יוגה פורטל
שלחו להדפסה 
בחזרה לדף הבית
של פורטל היוגה.
חוכמת היוגה  /   חכמה
יוגה - להתחבר בחזרה לגוף  |  יוליה פילניק
אנחנו רגילים להזדהות עם המחשבות שלנו והאינטלקט וכך אנחנו מפקירים את עצמנו לשרשרת בלתי נגמרת של מחשבות חסרות טעם. כאשר אנחנו לומדים להסיט את המבט מהראש לגוף אנחנו עושים את הצעד הראש במסע פנימה לתוך הנשמה, אל המהות האמיתית.

ככל שאנחנו מתבגרים אנחנו לומדים לרסן את הדחף האינטואיטיבי לסמוך על תחושת הבטן והופכים לחיילים ממושמעים של ההיגיון. מלמדים אותנו לעשות טבלאות של בעד ונגד כדי לנסות ולסדר את כל הטיעונים שצצים בראש. בהדרגה אנחנו מאבדים את היכולת לתקשר עם הגוף ועם האינטואיציה שלנו. אנחנו בכלל לא מודעים לכך שלגוף שלנו יש אינטליגנציה מיוחדת במינה שבאה לידי ביטוי בתחושות גוף. אם ננסה להתחבר בחזרה לגוף נגלה כלי נוסף שעומד לרשותנו ויכול לעזור לנו לחיות מתוך חיבור לרצונות העמוקים ביותר שלנו.
כאשר אני חווה תחושה של שמחה אני יכולה לחוות אותה באותה הבהירות שאני מרגישה כאשר אדם אהוב מחבק אותי. השמחה שלי מרגישה כמו דגדוג או גל נעים שעולה ומתפשט בכל הגוף. באופן מודע אני מאפשרת לגל השמחה לזרום הלאה לכל חלקי הגוף ולשטוף אותי ברכות.
זה נשמע מאוד נעים כשמדובר ברגשות נעימים כמו שמחה, אבל מה עושים עם רגש כמו כעס, פחד או קנאה?
אותו הדבר, נותנים לו להיות. עוצמים עיניים ומסתכלים פנימה לתוך הגוף. פשוט מתבוננים בתחושה ונותנים לה מקום. לא מנסים להתחמק ולהתעלם מהתחושה הפיזית שמתעוררת בגוף.

למה הכוונה?
למשל, אני בדרך לראיון עבודה ואני חווה פחד וחוסר שקט. בהדרגה אני מנסה להפנות את תשומת הלב דווקא לתחושות הפיזיות שהמצב הרגשי מייצר. מתנתקת מהראש ומתחברת לגוף. לאט לאט התחושה הופכת ליותר ברורה. אם אסכים לקבל את התחושה שעולה בגוף היא תהפוך ליותר נסבלת ואפילו למעניינת.

בדרך כלל התחושה הלא נעימה בגוף מסולקת מיד ואנחנו נשאבים למחשבות שליליות. בעצם, הראש שוב מנסה להשתלט על מהלך העניינים. כלומר אני מרגישה פחד ומיד לאחריו מחשבות מדכאות: "אני לא אצליח לקבל את העבודה" ו"זה סתם בזבוז זמן". אפשר ללמוד להפריד בין התחושה לבין המחשבות השליליות. ללמוד להשאיר את הראש מחוץ לתהליך ולהתמקד בתחושות בגוף. כשמתמקדים בתחושות גוף חל תהליך מיוחד של רגיעה, להבדיל ממה שקורה כשנותנים למחשבות לגרור אותנו לתוך מערבולת מעייפת של חוסר שקט.

על פי היוגה, המחשבות שלנו שייכות לעולם החומר המתכלה והחולף. להבדיל מהנשמה שלנו שהיא אלמותית ובעלת חוכמה וידע אדירים. אנחנו רגילים להזדהות עם המחשבות שלנו והאינטלקט וכך אנחנו מפקירים את עצמנו לשרשרת בלתי נגמרת של מחשבות חסרות טעם. כאשר אנחנו לומדים להסיט את המבט מהראש לגוף אנחנו עושים את הצעד הראש במסע פנימה לתוך הנשמה, אל המהות האמיתית.

אומנם במערב עיקר תרגול היוגה הוא פיזי ומתמקד בגוף ובנשימה אבל האסנות והפרנאימה יכולות גם לשמש כהכנה להסתכלות עמוקה יותר פנימה, התנועה והנשימה של אימון היוגה יכולות לעזור לנו  להשקיט ולמקד את תנודות התודעה כדי שנצליח להגיע אל השלווה העוטפת של הנשמה.

 

יוליה- מורה ליוגה בוגרת "וינגייט", מעבירה שיעורים פרטיים בבית התלמיד או בבית המורה.
לדף הפרסום http://www.yoga.co.il/index/yuliapiln.asp 

לאתר http://www.viniyoga.co.il/BRPortal/br/P100.jsp