יוגה פורטל
שלחו להדפסה 
בחזרה לדף הבית
של פורטל היוגה.
יוגה להריון  /   הריון
לחוות יוגה בהריון, בלידה ולאחר הלידה  |  יעל אלחנן
סיפור אישי על הליווי של אימון יוגה בהריון, בלידה ושיקום הגוף לאחר לידה.

ילדתי לפני  כשנה וחצי, בלידת בית נפלאה וקלה. תרגלתי ולימדתי  יוגה במהלך כל ההיריון,ואפילו בבוקר של הלידה הספקתי להתאמן. מרחב התרגול אפשר לי לבחון כל יום את השינויים הרבים שמתרחשים בגוף ובנפש. כך בחנתי את שיווי המשקל ואיזנתי אותו כל יום מחדש,  חיזקתי את גופי ולמדתי להרפות כשצריך, נשמתי המון, ממש המון! התהליך היה מאוד הדרגתי, לא סתם עוברים 9 חודשים. תשעה חודשים בהם כל יום יש שינוי , כל יום קצת ועוד קצת, הולך וגדל, מתעגל ומתרחב במקומות הנכונים, ומאפשר להכיל ולעכל. ויש לנו תשעה חודשים לחשוב, לדמיין,לדאוג ולהרפות, לפחד, לצחוק, לחשוש והמון לאהוב. התרגול מאפשר להתרחבות, התרחבות הנשימה מאפשרת עוד מקום...ובטוח נצטרך לנשום בלידה ואחריה.

עשיתי שימוש נפלא בואיוס, הואיוס הפנימיים, נשימה אל חמישה מוקדים המובילים אתנו אל יציבה נכונה ונינוחה, חיבור אל המרכז, חיבור אל האמצע שלנו..כמובן, שכל יום היה שונה מקודמו והנקודות השתנו מעט, ועם הבטן שגדלה השתנו עוד. כך שנשמתי אל האזורים של הואיוס. הגב שלי היה רוב הזמן נינוח ושקט והיציבה מאוזנת ונעימה. הנשימה אל אפאנה ואיו עזרה לי למצוא את הקשר אל רצפת האגן שלי, לחזק אותה, נשימה אל סאמנה ואיו, הרחיבה את הגב התחתון שלי וחיברה בין הבטן התחתונה אל הגב, פראנה ואיו השקיטה את בית החזה ואת הגב העליון , אודאנה ואיו שמרה לי על עורף רחב ומלא ועל קודקוד ראש שצומח כלפי השמיים. על הואיו המרכזי ויאנאה ואיו פשוט התענגתי, הרגשתי כמו פרח שנסגר ונפתח וכל תא ותא בגופי נשם.

עם החוויה הנפלאה הזאת הגיעה הלידה, שהייתה מאוד מחוברת ודיי מהירה, נשמתי המון והגוף פשוט ידע. מבפנים. לא האמנתי, אם מאפשרים הגוף "עושה" לבד, זזתי המון, ונהמתי, נעתי בשמיניות עם האגן ופשוט אפשרתי. אפשרתי לדבר המדהים הזה לקרות.
סופיה נולדה.
.אני באמת יכולה לספר על התרחבות  הלב, ממש רגעים קסומים ומוטרפים שחווים התרחבויות ויחד מגיעים מיליון הורמונים, מחסור שעות שינה, הבנות על האחריות הגדולה הזאת, מיליון שאלות וחוסר וודאות ומחסור בזמן לעשות את הדברים שהיינו עושים לפני.  וצריך להסתגל מחדש ואין את כל הזמן של התהליך כמו בהיריון, אין עוד 9 חודשים לעכל. כמו הגוף, שיום אחד משתנה, הבטן נעלמת (וגם אם לא ביום חוזרים למשקל הקודם), ביום אחד (ארוך או קצר), התינוק בעולם ולא בתוך הגוף שלנו.אינטנסיביות אחרת מגיעה...

בזמן ההיריון זה דיי מובן מאליו ללכת לשיעורי יוגה להריון ולאפשר לעצמנו לקחת זמן, זמן לנשום,זמן להתכנס פנימה.
דווקא אחרי, אנחנו שוכחות, מוותרות, זה באמת מאוד קשה. איכשהו דווקא מתי שהכי צריך , עושים הכי פחות
אין זמן, סדרי העדיפויות משתנים, הכל משתנה. זה בדיוק הזמן האידיאלי לחפש את המרכז, לשמור עליו, כי הכל כל כך נזיל מסביבו.
המרכז היה הנחמה שלי, ולא היה לי פשוט למצוא אותו מחדש.
אני עדיין בחיפוש...


נשמתי  בכל הזדמנות שהייתה לי. לדוגמא, בזמן  ההנקה, ממש כיוונתי את הנשימה לאזורים מסוימים. אל  רצפת האגן או בין השכמות,
הזכרתי לעצמי להרפות כתפיים ,חיפשתי התארכות והתרחבות, נשמתי אל בית החזה , אל הגב. דמיינתי ברכות שמש  ואסאנות נוספות. והשתדלתי לשבת כל יום למדיטציה, לתת לדברים לשקוע ולהכיל אותם.


ולאט לאט חזרתי לתרגל יוגה, וכל תרגול הביא עמו שקט חדש וקבלה חדשה ועוד ועוד ועוד אהבה.
התרגול היה שומר השפיות שלי, הנחמה שלי ברגעים מורכבים, הדרך שלי אל עצמי בחזרה!

 

מזמינה אתכם להגיע לשיעור יוגה אחרי לידה – באים עם התינוקות. יוגיני, רוטשילד 4 ת"א
ימי רביעי 10:45 – 12:00 http://yogini.co.il/afterbirth