יוגה פורטל
שלחו להדפסה 
בחזרה לדף הבית
של פורטל היוגה.
חוכמת היוגה  /   חכמה
יוגה , קבלה או רטלין?  |  עינת הדר מלכה
"באמצעות היוגה, אפשרתי לעצמי לעצור, לנשום, להסתכל ולתקן, המבט העמיק והרגשות צפו..." סיפור אישי על התמודדות בעזרת היוגה.

"בנכם הוא ילד נבון סקרן חברותי, אילו רק היה מרוכז יותר".... אלו פחות או יותר המילים, שפתחו כמעט כל פגישת הורים מורים בבית ספרו של ילדנו הבכור האהוב, היום בני 21 .
כאמא צעירה מאד, התחושה המיידית, כאב ותסכול, רגשי אשם,  לא יכולתי אז לראות מעבר לזה.
אנו הוריו,  לפני 12 שנים נתבקשנו לבצע אבחון על מנת לאתר את ה"בעיה".
בעוד מערכת החינוך מחפשת  הגדרה ל"בעייתו" של בני, אני אימו (אדבר רק בשם עצמי, הצד הנשי) מנסה במקביל לאבחן גם את ה"בעייה" אצלי ומחפשת תשובה מעמיקה לשאלת החיים הנשאלת, על משמעות החיים!
האבחנה המהירה הגדירה: " הפרעת קשב וריכוז"!
לעומת זאת אבחון ה"בעייה" שלי ארך הרבה יותר זמן, מס' שנים!
ראשית היה עלי להזמין עצמי לעצור ולהתבונן פנימה, היוגה, שאז הכרתי כתרגול  של פעם בשבוע ובקורס "מבוא להודו" באוניברסיטה, היוותה עבורי כלי  להתבוננות והקשבה!
ראשית נזמין עצמנו לעצור, אח"כ להתבונן ולבסוף לפתח את הקשב לקול הפנימי, אשר טמון אי שם בתוכנו ועוטה מעליו המון קליפות שלא מאפשרות הקשבה!
על אף היותי אם לא חשתי אז בחיבור לנשיות כפי שהתגלתה בפני מאוחר יותר גם דרך היוגה הנשית.

בספרה של ד"ר כריסטיאן נורתופ," גופה של אישה תבונתה של אישה", כותבת המחברת...

" בחברה הטרודה בדרך הטובה ביותר לגידול ילדים
אני מגלה צורך להתאים את הטוב ביותר עבור ילדיי עם מה שחיוני לי כדי להיות אם מאוזנת.
אני מבינה כי נתינה בלתי פוסקת מיתרגמת לוויתור על עצמי.
לכן עכשיו אני לומדת להיות אישה ואחר כך אם"...

באמצעות היוגה, אפשרתי לעצמי לעצור, לנשום, להסתכל ולתקן, המבט העמיק והרגשות צפו,
רגשות עמוקים מתוך התבוננות על הילדה הפנימית האבודה!
אצלי לא אובחנו כל "בעיות" לימודיות או התנהגותית, אך בתוכי כן הרגשתי "בעייתית" (גם בזמני) לא ממומשת לא מסופקת , החיים כפי שהם והתשובות מסביב לא סיפקו נתקלתי בסביבה "אטומה", שלקתה גם היא  בחוסר קשב לרצונותיי העמוקים!

