יוגה פורטל
שלחו להדפסה 
בחזרה לדף הבית
של פורטל היוגה.
אימון היוגה  /   אימון
האגן – לא (רק) מה שחשבתן...  |  שרית פרץ
אתן אולי שואלות- איזה מערכת יחסים יכולה כבר להיות לי עם האגן שלי?! אז זהו- שהכל בעצם מתחיל שם- כולנו יצאנו מתוך האגן. איברי הרבייה שלנו נמצאים באגן- בנשים ובגברים, שם נוצרים חיים, ומשם יוצאים חיים. האגן הוא מרכז הגוף וגם מרכז החיים.

חשבתן פעם עד כמה האגן שלנו מדהים? ובמיוחד האגן הנשי, שהוא יצירת מופת גאונית- איברים, רקמות, כלי דם, עצבים, עצמות ומפרקים- כל דבר מונח בדיוק במקום המתאים, כל המערכות מתפקדות בצורה הרמונית: מערכת הרבייה, מערכת השתן  ומערכת ההפרשה וסילוק הפסולת- כולן פועלות בשיתוף פעולה ומאפשרות לנו לחיות חיים תקינים. האגן הנשי שונה מהותית מהאגן הגברי במראה, בצורה ובתפקוד והוא גם מכיל איבר ייחודי – הרחם, בו כל אחד ואחת מאיתנו זכינו להתפתח.

משמעות המילה אגן (באנגלית pelvis) היא מיכל, ספל. הוא נקרא כך על שם המבנה שלו שמזכיר מעיין קערה, והתפקוד שלו- מכיל איברים ומבנים רבים. עבורינו הנשים, מהווה האגן מיכל במובן הרוחני-רגשי. האגן מכיל בתוכו את העבר שלנו- רגשות, זכרונות, סודות, אמונות, רצונות ותקוות... עם השנים אנו אוגרות בתוכו את כל חוויות החיים שלנו, הטובות והפחות טובות, המוצלחות והפחות מוצלחות. האגן הוא סוג של מראה המשקפת את סיפור החיים שלנו. האגן לא שוכח. בעיות רפואיות רבות של האגן ואיבריו השונים, החל ממצבים קלים כגון דלקות שתן חוזרות , עצירות ומחזור חודשי לא סדיר  ועד מצבים רציניים כמו צניחות איברים וסרטן- קשורות למערכת היחסים של האישה עם האגן שלה. גם חווית הלידה קשורה ליחסים של  האישה עם האגן שלה.

אתן אולי שואלות- איזה מערכת יחסים יכולה כבר להיות לי עם האגן שלי?!
אז זהו- שהכל בעצם מתחיל שם- כולנו יצאנו מתוך האגן. איברי הרבייה שלנו נמצאים באגן- בנשים ובגברים, שם נוצרים חיים, ומשם יוצאים חיים. האגן הוא מרכז הגוף וגם מרכז החיים.
בואו נעצור לרגע ונשאל את עצמינו מה אנו מרגישות לגבי האגן שלנו, מה הוא מסמל עבורינו, מה הוא מכיל? נהיה כנות עם עצמנו. פעמים רבות בחיים אנחנו עסוקות- מאוד עסוקות... ילדים ומשפחה, עבודות בית, בן זוג, עבודה, לימודים, הורים: יש לנו תפקידים רבים, ואנחנו מנסות לתמרן ביעילות בין כל המטלות השונות. פעמים רבות על שום חוסר הזמן ואורח חיים עסוק ולחוץ, אנחנו לא זוכרות פשוט לעצור, לנשום, להתמתח, להפנות את תשומת הלב פנימה, אל הגוף שלנו, זה שמאפשר לנו לעשות את כל מה שאנחנו עושות.
אני מזמינה אותך לעצור פעם ביום או לפחות פעם בשבוע כדי להקדיש זמן לעצמך ולעשות "בדק בית", לרענן את הנפש ואת הגוף, להיפטר מכל מה שמיותר... אני לא מדברת על ללכת לחדר כושר או לזומבה או לרוץ על חוף הים. שלא תהיה אי הבנה- כל אלו מעולים ומצוינים ואני לגמרי בעדם, אבל מומלץ לשלב אותם עם עבודה פנימית. אני מדברת על מיקוד בתחושות הפנימיות, לשאול את עצמי-  איך אני מרגישה היום? כמה כוח יש לי? מה מפריע לי? מה עושה לי טוב?

