יוגה פורטל
שלחו להדפסה 
בחזרה לדף הבית
של פורטל היוגה.
אימון היוגה  /   אימון
לקום בחמש בבוקר כדי לרוץ או לעשות יוגה - סכנה לבריאות  |  טל רביד
הסנג′י יוגנדרה, דיקאן היוגה אינסטיטיוט (מומביי, הודו) מנפצת מיתוסים בנוגע לבריאות טובה ולכושר גופני ומציגה את אורח החיים היוגי כאלטרנטיבה.

 הסנג'י יוגנדרה, דיקאן היוגה אינסטיטיוט (מומביי, הודו) מנפצת מיתוסים בנוגע לבריאות טובה ולכושר גופני ומציגה את אורח החיים היוגי כאלטרנטיבה(מתוך הרצאתה של הנסג'י בכנס יוגה שנערך בהודו. תרגם בהרשאה מהמרצה: טל רביד.)

אומר את דברי בצניעות ובענווה הראויים.
העולם נע בכיוונים שונים ומגוונים, כפי שאתם יודעים. בעודנו משוחחים כאן סוג חדש של אימון יוגה מומצא ומקודם ע"י מישהו באיזהו מקום. זהו המאפיין של העולם המודרני, שהמצאות וחידושים הם בלב העשייה וההתעניינות. אנשים מחפשים גיוון בכל דבר. ייחודיות היא אופנתית. ממתינות ואיזון העולם עובר לאגרסיביות וכוחנות ולמה הדבר מביא? לחוסר זמן.
כיום יוגה היא כבר לא מושג שאנשים אינם מכירים. היוגה אומצה והותאמה כדי שתענה על צרכים סותרים רבים וציפיות גבוהות של האנשים עד כדי כך שלעיתים קשה למצוא את רוח היוגה המקורית בתצורות החדשות.
אולם, שיטות היוגה החדשות אינן מכחידות את היוגה הקלאסית.
כל גישות היוגה מתקיימות זו לצד זו ולכל שיטה יש את התלמידים והתומכים שלה.
מכאן, שאין לנו כל צורך לגנות את שיטות היוגה החדשות, לא להפריע לכל שינוי והתאמה, בדיוק כמו שהיובל החדש שזורם מההר מוביל אף הוא מים אל היבשה.

יוגה הפכה להיות מרכזית עבור כמה וכמה קריירות והפכה להיות משולבת בתרפית רבות. היוגה כפי שהיא נלמדת היום הצליחה לנתק עצמה משורשיה הפילוסופיים והפסיכולוגיים והיא מקודמת כשיטה להשגת בריאות גופנית ונפשית, בהתאם לסדרי העדיפויות כיום בעולם.
למורים שונים יש תפיסות מרתקות לגבי מהי יוגה ובנוגע לכיצד אנו צריכים לפעול ולהתקיים בעולם.

ברצוני להתמקד בתפיסה של היוגה אינסטיטיוט, סנטה קרוז מומביי (המוסד הותיק בעולם ללימודי יוגה, שהוקם ע"י שרי יוגנדרה, חותנה של הדוברת, בשנת 1918 – המתרגם) ולדבר על איך חיים כיום בעולמנו.
כיום דברים הולכים לכיוון בו אנו בקושי נמצאים אפילו ברמה הפיסית והגופנית.
אנחנו צריכים לשפר את עצמנו כי אנחנו חולים. מה שקורה כשאנו חולים הוא שאנו הולכים לרופא, הרופא בודק אותך ומוצא היכן הבעיה ונותן לך תרופה. אנו הופכים להיות תלויים לחלוטין ברופא. אינך יכול לרקוח תרופות לעצמך. תרופה שאדם נוטל על דעת עצמו יכולה להיות מאד מסוכנת.
ננסה להבין כעת מהי הגישה של היוגה.
ביוגה אנו אומרים Uddaret, לשפר את עצמך, להבין את עצמך. ביוגה אינסטיטיוט אנו טוענים בעקביות שכל אדם הוא דוגמא בפני עצמו ואנו חייבים להבין את עצמנו היטב.
אם אנו לא מכירים את עצמנו, שום דבר לא יכול להעשות.
היות ואנו שונים האחד מהשני, מה שמועיל לאדם אחד יכול להיות מזיק ומסוכן עבורי.
אני חייבת להבין מה טוב עבורי, מהו הגוף שלי, מהו הטבע שלי. מה טוב לי ומה רע, מה המצב שלי. אני חייבת לדעת. לכן, כשאני חולה מה אני עושה? אני חייבת להיות מסוגלת להתבונן על עצמי, לא לרוץ לעולם החוצה ולחפש פתרון. קודם לכל אני צריכה להתסכל עמוק עמוק פנימה כדי ללמוד היכן שגיתי? מה קרה? הכל היה בסדר אז מדוע המחלה הזו?.
כמובן, שמתוך התפיסה הזו אנו מגדירים אדם חולה, כמי שהתרחק מחדוות החיים. תרגום המילה מחלה, Dis-ease, כשאתה אינך בנינוחות עם עצמך. מהכיוון הזה אנו צריכים להתבונן ולנסות ללמוד מה קרה.
אנו מסתכלים על הדברים מכיוון שמכיל 4 מרכיבים: Aahar- תזונה, Vihar – שעות פנאי, Aachar – אורח חיים, Vichar – גישה, מחשבה.

