יוגה פורטל
שלחו להדפסה 
בחזרה לדף הבית
של פורטל היוגה.
חוכמת היוגה  /   חכמה
יומן יוגה - מילה אחת התמדה  |  נילי לנדסמן
אם תרצו שהיוגה תהפוך לחלק מחייכם, אתם צריכים לגלות עקביות ונכונות להתמסרות. לתרגל בקביעות, בתשומת לב, באופן יומיומי. אפשר להחסיר ימים, אבל יש להם, לימים כאלה, נטייה מסוכנת להצטבר לשבועות וחודשים. יוגה היא תורת אימונים. אם לא חוזרים ומתרגלים אותה בקביעות ולאורך זמן, הקסם לא פועל ליותר מכמה שעות.

יכולת ההתמדה הינה, לכל הדיעות, מעלה משתלמת בסך הכל. אנחנו שומעים על מידותיה התרומיות עוד משחר ילדותנו. אם רק נתמיד, נתמסר, נקפיד ונגלה חריצות, או אז נגלה שמה שחשבנו שלעולם לא נוכל לעשות או להיעשות, הופך לשגור ובלתי נפרד מחיינו ומעצמנו. נוכל להצליח במבחן במתמטיקה למרות שאין לנו ראש למספרים, לצלוח את הכינרת על אף שאי אפשר לראות את הגדה, להתחתן עם נסיך חלומותינו שכלל לא רואה אותנו ממטר ואפילו להרזות לתמיד. הלא אין על הרצון ואין דבר העומד בפני הרצון, בעיקר כאשר הוא נחוש כמו בטון.

העצה הכי טובה שייחלוק עמך לקוח יוגה ותיק ומרוצה, בין אם הוא תלמיד שקדן או מורה, מסתכמת במילה אחת: התמדה. זה כל מה שצריך. כל התורה, על רגל אחת. אם תרצו שהיוגה תהפוך לחלק מחייכם, אתם צריכים לגלות עקביות ונכונות להתמסרות. לתרגל בקביעות, בתשומת לב, באופן יומיומי. אפשר להחסיר ימים, אבל יש להם, לימים כאלה, נטייה מסוכנת להצטבר לשבועות וחודשים. יוגה היא תורת אימונים. אם לא חוזרים ומתרגלים אותה בקביעות ולאורך זמן, הקסם לא פועל ליותר מכמה שעות.

אם אצטרך אי פעם לסכם במשפט אחד מה עשתה היוגה למעניֿ, אומר מבלי להסס, היא לימדה אותי את כוחה של יכולת ההתמדה. סוף סוף הצלחתי להתמיד במשהו, להתגבר על אי החשק, הבוגדנות וחולשת העצלות. להתגבר על התשוקה לוותר לעצמי. נכון שהם המשיכו לתקוף אותי. אבל הם לא הצליחו לרפות את ידי. זה עניין די גדול בשבילי - ואני מרשה לעצמי להניח שזה לא רק בעבורי – לגלות שיש בי יכולת התמדה. 

עד שפגשתי את היוגה הייתי, לפחות בעיני עצמי, אדם שאינו מתמיד בדבר מלבד בעבודתו. היו לי תקופות של התלהבויות. כמו, למשל, תקופת השחייה. שבה התאהבתי מחדש בבריכה. שיחזרתי את תקופת אימוני השחייה בנבחרת של הקיבוץ אי שם בנעורי המוקדמים מאוד. זו היתה תקופה מרוממת רוח. כל מי שהתאמן ברצינות בספורט כלשהו בנעוריו מכיר את הלהט הזה והדבקות. לא שוכחים הרגשות כאלה. והשיחזור עולה ביוקר, המון משקפות שחייה, כובעים ובגדי ים פשוט מצטיינים.

