יוגה פורטל
שלחו להדפסה 
בחזרה לדף הבית
של פורטל היוגה.
חוכמת היוגה  /   חכמה
יוגה והשפעת הסביבה עלינו  |  אלית בר שדה
עד כמה מצב רוחנו ושלוות נפשנו מופרים עקב משוב חיצוני? האם אפשר להסיר את התלות הזו וכיצד? ואיך זה קשור ליוגה וכיצד ניתן להתאמן על כך באימון היוגה?
מעשה שהיה במורה, תלמידו וחמורם, שיצאו למסע רוחני בו עברו בין כפרים וערים. בתחילת המסע הלכו ברגל והחמור לצידם. כשהיגיעו לכפר הראשון, תושבי הכפר לגלגו עליהם ואמרו "בשביל מה יש לכם חמור אם אתם לא רוכבים עליו?". נבוכים, המורה ותלמידו החליטו לרכב על החמור לכפר הבא. כשהיגיעו לאותו כפר, התושבים זמו עליהם ואמרו "איך אתם מתעללים כך בחמור המסכן, מאלצים אותו לשאת את כל כובד משקלכם?" מבולבלים ומבויישים, המורה ותלמידו החליטו לשאת את החמור על גבם עד לכפר הבא. אך כשהרימו את החמור והחלו לשאתו, החמור (שהתבלבל בעצמו) נבהל כל כך ומת.
-----------------
עד כמה נהיינו תלויים במשוב או אישור מהסביבה? באיזו תכיפות אנו מוצאים עצמינו משווים או מושווים לאחר, ובעצם מודדים עצמינו על פי האחר? עד כמה מצב רוחינו ושלוות נפשינו מופרים עקב משוב חיצוני? האם אפשר להסיר את התלות הזו וכיצד? ובכלל, מה כל כך רע בקבלת משוב או הערכה מהסביבה?
בגדול, אני לא רואה שום בעיתיות עם קבלת משוב חיצוני, כיוון ש-1) זו דרכו של עולם  ו-2) אני מאמינה שהתבוננות מזויות ראייה שונות על כל דבר, מעשירה ומרחיבה.
אך פה בעצם קבור הכלב, בעיני. לעיתים אנו שוכחים שאף אחד מאיתנו לא אובייקטיבי באמת, וכל משוב מועבר דרך הפרספקטיבה האישית של נותן המשוב. הפרספקטיבה הזו נובעת מרגשות, אגו, הרגלים, הנחות יסוד שאספנו ופיתחנו לאורך השנים, ועוד דברים רבים אחרים שהמשותף לכולם היא הסובייקטיביות.
בנוסף לכל, הפרספקטיבה הזו משתנה כל הזמן. כך שתלות במשהו כל כך סובייקטיבי ומשתנה עלולה להוביל לבלבול, חוסר יציבות רגשית ומנטלית והתרחקות מעצמינו.

איך שומרים על הפתיחות מבלי לפתח תלות?
לא פשוט בכלל, אבל הינה הצעה לדרך אחת:
1. נכיר בכך שכל דבר שאדם אחר אומר לנו הינו אך ורק נקודת מבט אחת על הנושא
2. ננסה להרהר ולהתבונן בנקודת המבט הזו מבלי להזדהות איתה
3. אם יתאפשר לנו, ננסה לחוות את הנושא מזוית הראיה המוצעת ונמשיך הלאה
לאט לאט, נתחיל לסמוך על עצמינו יותר ויותר, הצורך באישור מהסביבה יפחת, והסיפוק ושלוות הנפש יפסיקו להיות תלויים בדבר.
דוגמא פרקטית מעולם האימון הפיסי של היוגה:

לעיתים קרובות אנו מחפשים אישור מהמורה על האופן בו אנו מבצעים תנוחה זו או אחרת, משווים עצמינו למתרגלים אחרים בחדר, או אפילו משווים בין הנחיות שונות שקיבלנו ממורים שונים. במקום לעשות כך, נסו להתרכז יותר בכוונת התנוחה, כפי שאתם מבינים אותה, ולחוות אותה בכל תרגול מחדש. זיכרו שלכל אחד מאיתנו גוף אחר מבחינה מבנית, שרירית ומנטלית, ולכן אין טעם להשוות עצמכם לאחר. במידה וקיבלתם הנחיות שונות (ואולי אף מנוגדות) ממורים שונים, התנסו בהם ועם הזמן תוכלו לדבוק בהנחייה שמתאימה לכם ביותר...עד שתבוא אחרת .
ובדיוק כמו בתרגול הפיסי, אנו יכולים להתנהל בחיי היומיום, ברמה המנטלית...
אלית בר שדה | יוגה עם חיוך |www.yogasmile.co.il | www.facebook.com/yogasmile