ראשית, מזון. האוכל אותו אנו אוכלים.
עשו שינויים מתונים בתזונה. לא מעט מחלות מתרחשות בגלל מה שאנו אוכלים, איך שאנחנו אוכלים, באיזו גישה אנו אוכלים, מה מצבנו הפנימי בזמן שאנו אוכלים – צריך לקחת את כל זה בחשבון.
אינני מדברת על עשיית שינויים ענקיים. אם זה מה שיקרה, כל הרעיון ישאר בגדר תאוריה.
האדם צריך לבצע מאמצים כנים כדי לשנות את עצמו, אז בצעו שינויים קטנים כמו למשל: לא לאכול ארוחות כבדות בלילה ובמקומם לאכול בלילה משהו קל יותר כמו חלב, דגנים, פירות, או רק פירות. נסו לשנות את הגישה לתזונה, שינויים קטנים יביאו יתרונות גדולים.

עם כל הידע הקיים בעולם כיום, אני בטוחה ששמעתם הרבה על תזונה נכונה. היוגה מדבר על מזון סאטווי, רג'אסי וטמאסי (שלושת מצב החומר - המתרגם). השאלה החשובה היא מה קורה בגוף שלך, איזו השפעה יש לסוגים שונים של מזונות. את זה אתה חייב למצוא ולגלות לבד, אף אחד אחר אינו יכול לתת לך את התשובה בבירור.
אנו אומרים שמזון מסויים יגרום לגזים, מזון אחר יגרום לחומציות. אך האם זה תקף לגבי הגוף שלך? לא! לא כל תרופה יכולה לסייע לכל אדם ואף תיאוריה לא יכולה להיות 100% מתאימה לכל אחד.
שוב ושוב אני אומרת שבני-האדם שונים זה מזה. אני ייחודית ולכן עלי למצוא מה טוב לי, להכיר את הגוף שלי ולשנות את הרגלי בהתאם. יכול להיות שמתאים לי לאכול הרבה ארוחות קטנות וביניהן לאכול פירות. נסו למצוא מה טוב לכם וסגלו את זה לחייכם.
כאן מעט הנחיה ועזרה מבחוץ יכולה להועיל.

דבר חשוב שני, שינה ומנוחה, בילוי של שעות פנאי, הנאה. אתן דוגמא. איש אחד הגיע ליוגה אינסטיטיוט עם שפע של בעיות, החל מבעיות עיכול ועד עוד שפע של דברים. אפילו בבוקר לא הצליח להתרוקן. הוא בא ודיבר במשך זמן ארוך על תנועתיות המעיים שלו וחשב שיש לו בעיה בכך. בדקנו כיצד הוא מנהל את חייו. ראינו שהוא הפך להיות מכונה, מכונה שעובדת סביב השעון כדי להרוויח כסף. מהבוקר עד מאוחר בערב הוא חושב ומתעסק בכסף.
אז ההצעה שנתנו לו היתה להגיע הביתה מוקדם יחסית, בשעה 19 במקום ב-23, למרות שבכך הוא ירוויח פחות כסף. יש לו מספיק, האיש היה עשיר מאד.
הצענו לו להגיע הביתה ולעשות דבר אחד, לשבת עם אשתו. לשחק, לדבר, לצחוק..
האיש היה בהלם! אמר, אילו עצות אתם נותנים? אבל אחרי שהלך להרבי אנשים, הוא קבל המלצה לבוא אל היוגה אינסטיטיוט כדי באמת לשפר את מצבו והבין שכדאי לו להתחשב בניסיון שלנו.
נתנו לו את העצה הפשוטה הזאת – תהיה עם אשתך, שחק, תהנה איתה. הוא אמר, מה לשחק עם אשתי..אני מפסיד המון כסף אם לא אעבוד. אמרנו לו, לא נורא, תרוויח בהזדמנות אחרת. מדובר כאן בבריאות שלך. לך הביתה, תהיה עם אישתך. לבסוף, הוא הסכים.
הוא חשב, מה אעשה עם אשתי? החליט שישחקו בקלפים. הוא התחיל להגיע הביתה מוקדם. לו ולאשתו היתה מערכת יחסים עכורה. אשתו רצתה לעזוב אותו, רצתה להתגרש.
אבל אז האיש הזה החל להגיע מוקדם והם שיחקו קלפים..
חצי שעה ככה ביום מהבילוי הזה, זה מה שהם היו צריכים. זה יכול להיות לעבוד בגינה, זה יכול להיות עם כל דבר בטבע, שיהיה נעים וכייפי. עבורו היה נכון משהו כמו קלפים, כי זה הדבר שהיה הכי פשוט וקל לו.
אמרנו לו לחזור אחרי חודש אבל הוא חזר אחרי שלושה שבועות. מה שלומך?, שאלתי והוא אמר שבסדר גמור. בא ואתן לך כמה הסברים על בעיות העכול שלך, הצעתי. איזה בעיות עכול?, הוא אמר. הרי סבלת קודם. זה עבר, הוא אמר. כנראה שהזמן שלי עם אשתי, עשה לי טוב. דבר פשוט.


