יוגה פורטל
שלחו להדפסה 
בחזרה לדף הבית
של פורטל היוגה.
מורים מדברים יוגה  /   ראיונות
ללמוד מקופים בתרגול יוגה  |  חן גורביץ
לעיתים אנו לא בוחרים את המורים שלנו, אלא הם בוחרים אותנו. על קופה שבחרה ללמד יוגה בג′ונגל של פרו.

עוד הרפתקה מופלאה שבתה את ליבי במסע בפרו השנה.
אדיסון השמאן  והמרפא שלמדתי ועבדתי איתו באמזונס הפראית  הציל ואימץ קופה בת מספר ימים שנשבתה בידי בני אדם והוא מטפל בה עד שתגדל ותשוחרר ליער שוב. דורה קרא לה.כל מה שנדרש בשביל הקטנה הוא  מלא אהבה ומגע, שכן היא הופרדה מאימה ומהיער והיא חסרת אונים שקטה ומסורה.נוצר קשר מאוד עמוק בייננו. במשך כל  החודש ששהיתי היא הייתה נצמדת אל גופי 24 שעות,אל כל מקום בייחוד אל האמה.ובכל תנועה היא שם. גם בהרמות,סחיבות תנועה ואין שום מאמץ בגופה הזעיר. שום פחד,חוסר אמון או דריכות. יחד עם זאת,מוכנה לתגובה מהירה,אינסטינקטיבית בכל רגע, מה שנקרא יציבות נינוחה.מחוברת וחייה.למרות שהייתה מסורה לגמרי פסיבית ולא התרחקה ממני עינייה  ואוזנייה היו כל הזמן בתקשורת עם כל האמזונס החי בכל שלל הצבעים והחיות שפועמות ביחד והיא איתם בתשומת לב החוצה,בעוד גופה העדין קליל,מגיב ומחובר פנימה אל הרגע.

בזמן התרגול דורה מצאה בכל פעם את הבסיס להיות על גופי.משתנה בין הפוך וכל הכיוונים ומשתרשת על האזור היציב הבטוח.גיליתי הרבה מקומות שלא ידועים כבסיס יציבתי ,אבל הוא האזור שנפתח,הפלטה שנפתחת לפלנטה.
זה היה יכול להראות כמו בייבי יוגה.כל שלל התנועות שגוף יכול להכיל.המוני שרירונים קטנים ערניים וחזקים שלא משנה כמה מהירה וחזקה הייתה תנועתי, היא הייתה מטפסת בין אבריי ומזכירה לי כמה הכל זורם,מחובר,קשור זה בזה נע וחי. הרבה תמיכה הגיעה מהזנב שאורכו כאורך כל גופה שזה לא הרבה יותר מכף ידי.הזנב היווה עוד יד ורגל אבל למעשה המשך של עמוד השדרה הגמיש ולכן היה עוד ציר אנכי חזק גם להתלות הפוך.
מוביל לעוד הבנה גופנית על ייצוב נכון וחשוב של עצם הזנב במקומו כעיצוב והפעלה של רצפת האגן,סושומנה,צ'אקרות ודחיפת הפראנה מעלה.זה אחד הבסיסים החשובים בעיני ליציבה נכונה ולהולכים על שנתיים באבולוציה בלי הזנב.

כמו בסיפורי המסורת היוגית, הרבים,הקופה הקטנה לא הזכירה לי בכלל את המושג munky mind  בגלל שהייתה מאוד שקטה וממורכזת. אולי יותר מזכירה את הנומאן האל למחצה שמסמל את ההתמסרות לאל שבלב האדם כמשרת.היא מאוד אהבה לחדד את שיניה הקטנות על טבעת הנומאן שעלי. אני מרגישה שלמרות הכל יש לה קארמה טובה,שכן היא תרגלה איתי המון יוגה,למדה דרך גופה את האסאנות,ספגה פראנה,התנקתה ושודרגה לחייה רוחנית כמו הדג מציאנדרה שתרגל עם שיווה ובכך למד את ההאתה יוגה.
מי יודע אולי תתרגל עם חבריה הקופים כאשר תשוחרר לג'ונגל.

לאחר חודש נפרדנו,עם אטצמנט ודיצמאנט. עם אהבה והשחרור.אולי מפני שלחיה יש מערכת רגשית אחרת שמזכירה לי כמה הכל לא באמת שלי  וההזדמנות לחלוק אהבה בלי קשר לתוצאות, לפירות,רק כי טוב ביחד.
מודה מאוד על הלמידה ועל התנועה על היופי והאהבה.
 

חן גורביץ- חייה וחוקרת יוגה ב-16 שנה האחרונות.
מלמדת קבוצות ופרטיים בירושלים וסביבותיה עם דגש על
יוגה תראפיה. http://chengurevich.weebly.com/