בכוונה ואולי שוטף את חוסר תשומת הלב והפזיזות האכזרית של החודש שקדם לו.

עם השנים ועם התרגול אני מוצאת את עצמי, חילוניה מבית, מסתנכרנת יותר ויותר עם הירח ואיתו עם החודשים העבריים שלנו. וכך שנה אחרי שנה מתגלה לי אלול כחודש מרגש, מחדש.
מצד אחד זהו זמן הקציר, פירות העבודה של השנה שקדמה נהיים בהירים, גלויים וברורים. ומצד שני עם הקציר מגיע גם זמן הזריעה. בבוקר שבת אני זורעת את הזרעים הקטנטנים האלו במשטח ההנבטה וכתמיד מתקשה להאמין שמהנקודות הזעירות האלו תתחיל ללבלב לה בקרוב גינת החורף שלי.

יש האומרים כי חודש אלול זכה לשמו על פי המשפט המקסים "אני לדודי ודודי לי". אני רואה במשפט  זה את התגלמות יופיה של הכוונה. כאשר אני ניגשת "לדודי", כאשר אני ניגשת לתרגול, "דודי" יוצא אלי, הפירות בוא יבואו.

בשפת הקהרמה זמן הזריעה הוא זמן הכוונות ועל כן חודש אלול זוכה ביני לביני לשם המכובד- חודש ההתכוונות. הכוונה היא הזרע ובדיוק כמו הזרעים הקטנים במשטח ההנבטה שלי היא נושאת בחובה הבטחה לתוצאה. כפי שביוגה מדברים על שמונת איברי היוגה כך גם הדרך הבודהיסטית קרויה פעמים רבות "הדרך המתומנת". כמו בשמונת איברי היוגה גם ברשימתו של הבודהא העקרונות הראשונים שוטחים את מצע התרגול. מספר שתיים ברשימה הוא הכוונה - הכוונה הנכונה.

גם בעקרונות התרגול על פי הויג'נאנה יוגה ישנה התייחסות אל הכוונה.לאחר הרפיית הגוף והשקטת התודעה מגיעה תורה של הכוונה. את החודש הזה אני מקדישה לתשומת לב מיוחדת לכוונה ומזמינה אתכם להצטרף אלי ולצרף לשפע התפילות שבאויר את תפילתנו על המזרון ועל כרית המדיטציה.כל נשימה וכל תנועה רוויות כוונה לנוכחות הן תפילה.

 לעבודה עם התכוונות בתרגול פנים רבות.הכוונה היא בראש ובראשונה העצירה שנייה לפני ומשם היציאה אל התנועה. היום אני מתכוונת לנוע ולנשום ברכות, לתת לתנועה ולאויר לרכך את הגוף. אני מתכוונת להזכר שוב ושוב לחזור אל הגוף, אל העצירה ואל התנועה, מתכוונת  להיות נוכחת.

אני מוצאת את כפות הידיים ככלי נהדר להזכיר ולממש כוונה בגוף. כפות הידיים נחות לרגע באהבה על החזה ומשיכה קטנה כלפי מעטה מזכירה לו להתרכך שניה לפני שהוא נפרש לכדי כפיפה. כפות הידיים נחות על הגב התחתון מזמינות את הנשימה למלא ולרווח. כפות הידיים יכולות להיות גם חץ הכוונה של התנוחה כולה, פרושות להן היטב על המזרון ומהן צומח לו הכלב. נוגעות זו בזו אל מול בית החזה בנמסטה או שלוחות מעלה בתנוחת העץ.

הדימוי של הכוונה כחץ מספר על כוחה העצום של כוונה מכוונת היטב לשלוח אותנו למרחקים. על המזרון זה יכול להתבטא בעצירה שנייה לפני על מנת לדמיין את התנוחה בראשנו. כוחו של דמיון זה עצום, מפליא אותי כל פעם מחדש כמה קשה לי לדמיין תנוחות שקשה לי לבצע וכמה ההתעקשות לדמיין מביאה חידוש ושינוי לתנוחה עצמה. וכמו כל דבר אחר מה שקורה על המזרון משתקף גם בחיים עצמם. גם מחוץ למזרון לא קל לנו לדמיין את עצמנו במקומות שקשים לנו, שלא ברורים לנו וגם בחיים עצמם זה משנה ומאתגר להתעקש על כך.

 

הקסם הנוסף של הכוונה היא שכאשר אנחנו זוכרים בהתמדה לעצור רגע ולהשתהות עם הכוונה לא רק שאותו תרגול, או אותו יום נראה אחרת אלא שהיא מעצימה את מעשה הכוונה של היום למחרת. כלומר, כאשר אני מתיישבת למדיטציה בבוקר אני אוספת את התודעה על ידי חזרה פנימית אל הכוונה. אני מתכוונת בשלושים דקות הבאות להיות נוכחת, לזכור לחזור שוב ושוב ושוב כאשר אני מגלה שנדדתי הרחק על גלי מחשבותי.
באקט הקטן הזה אני משנה את פני שעת הישיבה וגם מאפשרת למדיטציה של מחר "לרצות" את הטקס הקטן הזה שוב.

מכיוון שההתכוונות היא מעין "ריסט", חשוב לשים לב שהיא אכן כזו ולא נשלחת על טייס אוטומטי. הטיבטים, חובבי הטקסים פותחים כל מדיטציה בתפילת התכוונות וככל דבר שהופך לטקס ראיתי נזירים רבים שמשננים את מילות הכוונה היפות יום יום ושוכחים להתחבר למשמעותה, כמו שקורה לכולנו עם דברים שבהרגל.

לשמחתנו, שלא כמו החץ הנשלח בעוצמה לדרכו העצמאית, לנו ישנה היכולת האדירה להוסיף עוד כיוונונים לאורך הדרך: לדייק את התנוחה, להבהיר משפט שלא הובן כהלכה ועוד מיני כיוונונים לצרימות קטנות וגדולות אבל אילו כבר לחודש אחר.

אני מאחלת לנו שנמשיך לגלות את כוחה של הכוונה ליצור, לשנות ולהעצים מציאות ושנשלח את חיצינו למעמקי השורשים והרחק לשמיים.


 

בת אל טולנאי - מנחה שעורי  ויג'נאנה יוגה ומדיטציה ברוח הבודהיזם אחד על

אחד ובקבוצות קטנות  בין מכמורת לפרדס חנה רבתי. עובדת סוציאלית ומשלבת בין התחומים. לפרטים נוספים: 0523347410 ,batelji2@gmail.com