מה אנחנו צריכים כדי לחיות טוב? ולא חיים מכניים, חיים כמו מכונות – צריכים לצחוק, להנות, להיות עם משפחה וחברים. משפחה בה כולם נמצאים ביחד, יושבים ביחד, אוכלים ביחד, מטיילים ביחד – היא משפחה בריאה. אבל זה לא קורה, אני צריך להרוויח עוד ועוד!!.

פתרונות פשוטים יכולים להיות יעילים מאד ואנחנו נותנים המלצות מסוג זה וההמלצות של מנוחה והנאה הן חשובות מאד.
שינה, כל כך אלמנטרי. האם אנחנו יודעים כמה שינה חשובה לחיים?
במחנה מעצר נאצי בו נהגו אנשיו של היטלר לענות חיילים שבויים, היה סוג של עינוי במהלכו מנעו שינה מהחיילים השבויים. היה אסור להם לישון..קבוצה כזו שעברה את העינוי פיתחה תוך שלושה ימים תופעות התנהגותיות ופסיכולוגיות קיצוניות. אנשים השתגעו ואחרי שבועיים, כל החיילים שעונו בצורה כזו, נפטרו.
כל המחקרים מצביעים על כך ששינה נחוצה ביותר.
באופן מעשי, בעולם שלנו, מה אנחנו עושים? אנשים קמים מוקדם מאד בבוקר כדי לעשות כושר..אנחנו צריכים לקום מוקדם, להזיע, לרוץ על ההליכון או בחוץ..לקום מוקדם, אבל לא ללכת לישון מוקדם. מכאן, שחסרה לנו שינה באופן קבוע!
יש הרבה גורואים שממליצים לקום בבוקר ב-4 או 5 ולתרגל אסנות (תנוחות/תרגילי יוגה - המתרגם).
ראינו כל-כך הרבה מקרים שהמתרגלים הללו נעשו מאד חולים, בגלל שאינם ישנים מספיק.
אם אתה רוצה לישון פחות, אז שב למדיטציה. שב והקשב לנשימה, שאיפה איטית, נשיפה איטית, מצויין. אך לא ריצה וג'וגינג. שינה יותר חשובה מזה.
שים לב וזכור ששינה טובה יותר נחוצה מלראות טלוויזיה עד מאוחר בלילה ואז לקום מוקדם בבוקר. מי שחי כך שוגה.
לגוף האדם יש שפה משלו. הגוף אומר לנו מה הוא רוצה. בבוקר הגוף עייף והעיניים לא נפתחות, אבל אתה מכריח את עצמך לקום מוקדם לכל הפעילויות הללו. עזוב את זה, אתה מזיק בכך לגוף שלך. חשוב להקשיב לשפת הגוף ולפתח עוד ועוד הקשבה והבנה אל הגוף.
אני רק נותנת לכם כמה דוגמאות פשוטות בגלל שאלו שגיאות שאנשים עושים בשם הבריאות והכושר הגופני ואז הם נכנסים לצרות גדולות.