אחר כך באה, תקופת הלימודים, בגיל מאוחר יחסית ורק בשביל הכיף. למלא איזה חסר, איזו תחושה של רייקנות. היתה לי תכנית נהדרת; להתייחס ללימודים באוניברסיטה כמו אל העשרה, לא משהו שיש בו תכלית כמו מקצוע לעתיד. ללמוד כדי להרחיב את הדעת. זה נגמר בקושי בשני סמסטרים.

רק עכשיו, בדיעבד, כשאני מסתכלת על ההיא הזאת, שהיא אני לפני היוגה, אני מבינה לגמרי למה לא התמדתי בשום דבר. זה ממש ממש קשה הדבר הזה שנקרא התמדה. אם הבנתי משהו מכל הסיפור הזה של היוגה, אז אם ממש רוצים להתמיד במשהו צריך אשכרה לשנות את החיים שלך. כדי שהם יסבבו סביב המשהו הזה. אי אפשר להתמיד באמת במשהו שנמצא שם ברקע. בשביל לבוא פעמים בשבוע לשיעור ערב קבוע, צריך להתאמץ. יש ימים שצריך ממש להילחם על זה, עם כל העולם. שלא לדבר על שלוש פעמים. ועל חמישה בקרים בשבוע. ויתר הקומבינציות של החופשי חודשי.

זה לא לוקח הרבה זמן מהנקודה הזאת ועד שנרשמים לקורס מורים ליוגה. ומתחילים ללמד, למרות שזה היה נראה בהתחלה כמו רעיון קצת מופרך. ויש כאלה שאפילו מרחיקים לכת ופותחים סטודיו, הופכים את היוגה לעסקים. אבל הרבה קודם לכן, מישהו צריך להחליט עם עצמו שהדבר הזה שווה לו עד כדי כך שהוא יאבד למענו את מי שהוא היה מקודם, שהוא ישתנה. עד כדי כך, שאהוביו ירחקו ממנו או שהוא ירחק מהם. שהוא יוותר על דברים שיכול היה לעשות עם ילדיו, או עם הוריו או חבריו. 

שלא לדבר על בני הזוג. כי כלל לא פשוט לחיות עם מישהו שמתאמן בשקידה במשהו שמצטייר לא פעם כיותר חשוב ממך. לא פשוט לפרגן למישהו, אהוב ככל שיהיה, את כל ההידלקות הזאת, בלי להרגיש שזה בא על חשבונך. או גורם לך להרגיש גרוע בקשר לעצמך, כי אתה בניגוד אליו, לא ממש מסוגל להתמיד ככה.

מה שמתגלה בכל זאת על הדרך כרעיון די מופרך, הוא שההתמדה פירושה סוג של עבדות. או איזו התנהגות אובססיבית שיצאה משליטה. גם בדברים טובים, כידוע, אפשר להגזים. וגם עם היוגה אפשר לפתח יחסים של התמכרות והלקאה עצמית. כשמתבוננים לרגע במילה התמדה, אפשר לראות איך היא מחבקת בתוכה את המילה מידה. ומידתיות, על כך אין עוררין היא עניין מבורך מאוד. אח, אילו רק יכולנו לשמור על פרופורציות לעיתים יותר קרובות. כן, גם בקשר ליוגה.  כך שיכולת ההתמדה מלמדת אותנו המון על אינטימיות עם עצמנו ועם הקרובים לנו, היא ממלאת את ליבנו סיפוק ונחת רוח והיא גם מפיחה בנו תחושה של אומץ. לא בכדי היא פועלת בשיטת המידתיות. כל פעם עוד קצת ועוד קצת ועוד קצת. שהולכים ומצברים זה לזה. עוד ברכת שמש אחת, עוד כמה נשימות בעמידת הראש, עוד קצת נשב רגע בשקט לפני שנצא אל ההמולה, כדי שנוכל אולי לשמור אחר כך בחוץ על קצת מידתיות. 

נילי לנדסמן,סופרת ועיתונאית, מלמדת בסטודיו ליוגה בגן החשמל
goyoga.co.il