יוגה פורטל
שלחו להדפסה 
בחזרה לדף הבית
של פורטל היוגה.
יוגה, איורוודה ותזונה  /   איורוודה
יוגה ואיורוודה   |  עדנה דוידזון
יוגה ואיורוודה הם מדעים אחים אשר התפתחו יחד. במאמר זה בחרתי לדון בקשרים ובהשפעות ההדדיות של האיורוודה , והיוגה דרך בדיקת טכניקות הנקוי קיימות בכל אחת מהשיטות.

יוגה ו-איורוודה הם מדעים אחים אשר התפתחו יחד. לשתיהן הסטוריה בת אלפי שנים ועפ"י המסורת אין להם התחלה  - הידע תמיד היה, ובשלב מסויים התגלה ע"י חכמי ההימליה (הרישים = הרואים).
שתיהן רב שכבתיות ומגוונות והתפתחותן לא נפסקה מעולם, מה שעושה  אותן רלוונטיות לכל עידן ולכל אדם.

היוגה  מציגה טכניקות שבאמצעותן, ע"י אימון, ניתן להגיע לתודעה בהירה והגשמה עצמית מעבר לסבל ולבורות של העולם הגשמי או החמרי.
האיורוודה היא בעיקר מדע לריפוי עצמי שמטרתה היא ריפוי והקלה ממחלות של הגוף והנפש.

בחרתי  לדון בקשרים ובהשפעות ההדדיות של האיורוודה , והיוגה דרך בדיקת טכניקות הנקוי קיימות בכל  אחת מהשיטות.  באיורוודה מדובר בניקוי שמטרתו לטהר את הגוף מרעלים ולאפשר זרימה תקינה וחלקה של אנרגיה, נוזלי גוף וכו' כדי לאפשר בריאות פיזית ונפשית. ביוגה  הטיהור הוא למטרת התקדמות רוחנית, כלומר ניקוי השכבות המסתירות את העצמי  - הסרת הבערות בדרכנו אל הבהירות.

ניקוי, ובעיקר לשם תחזוקה מתאים, עפ"י המסורת לעשותו בעונות המעבר, כלומר באביב העומד עתה בפתח, ובסתיו. לכן, מי שרוצה להתנסות, ראוי שאינפורמציה זו תהיה בידיו על מנת שיוכל להתכונן לתהליך מבעוד מועד.
מנסיוני האישי, אין לי ספק שנקוי או טיהור הגוף הוא הצעד הראשון שראוי לעשותו על מנת להתקדם לטיהור  רוחני. הרי גם בחיי היום יום אנו מנקים את ביתנו מלכלוך ומפנים אותו מחפצים מיותרים. ברובד הפשוט והבסיסי הזה, התנסינו כולנו. הרגשנו את תחושת הזיכוך הנפלאה שבאה בעקבות אותו נקוי יסודי של אותם 4 קירות אותם אנו מכנים בית.

הנקוי הגופני, ביתה של הנשמה,  מביאה לאותה תחושת זיכוך , בהירות, חדות ומהווה הכנה טובה להתקדמות רוחנית.
טכניקות הניקוי עפ"י שתי התורות, הפנצ'ה קארמה – שיטת הטיהור האיורוודית והשת קארמה – שיטת הניקוי היוגית, דומות מבחינת אזורי הנקוי בגוף וניתן להסתפק רק באחת מביניהן. אך כשהן מבוצעות ברציפות, אחת לאחר השנייה (קודם האיורוודית ואח"כ היוגית) עצימותן גדילה.
הפנצ'ה קארמה – שיטת הטיהור האיורוודית עיניינה טיהור הגוף מרעלים  כחלק מאורח חיים ומניעת מחלות, או כהקדמה לטיפול במצב של מחלה, על מנת שהטיפול עצמו יעשה על מעברים ואיברים נקיים והרעלים לא יעכבו את הטיפול.
משך הנקוי יכול לנוע בין 4 ימים ועד חודש ומעלה – תלוי במצב הרעלים בגוף וביכולת שלנו להכיל את התהליך.
הניקוי בנוי משלושה שלבים: הכנה לקראת התהליך. התהליך עצמו שכולל 5 פעולות הטיהור (פנצ'ה קארמה) ומעקב שבו ניתנים צמחי מרפא מחזקים ומחדשים.

