יוגה פורטל
שלחו להדפסה 
בחזרה לדף הבית
של פורטל היוגה.
חוכמת היוגה  /   חכמה
קדימה ואחורה בתרגול יוגה  |  אומינה קדמי
היוגה מפעימה בעומקה האינסופי. הגילויים וההבנות, החיבורים וההתעלות שהיא מספקת, הינם רגעי קסם בהם אנו נותרים ללא מילים. וגם כשהמילים מגיעות הם דלות מכדי להעביר ולהכיל את מה שמעבר להם... ובכל זאת, אנסה להעביר רגע של הבנה על היחסים ההוליסטים בין ה"גוף הקדמי" ל"גוף האחורי"..

היוגה מפעימה בעומקה האינסופי. הגילויים וההבנות, החיבורים וההתעלות שהיא מספקת, הינם רגעי קסם בהם אנו נותרים ללא מילים. וגם כשהמילים מגיעות הם דלות מכדי להעביר ולהכיל את מה שמעבר להם...

ובכל זאת, אנסה להעביר רגע של הבנה על היחסים ההוליסטים בין ה"גוף הקדמי" ל"גוף האחורי"..

הגוף הקידמי – "אני הוא מי שנשקף מולי במראה.."
הגוף הקדמי, לו ניתן לקרוא גם "הגוף המוחשי" ,מהווה את הצד המוחצן של גופנו ,את חזותנו . זהו הגוף המשתקף אלינו במראה בכל פעם שאנו מביטים בה והוא מהווה את השיקוף הישיר לתפיסת ה"אני". קל לחוש אותו . הוא בעל איכות יאנג (yang) ומייצג את האגו, את הידע ואת היכולות הברורות שיש בנו, בין אם הם מולדות או כאלו שנרכשו במהלך חיינו.
  ברובד הפיסי , בגוף הקידמי שוכנים האיברים החיוניים של הגוף- הלב, אברי מערכת הנשימה, אברי מערכת העיכול, ואברי מערכת הרביה, איברים אלו מתחזקים את הגוף.

הגוף האחורי - "מי שמביט בי מאחור לא יודע מי אני..."
הגוף האחורי לעומת זאת, הנו  ישות אחרת, ניסתרת, ופחות מזוהה עם מי שאנחנו .  לרוב איננו שמים לב אל קיומו, זהו הצד המכונס יותר של גופנו ,בעל איכות יין (yin ) ומהווה צד אפל יותר בתפיסה העצמית שלנו ושל גופנו. צד זה של גופנו מהווה את הקשר אל הלא נודע ואל המקומות בהם חבויים נסתרי החוכמה. 
ברובד הפיסי לאורך הגוף האחורי שוכן עמוד השדרה המהווה את ערוץ מערכת העצבים המרכזית, שהינה מהותית ביצירת החשמל והקשרים הכימים בגופנו.

בתרגול יוגה ישנה אפשרות להעמיק את החקירה בין שני צידי הגוף, ע"י תחושות העולות באימון. כאשר אנו מתחילים לאזן את המבט שלנו בין שני צידי הגוף, נפתח רוחב חדש של הכרה.
.
מכיוןן שנטייתנו הטבעית הינה לחוש ולהתרכז בגופנו הקדמי, עלינו להפנות ולחזור, בכל פעם מחדש ,ולחוש את צידנו האחורי. תחילה במיימד הפיסי - למלא את הגב, להשקיט את המאמץ של שרירי הגב המעודנים, להרגיש את הזרימה של ה"פראנה" לאורך עמוד השדרה. משם ניתן להתחיל גם להעמיק אל התודעה  ולחקור - מה קורה לנו כאשר אנו מתחילים להפנות את תשומת הלב לצד האחורי ?
עבודה מסוג זה לאורך זמן מפתחת ומחדדת את הרגישות שלנו, ומאפשרת לנו להיות יותר ערים לתת מודע, לפתח את האינטואיציה ואף לבטוח יותר בלא נודע ובמסתורי החיים.

הרמוניה – "איזון הוא שם המשחק...”
על מנת לייצר איזון והרמוניה בין הגופים עלינו לחזק את הצד החלש יותר, לכן העבודה על הגוף האחורי הינה משמעותית וחשובה בתרגול.
עם הזמן כאשר החיבור לצד האחורי נעשה טבע שני ומושרש אנו יכולים להרגיש את היחסי הגומלין המופלאים בין בגוף הקדמי לגוף האחורי. אנו יוכלים בכל רגע להיות ערים לשני צידי הגוף ולמשמעות של כל אחד מהם בכל רגע באימון, ולהרמוניה המופלאה והאחדות שהם יוצרים יחדיו.
האיזון בין שני צידי הגוף פותח תודעה רחבה של התבוננות, ערות בפרספקטיבה גדולה ועמוקה יותר....ובמצב מופלא זה המילים נגמרות ונשארת רק החויה.

 

 

 


 

אומינה קדמי:
מורה ליוגה Hathe- raja- yoga,  יועצת בריאות הוליסטית ותזונה אינטגרטיבית, מנחת סדנאות לניקוי גוף ומזונות על ותומכת באנשים בשינוי תזונתם ואורך חייהם.
www.livingpurelife.com