יוגה פורטל
שלחו להדפסה 
בחזרה לדף הבית
של פורטל היוגה.
מורים מדברים יוגה  /   ראיונות
על הספר החדש :קרישנמצ′ריה - חייו והוראתו   |  תמר מרנין
ביקורת על הספר החדש של א.ג. מוהן "קרישנמצ′ריה - חייו והוראתו".

האמוציונליות, הרגשנות, האהבה הם נושאים שעולים לא פעם שאנו מדברים על אותם דברים שהם מעבר למילים ולמחשבות. זה לא המקום לדבר על רגשות אך הניצוץ האהבה והערכה שנרקמים לאורך שנים בין אנשים שונים הם אולי הדבר האמיתי שמורה על כל אותם דברים שמעבר.

לשרי. ט. קרישנמצ'ריה היו תלמידים רבים במהלך חייו 1888-1989, והיום הוא מהווה מקור השראה להרבה שלא פגשו בו מאודם, ולא בכדי. איני רוצה לכתוב על הפעלים הרבים של קרישמצ'ריה, זה פורסם וידוע זה מכבר. א.ג. מוהן, שהיה מתלמידיו הקרובים ביותר,  בספרו החדש עורך את  זיכרונותיו  מתוך לימודיו והיכרותו עם קרישנמצ'ריה (1971-1989). כתיבה שהיא לא דידקטית, כתיבה שמטרתה לא ללמד או לשמר כמה "שלוקות" יקרות מפז שנאמרו ע"י המסטר, אלא כתיבה מהלב של אדם מאוד אמוציונלי על אדם חכם, יקר ומאוד אהוב. אדם שנתן לו השראה והפגישה אתו הייתה נקודת מפנה בחייו. נראה כי חווית הדחיפות  וההבנה שמדובר במפגש מיוחד עם ידע אין סופי וחכמה ליוותה את מוהן לאורך כל שמונה עשר השנים בהם היה תלמיד מקורב מאוד לקרישנמצ'ריה. הדחיפות שעצמתה לא פחתה עם השנים, הפכה את מוהן ממהנדס צעיר ומוכשר ומבטיח, לתלמיד שהתווה את מרבית זמנו מרצו ומשאביו ללימודי רוח.

מוהן מגדיר את מטרת היוגה על פי הכתבים השונים כנתיב למציאת קצה החוט או להבנה כיצד לחיות חיים טובים יותר בכל המובנים, או במילותיו "להיות מאושרים לנצח עכשיו". בספר מציג מוהן את אישיותו של קרישנמצ'ריה כדוגמה למילים אלו. תוך כדי שזירה של סיפורים ואירועים שונים שנחקקו בזיכרונו.

תהליך הכתיבה של הספר התהווה מתוך קריאה במחברות הלימוד (מדף שתופס נפח של האנציקלופדיה העברית וכתוב בכתב יד צפוף בתוספת של אין סוף פתקים ואזכורים) הקלטות מאותה תקופה, ראיונות, כתבים שונים שהשאיר אחריו קרישנמצ'ריה ובעיקר זכרונות. מוהן בשפתו הקולחת מעלה זיכרונות ומספר ואילו גאנש, בנו, עוזר לנסח, לגבש, לתרגם ולעבד את הזיכרונות למילים ולסיפורים. גאנש, שייך לדור החדש בהשכלתו ובאינטראקציה שלו עם העולם המערבי אך גם לדור ההוא שנחשף ללימודים של כל הטקסטים הוודים ברוח המסורתית.

כשהדברים עוברים מפה לאוזן יש ירידה בדור (מונח הלקוח מעריכות סרטים לפני העידן הדיגיטלי) הכוונה שחלק מהאינפורמציה אובד. כשמדובר באינפורמציה ויזואלית או ווקלית מדובר באמת באבדן. במקרה זה, נעשתה עבודת תחקיר ותהליך כתיבת הספר בא ממקום לא של לשמר או להעביר את כל הידע הקיים אלא לשמור על רוח הדברים, רוחו של קרישנמצ'ריה. גם אני במשך שעות רבות ישבתי מול מוהן ולמדתי נושאים שונים. הרוח, המבט, החיוך והניצוץ בעיניים שעבר כשהוא דיבר על קרישנמצ'ריה עובר גם בספר.

הספר מורכב מאוסף של אנקדוטות המספרות לנו על מקורות היוגה ועל ההתאמה של היוגה לתקופה שלנו, ועל השינוי והרוח הפתוחה והיצירתית של קרישנמצ'ריה שאולי לא סתם רוחו נושבת מעל פני הרבה זרמים שונים הקיימים היום בעולם היוגה. למרות שהוא לא זכה לראות את הפופולריות ואת ההדים הרבים שנושאים לימודיו.

מוהן היה מהאנשים הקרובים ביותר לקרישנמצ'ריה בסוף ימיו. הייתי רוצה לצטט מתוך הספר את אחד המפגשים המרגשים בין מוהן וקרישנמצ'ריה הבא בימים, מפגש סיום שבו מביע קרישנמצ'ריה על רצונו לעזוב את העולם.

  מוהן לאחר שתיקה שואל אותו: "מה הדבר החשוב ביותר בחיים?”
קרישנמצ'ריה עם חיוך על פניו למשיב מיד: “אה, אה, אה...”
"אתה מדבר כמו החכם ויאסה" (במקום אחר בספר קרישנמצריה מצטט את תשובתו של ויאסה "דה, דה, דה, שהם ראשי תיבות ל... ).
ואז קרישנמצ'ריה מסביר:
”Arogya, Ayus, Atma-sakshaara – Health. Longevity.  tranquil mind”

לדף הספר ב-חנות היוגה