יוגה פורטל
שלחו להדפסה 
בחזרה לדף הבית
של פורטל היוגה.
מורים מדברים יוגה  /   יומן יוגה
הצביעו אהימסה!   |  רותי סמוליקוב
הסייג הראשון המצויין ביוגה סוטרה הינו אהימסה, משמעותו בסנסקריט הימנעות מפגיעה בכל יצור חי. שמירה על אהימסה לא אומרת שאנחנו צריכים ללכת על הבהונות בעולם הזה, אלא פשוט להיות יותר קשובים ויותר אכפתיים. זה אתגר לא פשוט בעולם המודרני.

בינואר הקרוב, רובנו נעמוד לרגע לבד, מאחורי פרגוד ונשים פתק קטן בתוך מעטפה. זה יהיה מעשה קטן, פיזי לחלוטין, אבל כזה שמרמז על תקווה אישית של כל אחד שמשהו ישתנה במציאות לטובה.

התקווה הקטנה הזאת, שממערכת בחירות למערכת בחירות הולכת והופכת ליותר ויותר קלושה, מחזירה אותי לקיץ 2011,  אל אירועי היוגה הרבים שהתקיימו במקביל ויחד עם תנועת המהפכה החברתית. נדמה לי שלא סתם עולם היוגה הישראלי תסס בזמן המהפכה.

מטרת היוגה היא "מוקשה" – מונח שמשמעותו בסנסקריט הוא שיחרורו של האדם ממגבלות החומר והתודעה. בעיני זרעי המהפכה אוצרים בתוכם את אותה המטרה: הם לא מבטאים את הרצון להתעשר, או לטפס אל ראש הפירמידה החברתית, אלא את השאיפה להשתחרר מהמרדף אחר המעות, ואת התקווה שכולנו נוכל לנשום לרווחה ולהתקיים בכבוד.

לרגעים בקיץ 2011 היה נדמה שמשהו אחר תופס את המקום של הפחד האימתני, הישראלי כל כך, מפני "לצאת פראייר". זה פחד מאוד קליט, קל להתמכר אליו, הוא מתאר את החיים כמשחק סכום אפס, שבו כדי לשרוד צריך לקחת הכל בכוח מאחרים. הפחד הזה מפריד בין אנשים, ומביא איתו גם חמדנות, התנשאות, פגיעה, תוקפנות וזלזול.

ב"יוגה סוטרה של פטנג'לי", הטקסט הקדום ביותר,  המנסח את דרך היוגה, מופיעות עשר הנחיות בסיסיות - סייגים חיצוניים ופנימיים- המרכיבים את איברי היוגה, כשאלו מבוצעים, כותב פטנג'לי, "...הטומאה נמוגה, אז זוהרת החכמה עד להכרת ההבחנה." (פרק II סוטרה 28 בתרגום אורית סן - גופטה).

הסייג הראשון הוא אהימסה, משמעותו בסנסקריט הימנעות מפגיעה בכל יצור חי. לכאורה זה קל. רובנו לא מתכנסים בחדרים אפלים, חוככים ידיים וזוממים מזימות כיצד לפגוע באחרים. אבל בעיני האתגר שאהימסה מציב בפנינו הוא יותר מאשר לא לפגוע במזיד: העיקרון הזה מסב את תשומת לבנו גם למקרים שבהם אנחנו פוגעים כתוצאה מחוסר תשומת לב.
שמירה על אהימסה לא אומרת שאנחנו צריכים ללכת על הבהונות בעולם הזה, אלא פשוט להיות יותר קשובים ויותר אכפתיים. זה אתגר לא פשוט בעולם המודרני. עם קצב חיים מהיר והישגי כל כך, פשוט אין מספיק זמן לעצור ולהתבונן. אנחנו לא מספיקים לשים לב את מה ומי דרסנו בדרך.

בעיני כדי ליישם את האהימסה צריך גם להרים את העיניים אל מעל הפרגוד: להתבונן בדברים, לפתח תשומת לב ואכפתיות ופשוט לראות את האנשים שחולקים את חייהם איתנו, באותו יקום מוזר ומופלא.


 

רותי סמוליקוב מלמדת מדי שבוע בסטודיו "נעים" בפלורנטין (סלמה 46) את שיעורי "יוגה לקהילה" בעלות סמלית ( 10 ש"ח בלבד ), במטרה לאפשר לכל מי שרוצה לתרגל יוגה. ימי שני בשעה 13:30.
ובסטודיו יוגיני, רוטשילד 4, בימי שלישי בשעה 16:30. החל מחודש נובמבר.
www.vij-yoga.co.il