יוגה פורטל
שלחו להדפסה 
בחזרה לדף הבית
של פורטל היוגה.
יוגה, איורוודה ותזונה  /   איורוודה
פציעות יוגה וצמחי מרפא  |  אסף קורן
מאמר אודות השימוש בצמחי מרפא הכולל גם המלצות לצמחי מרפא שיכולים לעזור לטיפול בפציעות יוגה.

צמחי מרפא משמשים את האדם כבר כמה אלפי שנים כחלק מהטיפול במחלות שונות. גם הרפואה כפי שאנו מכירים אותה היום היא תולדה של רפואת צמחים במקורה.השימוש בצמחים לצרכי רפואה החל כבר כשאנשים חיו חיים שבטיים והתפתח ככל שהתפתחו חיינו כמין אנושי בכל מקום בעולם במקביל.

רפואת הצמחים מבוססת על רכיבים פעילים שונים המצויים בכל צמח ומהווים את הפעילות הרפואית שלו, תוך השפעה על מערכות שונות בגוף, ממערכת העיכול דרך הנשימה שלנו, מערכת העצבים (חרדה, דיכאון) וכך כמובן- הצמחים משפיעים לטובה גם בשירות הטיפול במערכת השריר והשלד בגופינו.

המושג פציעות יוגה נשמע לרובנו כמשהו שקיים רק, או בעיקר אצל אלו העוסקים בפעילות גופנית בצורה מקצועית או חובבנית פלוס.
האמת היא שכולנו כמעט סובלים מבעיות אורטופדיות שונות המכונות בין השאר גם פציעות יוגה - שכן גם אימון יוגה כאשר מבוצע בצורה לא נכונה יכול להביא לפציעות. רשימה חלקית של בעיות אורטופדיה כאלו תכיל כאבי גב כרונים ואקוטיים (Low back pain ), כאבים בכתפיים, כתף קפואה (frozen shoulder ), מרפק טניס (tennis elbow) כאבי צוואר , פציעות וכאבים בברכיים ועוד, כך שכנראה רובינו ספורטאים...

אם נחזור אל עולם הצמחים, ישנם כאלה ששימוש בהם בצורה נכונה יכול לשפר ולרפא פציעות שונות ובעיות אורטופדיות כאלו ואחרות. רוב הצמחים בשימוש במקרה זה הם בעלי פעילות אנטי דלקתית מוכחת , ובעלי יכולת לשפר את זרימת הדם לאזור הפגוע ובכך בין השאר לשפר את תהליך הריפוי בסביבה.

צמחי המרפא האהובים עלי ביותר בנושא זה הם דווקא צמחים שרובכם כבר הכרתם:
הראשון  הוא הכורכום (Curcuma longa) שמכיל חומר פעיל שנקרא כורכומין. לצמח השפעה אנטי דלקתית איכותית מאוד , והוא נחשב גם לנוגד חמצון מעולה.
צמח נוסף הוא הג'ינג'ר (Zingiber off) שגם לו פעילות נוגדת דלקת יחד עם פעילות של שיפור הזרמת דם, מה שיביא להזנה טובה של המפרק הפגוע במקרה שלנו.
אליהם מצטרף גם שרף מעץ הלבונה (Boswellia spp) על הפעילות נוגדת הדלקת שלו. על הלבונה ההודית אפשר לכתוב עוד המון, אבל היריעה קצרה.

אם תרצו משהו לשימוש חיצוני, כלומר למריחה כקרם או משחה, חפשו תכשירים שמכילים צמחים כמו ארניקה, קומפרי או היפריקום. שלושתם בעלי פעילות אנטי דלקתית מצוינת ומחקרים רבים הדגימו פעילות שוות ערך של שלושתם למשחת וולטרן.

לסיכום, צמחי מרפא יכולים בהחלט לשפר ולרפא דלקות מפרקים שונות וטיפול בעזרת צמחים בפציעות יוגה מומלץ בחום . התאמה מדויקת של הצמחים הנכונים תבטיח איכות טיפול וזמן ריפוי קצר ונטול תופעות לוואי.

אסף קורן ND , נטורופת ומומחה לצמחי מרפא, ראש תחום צמחי מרפא במכללת גבעת וושינגטון ומרצה לרפואת צמחים במכללת רידמן. www.asafkoren.co.il