השנים חלפו, בורכתי בשלושה ילדים מקסימים, אוהבים, שמחים ורגישים!
ילדי האמצעי גם הוא אובחן בהגדרה שונה,אמנם, אך דומה{(ADD, לפחות הבינו כי כל אחד שונה, את הילד השלישי - אין טעם ל"אבחן" ! היות ולי היה מספיק זמן להתבהר לעצמי ולהבין ,

אנחנו המבוגרים ההורים ה"מורים", "מערכת החינוך" הם אלו הלוקים בבעיית קשב רציני ביותר! לו רק היינו יודעים באמת להקשיב לילדנו?!  הדור החדש!
מחקרים מראים כי הפרעות קשב וריכוז הן תופעה ההולכת וגדלה, הרבה מעבר למה שמפורסם בדוחות של משרד הבריאות.
הסתכלות פזיזה על  הנוער בישראל כיום משקפת כי הבעייה אינה מסתכמת רק באבחון קושי של "קשב וריכוז" ו"ריפוי" הקושי הזה ע"י ריטלין.
 "ב-20-30 השנים האחרונות, הפרעת הקשב והריכוז וצריכת ריטלין עלתה במאות אחוזים", טוענת ד"ר מירי כץ, מנהלת המכון להפרעות קשב וריכוז בבית החולים תל-השומר, בראיון לעיתון מעריב.

במהלך חיפושי אחר תשובות מהיימנות מתחום המדע, מצאתי את התשובות לשאלותי המעמיקות!

חכמת הקבלה! מדע בפני עצמו, המעניקה תשובות גם בתחום זה של חיינו, היקר מאד לליבנו,  ילדינו!
חכמת הקבלה מסבירה, כי אחד הגורמים העיקריים להפרעה זו הוא אותו רצון בלתי מסופק לגלות לשם מה אנו חיים?
מה הקשר?
מאז ומתמיד שימש הרצון ככוח, שדחף את האנושות להתקדם ולהתפתח. רצונו הגָדֵל של האדם גורם לו לנוע, לרוץ ולחפש דרכים חדשות לספק את עצמו. אם בעבר הסתפקנו בכיכר לחם, מים וקורת גג מעל ראשנו, הרי בחלוף השנים התחלנו להשתוקק לעושר, לכבוד, לשליטה ולידע, והצורך הזה דחף אותנו להתפתח.
ההבנה כי כל דור חדש שבא לעולם, נולד עם רצון מפותח יותר מזה של הדור הקודם,(יכולתי גם להשוות את הרצונות שלי לשל הורי) הם רצו שאלמד שאספק את רצונם לידע למושכלות, אני רציתי חופש ולאהוב!
אז מה הפלא? הגירויים הסביבתיים רק הולכים וגדלים, הילדים שלנו לא מסופקים, בכל רגע נתון מחפשים מילוי !

דרך ילדי המדהימים , המורים שלי לחיים הבנתי כי החיפוש  האמיתי הוא אחר משהו ניצחי,  עמוק יותר ממה שיש לתענוגות העולם הזה להציע. משהו שיוכל למלא את החלל החדש שנפער בתוכם.

בכתביו של גדול המקובלים , בעל הסולם , מצביע  על התופעה, ומסביר שהיא רק תלך ותתרחב. לדבריו, החיפוש הזה נובע מהצורך לענות על השאלה: "לשם מה אנו חיים?"

על פי חכמת הקבלה, כל דור חדש שנולד לאוויר העולם מכיל בתוכו מטען פנימי הכולל את כל ההישגים, האכזבות, הרצונות וההתפתחויות שהיו מנת חלקו של הדור שקדם לו. כלומר, כל דור חדש הוא מעין שדרוג איכותי של הדורות הקודמים. וכתוצאה מכך, הדור של ילדינו הוא דור בעל רצונות ודחפים מפותחים הרבה יותר משלנו. ואין הכוונה רק לטבעיות שבה מסתגלים ילדינו לחידושים טכנולוגיים כמו פלאפונים, מחשבים או אינטרנט, אלא גם להתפתחות שלהם בנושאים מהותיים ועמוקים.
הצורך לגלות לשם מה הם חיים, מוטבע בהם כבר בתת ההכרה, ילדי המאה ה-21 רוצים קודם להבין לשם מה הם חיים, ורק לאחר מכן להמשיך הלאה אל החיים, זקוקים למטרה בעלת משמעות.