וזהו בדיוק העניין - אנחנו חיות בחברה שרצה קדימה, שמפנה את האנרגיה החוצה, העולם מלא גירויים חיצוניים- לא מלמדים אותנו להיות בקשר עם הגוף שלנו, לחקור אותו כל פעם מחדש , להקשיב לו.... להיפך- התרבות שלנו מחנכת אותנו לסוג של ניתוק מהגוף, רבות מאיתנו עסוקות במראה, בצורה, בגודל של הגוף ופחות בתחושות שעולות ממנו- וכך גם עם האגן- נשים רבות שונאות את האגן שלהן- הוא רחב מדי, צר מדי, הישבן שלהן גדול או קטן מדי, ויש עוד אינסוף דוגמאות. האמת היא שהחיים לא מאפשרים לנו להתעלם מהאגן שלנו- במוקדם או במאוחר יהיה על כל אישה לעמוד מול המראה- החיצונית והפנימית ולהעמיק את מערכת היחסים שלה עם האגן שלה... נשים רבות מתעסקות עם האגן רק בזמן שצצה בעיה רפואית כלשהי שמחייבת אותן להתאמת ולהתעמת עם האגן שלהן. בואו נלמד להקשיב לאגן בחיי היומיום, לא להדחיק, לא לטאטא מתחת לשטיח- , לא לחכות שתגיע חלילה בעיה ותחייב אותנו לעצור - אלא להכיר אותו כשהוא בריא, להעריך אותו, לטפח אותו. עכשיו.

אז מה הקשר בין כל מה שכתבתי ליוגה? היוגה הנשית מתמקדת באגן שלנו- בתרגול על המזרן אנו לומדות לעבוד עם האגן, מניעות אותו, ונעות איתו ומתוכו. וכך, בעזרת התרגול הפיזי- אנחנו מעמיקות את הקשר הרוחני-רגשי עם האגן. בתרגול אנחנו פותחות, מרחיבות, מגמישות, מאווררות, מניעות את המפרקים, מגבירות את אספקת הדם לכל איברי האגן, מעסות את האיברים, מעודדות ניקוי וניקוז מהאזור, מחזקות את קרקעית האגן. נושמות...
לפעמים התרגול מציף רגשות או חוויות מודחקים מהעבר אל המודעות-  נעמוד מול כל מה שעולה בלי  פחד ונשחרר את כל מה שמיותר ולא עובד כבר עבורינו.
נשים רבות שמתרגלות יוגה נשית בקביעות מדווחות על שיפור באיכות החיים שלהן.
אני מזמינה אתכן לאפשר לעצמכן היכרות מחודשת ומעמיקה עם האגן שלכן, באמצעות תרגול יוגה נשית.
מקווה שעוררתי בכן מחשבה...

שרית פרץ-  מדריכת יוגה מוסמכת, מורה ליוגה נשית. אחות מוסמכת.
מלמדת באהבה נשים בכל הגילאים לחקור את הנשיות שלהן דרך תנועה רכה וזורמת- לנוע, להניע, להתניע.
בפייסבוק: יוגית-יוגה נשית עם שרית.  saritush85@walla.com

באתר היוגה הנשית תוכלו למצוא מאמרים נוספים הקשורים בבריאות האישה, רשימת מורות ליוגה נשית ועדכונים חמים מהשטח לגבי סדנאות והרצאות-  www.yogaforwomen.co.il וכן בדף הפייסבוק  - http://www.facebook.com/yogaforwomen.miraartzipadan?fref=ts