ההכנה כוללת ניקוי מערכת העיכול בעזרת צמחי מרפא, תזונה קלה לעיכול (למשל אורז וירקות מבושלים) – במשך ימים מספר, שימון פנימי, שימון חיצוני, והזעה – משכי הזמן של אלו נקבעים ע"י מטפל עפ"י אבחון תגובת המטופל לטיפול.
5 הפעולותהפנצ'ה קארמה  אשר להן מתלווה גם תכנית תזונה מותאמת , הן טיהור עמוק של מערכת העיכול  ע"י וירצ'נה – משלשלים , ואמאנה - הקאה יזומה ע"י שתייה חליטות של צמחי מרפא מעודדי הקאה (לטיהור הליחה בוושט ובקיבה העליונה) ,באסטי - חוקן שמן וחוקן מים – לטיהור המעי הגס. נאסיה - לטיהור מערכת הנשימה העליונה, קרי מעברי האף והסינוסים – ע"י טיפטוף של שמן רפואי מיוחד לנחיריים. ראקטה מוקשה -  טיהור הדם ע"י  הקזת דם –שנעשית כיום בד"כ ע"י תרומת דם או ע"י צמחי מרפא מטהרי דם (בעבר, ובהודו, גם כיום, נעשתה ע"י הצמדת עלוקות לעור) .
במקביל וכאן אנו רואים את הקשר ליוגה – הטיפולים לטיהור החלק התחתון של מערכת העיכול מטפלים באפאנה ואיו -  אנרגיה שכיוונה כלפי מטה,  הטיפול של מערכת העיכול העליונה (ההקאות) – מגבירים את האודנה –  אנרגיה שכיוונה כלפי מעלה הנאסיה – טיפול המעברי האויר העליונים מעודדת את הפראנה.
ביוגה  נהוגים 6 פעולות ניקוי  (שת קארמה). גם אותם כדאי לעשות לפחות בפעם הראשונה בהדרכת מורה מיומן.
ניקוי מעברי הנשימה הכוללים:
 ג'אלה נטי – שטיפת האף ע"ל  יציקת מי מלח בנחיריים (בתחילה בנחיר אחד- כשהמים יוצאים מהנחיר השני ואח"כ כנ"ל בנחיר השני)
סוטרה נטי – ניקוי מעברי האף עם חוט – מנקה את שאריות החלקי האבק והליכלוך שעדיים נשארו.
ניקוי הוושט והקיבה העליונה מליחה ע"י:
  ואמנה -הקאה – הנגרמת ע"י שתייה רצופה של ליטר עד ליטר וחצי מי מלח.  
דהוטי – בליעת רצועה של בד ושליפתה לאחר שהגיע את הקיבה העליונה – מנקה ליחה מהוושט והקיבה העליונה.
נקוי המעיים ע"י:
בסטי – חוקן שנעשה בטכניקה מיוחדת, של ישיבה במים רדודים ושאיבת דרך פי הטבעת.
שאנק פרקצ'אלן – שטיפת המעיים ע"י ביצוע סדרה של תרגילי יוגה מסויימים כשביניהם שותים מי מלח.

טכניקות הנקוי הללו נראות רדיקאליות ומבהילות יחסית לתבניות החשיבה להן אנו רגילים – (הקאה מתקשר תמיד עם תחושת הבחילה שהובילה להקאה, ולא עם ההרגשה הטובה שבאה בעיקבותיה, חוקן מתקשר תמיד עם טיפול פולשני ולא נעים ולא עם תחושת הנקיון שלאחריו וכו'), אך לא כך הוא.
כמי שעשתה את התהליכים הללו אחד לאחר השני, קודם התהליך האיורוודי ולאחריו התהליך היוגי, אני יכולה להעיד כי ההשפעה היא עצומה ובעיקר יחסית למשכי הזמן שהם לוקחים.

מבחינה פיזית לאחר התהליך האיורוודי - דלקות שהיו בגוף והציקו נעלמו כלא היו, תחושת קלילות גופנית ונפשית (אפילו עד כדי אושר), גמישות משופרת של המפרקים והשרירים ותחושת נקיון עמוק שמכוון את הגוף והחושים באופן מדוייק כמו כלי נגינה מכוון היטב. זה התבטא בין השאר, באבחנה מדוייקת של תחושות הרעב והשובע. תחושה חדה יותר  לטעמים וריחות. שינה עמוקה מאד ויקיצה לערנות מלאה ורעננה. מזונות שלא התאימו, אך  שניסיתי לאכול מתוך הרגלים קודמים נדחו מיד בשלב הטעימה ועוד כהנה חוויות.

מבחינת התרגול היוגה – הפראניימה היתה הרבה יותר משמעותית, מובנת ותוצאותיה מובהקות יותר.
האסנות – ללא מאמץ והתחושה היתה של מחול של הגוף בתוך החלל – היתה לי חוויה מובהקת של  "התנוחה יציבה אך נוחה".
והישיבה – just sitting  - נתנה חוויה כמעט מיידית  של רוגע, יכולת להכיל ומה שתמיד חשבתי שהוא רק אמירה ניו-אייג'ית, אהבה. חווית אהבה כרגש טהור ללא קשר אל משהו או מישהו. וגם, מה שלגמרי לא אופייני לי, לא היה בי שום רגש של סלידה או שנאה אל מצב או אדם.
הגעתי לחוויות שהן הרבה מעבר למילים.

ככל שחוזרים על תהליכי הטיהור הללו החוויה והיכולות נשארים לאורך זמן עד שאולי חלקם יהפכו להטבעות חדשות במהותנו. על כך אוכל לדווח רק בעתיד, שכן אני עדיין בתהליך הגדול בעצמו – אך גם ניקוי חד פעמי הוא מאד מחזק מחדש ומעצים, הן מהבחינה הפיזית והן מהבחינה הפסיכולוגית / רוחנית.
תרגול וביצוע תהליכי הנקוי הללו דורשים הקצאת זמן  כוונה והתמסרות, וכאמור, הדרכה של אנשי מקצוע לפחות בפעם הראשונה.
ניתן לבצע תהליך מקוצר של פנצ'ה קארמה אשר גם לו תוצאות מצויינות ואמיתיות – תמצאו זאת בספרי הדרכה שונים של איורוודה, אך,כאמור, תמיד עדיף להתייעץ עם מטפל ועם מורה מקצועיים ובעלי נסיון.

עדנה דוידזון היא מורה בכירה ליוגה ומטפלת בכירה באיורוודה ורפואה סינית.
קישור לאתר WWW.ISHIYOGA.CO.IL