הקבלה מכנה את דור הילדים החדש "הדור האחרון". הם מסתכלים עלינו, ורואים שכל מה שעשינו עד כה לא הביא לנו אושר, והם אינם רוצים לסיים כמונו.

"מערכת החינוך" כוללת אותנו ההורים הלא קשובים, לא קשובים לצרכים האמיתיים של ילדנו, לחיים בעלי משמעות, לחיפוש וגילוי של הטבע ומתנותיו( הטבע בגימטריה=אלוקים).
מערכת החינוך אינה "מותאמת" בלשון המעטה לתת פתרונות לילדנו המשוועים לכך!
לכן התקשרות הזו היא חד- צדדית ואז ילדנו מוגדרים כמופרעים ע"י חוסר קשב וריכוז.
ואנחנו?
אנחנו מנסים לטפל בבעיות ההווה באמצעות פתרונות האתמול. במקום לטפל בבעיה מהשורש, אנחנו פונים בתמימות לטפל בסימפטומים; לא יעזור לנו להרגיע או להרדים את הילדים באמצעים חיצוניים כמו ריטלין. השינוי שנדרש נוגע למהות החינוך ולערכים שאותם צריך להנחיל. הילד רוצה לדעת בשביל מה הוא חי, ועלינו לספק לו את התשובה.

"חנוך לנער על פי דרכו" - זהו העיקרון המרכזי שצריך להנחות אותנו. במקום לנסות להתאים את הילד לתבניות ולדפוסים שיצרנו, או לכאלה שעל בסיסם התחנכנו, עלינו לשאוף להתאים את דרכי החינוך ואת תוכנית הלימודים לרצונות ולדחפים החדשים של ילדינו. עלינו לחשוב כיצד נוכל לפתח את הילד ל"אדם".
אנו חייבים להבין שמהות הידע שהילד סופג במהלך הילדות היא החשובה, ולא הכמות. המטען שאיתו הוא יצא לחיים הוא הדבר החשוב באמת. עלינו לענות לילד על השאלות הקיומיות שהוא שואל, במיוחד כשהן נוגעות למהות החיים.
לכן עלינו לשלב בהדרגה במערכת החינוך תכנים שמסבירים את טבע האדם, את המקור לתחושותיו, את תפקידו בחברה ובעיקר את התכלית שאליה מובילים אותו החיים.
כך לפחות נספק לילד את התשובות לְמה שהוא מחפש ואז לא נצטרך לתת לו ריטלין.
במקום ריטלין: לחבר את הנשמה אל מקור החיים, אמנות החקירה אצלי החלה דרך היוגה, מתנה שקיבלתי דרך " בעייתם" של ילדי, ילדי הדור האחרון. 
החשוב הוא שנבין כי לנו האמהות דרוש חיזוק הגוף והנפש, שיאפשר לנו פתיחות לקבל את עצמנו להכיל את המצבים החדשים אליהם אנו נחשפים יום יום שעה שעה.

היוגה עבורי היא התחדשות יומיומית, מסע תהליך המהוות תמיכה וריפוי לי וליקיריי.
היוגה חשפה בפני את רצונותי ושאלותי העמוקות, הבהירה לי כי אין מנוס מלקבל תשובות אמיתיות, עזרה לי לחזור אחורה בשנים. דרכה הפכתי להיות סלחנית מאפשרת מכילה  רכה , אוהבת כמו שאמא אדמה מטבעה!
ההקשבה לקול הפנימי זוהי דרך  לשמש  דוגמא, לאדם שעוצר מתקן וממשיך הוא אדם המכיר בחולשותיו ומתמודד עימם.
אז הזמינו עצמכם לבחור: יוגה לאמהות, להורים, למורים, לילדים?
ולו רק ללמוד להקשיב, להקשיב לכל מה שנמצא בפנים!

עינת הדר מלכה, מורה ליוגה נשית ואינטגרטיבית
WWW.HARMONYA-IN.COM