מומלץ לשים לב לאורח החיים, לרוטינה של היומיום. הערך וכבד כל רגע – כיצד אנחנו חיים בכל רגע נתון. נסה לכבד כל רגע בחייך. אם משהו צריך להעשות, צריך לעשותו טוב.
הגישה היא לעשות כל דבר תוך תשומת לב, באהבה, בנחישות, באדיבות. אפילו אם אתה מצחצח את השיניים, הייה שם, עשה זאת באופן ממוקד, נסה לא לנדוד למקומות אחרים בזמן העשייה, התרכז במה שאתה עושה.
באותו האופן, אם אתה אוכל אכול בהנאה כל חתיכה, התרכז באכילה. שבח והודה למי שבישל עבורך. יש סביבנו כל-כך הרבה תלונות וטענות, כך שבקושי שומעים מילים טובות מסביב, אבל ביקורת שומעים כל הזמן. כשהכל טוב, לא תשמע תשבוחות.
נסה לשלוט בעצמך, השתדל לחשוב בחיוב ולהתבטא בחיוב. אחרת, עדיף לעיתים לא לומר דבר.

השתדל לראות דברים בחיוב. ביוגה אנחנו אומרים שהמחשבה שלך בוראת את עולמך הפנימי. אם אתה חושב על שנאה, שנאה תפגוש אותך. אם מישהו התנהג מגעיל אתה יכול להעלב ולהפגע, אם אתה רוצה. אם אתה לא רוצה, אל תפגע. יש לך בחירה.
אבל אין לך בחירה כשזה נוגע לאחרים, לעולם. אין לי שום יכולת לשלוט באיך שהעולם מתנהג איתי, יש לי את היכולת להחליט מהי הגישה שלי, איך אני תופסת את הדברים.
אם מישהו עשה לך משהו רע, חשוב, אולי הוא היה במצב רוח רע, אולי הוא רעב או לא ישן טוב בלילה, אולי הוא במתח. למה אתה מרגיש רע בגלל אחרים? למה אתה עצוב? הוא התנהג לפי הדרך שלו, לפי הקארמה שלו.

 

הפילוסופיה של הקארמה, העקרונות של הקארמה הם בלתי נמנעים, לא ניתנים לשינוי ומאד קבועים ויציבים. כל קארמה שאתה צובר, אתה חייב לשאת בתוצאותיה בהתאם. למה אתה כה מתוח בגלל ההתנהגות שלו? קבל זאת! הייה רחום ומבין כלפיו, סלח לו, קבל אותו כפי שהוא.

אם כן, חברים, עלינו לפעול לאט ובמתינות, בתוך עצמנו. מה שאני חושבת ידוע רק לי ואף אחד אחר אינו יכול לדעת מה מתרחש בתוכי.
מדיטציה..אינני מבינה מה כל הרעש והתשוקה סביב מדיטציה? מה שיש לעשות זה להשקיט ולהרגיע את עצמי, מה שאנו מכנים: סוקאסנה, התנוחה הקלה (תנוחת ישיבה ברגליים משוכלות, "ישיבה מזרחית" – המתרגם). ביוגה מה שאנו עושים קודם לכל, אנו עוצמים את העיניים ויושבים בשקט ובשלווה פנימית. זהו השלב הראשון, להכין את עצמנו, להזכיר לעצמנו את התכלית. סוג של התניה. קודם כל הרגע את עצמך, הבא את התודעה שלך מכל מקום אל תוך עצמך. כשהאיזון בין הגוף והתודעה קיים, המוח יתחיל לתפקד במיטבו והאינטיליגנציה תפציע.
כשאתה מתרגל אסנות, הייה בטוח שהמיינד שלך איתך, שאתה מרוכז בתנוחה. תרגל אסנות לאט תוך נשימה מותאמת וקצבית. אם אתה מתכופף לפנים, אתה צריך להעצים בתוך עצמך את התחושה של אי-הצמדות, צניעות, ויתור.
כולכם יודעים בודאי מהי סוואסנה (תנוחת הגוויה, המשמשת ביוגה לעיתים כתנוחת הרפיה – המתרגם), אבל סוואסנה היא לא רק לשכב עם הידיים והרגליים פרוסות ומשוחררות, אלא כלי עזר לעיצוב התחושה הפנימית של אי-השתוקקות. הייה אובייקטיבי, עצמאי, בלתי תלוי. אם הגוף שלי כואב, אז מדוע אני כל כך עצובה? כל כך מוטרדת? הגוף עושה את העבודה שלו ואני עושה את שלי. זו המשמעות של אי-הצמדות.
אימון בסוואסנה לא יוביל אותך בבת אחת למצב של אי-הצמדות, אבל לאט לאט ובעדינות משהו פנימי יקרה. גישה חדשה.
אותו הדבר עם דהרמה, מחוייבות, דרך, תפקיד. כולנו נמצאים כאן כדי לקיים את התפקיד שלנו. ביוגה המושג דהרמה, אינו מתאים לכל קבוצה או קהילה. אני תמיד אומרת, במקום שתהפך לדתי, הייה רוחני. קיים את הדהרמה שלך – זו המחוייבות שלך. איזו קארמה שלא יועדה לי, אני צריכה לעשות אותה ולעשות אותה טוב. טוב הכוונה היא באהבה, בשמחה, בתשומת לב ולא פחות חשוב, באמונה.

אם אני מקיימת את המחוייבות שלי, כל השאר יהיה טוב. העולם איתי, אלוהים איתי, הדברים יסתדרו. אמונה, בעצמי ובעולם. בואו נקיים חיים בהם אנו מאמינים בעצמנו ועוזרים לעצמנו, נבין את עצמנו וננסה להעזר באנשים שמנוסים ומבינים בגוף ובנפש.
אני תמיד מאמינה, שאני צריכה ללמוד עד נשימתי האחרונה. אם אתה מפסיק לשאת,  אין יותר חיים. אנחנו חייבים ללמוד תמיד, הייה תמיד במצב של למידה. ראשית, התחל לפתח אמונה בעצמך, בדרך שלך, באלוהים ובעולם.
ככל שתוסיף לחיים שלך יותר אמונה, כך יותר תתקדם.
בריאות היא דבר טבעי ומובן מאליו, כך שהיא מושגת ברגע שאנו מתחילים לחיות את חיינו כך. אתה חייב להבין את עצמך, אתה חייב להקשיב לגוף שלך אם הגוף גורם לך קשיים. הבן את המחשבות שלך, את הנפש שלך. למה מחשבות כאלו מתעוררות בך, רק כך תלמד כיצד לחשוב.
היוגה סוטרות מדברות על כל זה.
חמשת הווריטים (תנודות התודעה – המתרגם) הם מחשבה נכונה, מחשבה מוטעית, דמיון (המשגה), שינה וזיכרון.
כבר מראשיתן מלמדות אותנו סוטרות היוגה, איך אנו חושבים ואיך אנו צריכים לחשוב.
בואו נקיים חיים שמשופעים באמונה וחיים שבהם אנו בוטחים בחיים. נבין את עצמנו ונעזר באנשים המבינים בגוף, במיינד וברגשות. אם אנחנו מפסיקים ללמוד, אין משמעות לחיינו. אסור לחשוב שאנחנו יודעים הכל, מכאן מתחילה הנפילה ואנו יכולים למצוא עצמנו במצב רע. אז המשיכו ללמוד ולהתפתח. העולם קיים כדי ללמד אותנו.
במהלך חיי נוכחתי לדעת פעמים רבות, שכאשר אני מנסה להתקבע על תאוריה אחת ולקבל החלטה על פיה, אני מקבלת טלטול מהעולם..התאוריה הקשיחה שלך אינה מועילה, כיוון שכל אדם הוא יחיד ומיוחד. אז הישתני! ללא קביעות והצמדות, ללא קשיחות - להמשיך ולזרום עם החיים. ללמוד לקבל, להאמין בעצמנו. כל העת ללמוד, עד לנשימתנו האחרונה.
חשוב שנבין שלכל אחד יש את המקום שלו בעולם. כשנבין את כל זה נהיה שמחים ומסופקים.
אין צורך לעבוד קשה כדי להיות בריא. מה שאנו צריכים לעשות זה לחיות בפשטות, לההפך לפשוטים. הרגלי מזון פשוטים, מחשבות פשוטות. לנסות להיות שמחים ושבעי רצון עם מה שיש, עם כל דבר. קבל כל דבר כפי שהוא, אז החיים שלך יהיו טובים ומשמעותיים.
אלוהים יברך אתכם.


* תרגום המושגים מסנסקריט לפי אורית סן-גופטה, היוגה סוטרה של פטנג'לי, הוצאת אור-עם 1994.
** המושג "אלוהים" המשולב בדבריי המרצה במובן היוגי של אישוורה, המורה של המורים, מהות רוחנית נעלה, נעדרת חולשות אנושיות, דוגמא ומופת של שלמות פסיכו-מנטאלית.

טל רביד, מורה ליוגה ופסיכותרפיסט. מלמד באזור חיפה. לאתר של טל: www.yogatal.com