יוגה פורטל
שלחו להדפסה 
בחזרה לדף הבית
של פורטל היוגה.
יוגה למתחילים  /   מתחילים
לא להתקלח אחרי יוגה  |  שאקטי מאי
הרבה אנשים מתקשרים לסטודיו שלני ושואלים אם יש אצלנו מקלחות. שאלה זאת מדגישה, שוב ושוב, איך התרגול הרוחני של היוגה איבד את רוחו במערב, שם הולכת היוגה יד ביד עם ספורט ואימוני כושר. מרכז שנאמן למהות היוגה אין בו צורך למקלחות!

מטרת תרגול האסאנות (תנוחות היוגה) היא להגביר את הכמות, האיכות והתדירות של הפראנה בגוף הפיזי, כמו גם בגוף הפראני. פראנה היא כוח חיים, תמצית כל האנרגיות המובילות אותנו לעבר מודעות גבוהה יותר. מעבר להרחבת המודעות, מחזקת הפראנה גם את בריאותינו ומתחזקת את רווחת חיינו. תרגול האסאנות ברוח היוגה אמור להיות נטול אילוץ, מאמץ יתר, או כאב ואינו אמור להתבצע בחדרים מחוממים מדי. בסוף תרגול רוחני של יוגה הגוף הפיזי יהיה מלא בפראנה. שטיפת הגוף אחרי שיעור יוגה מסירה ממנו את כל הפראנה שיצרנו במהלך התרגול. מרכזי יוגה מערביים מצוידים במקלחות כי הם מלמדים תרגולי "יוגה" פיזיים מאוד, ולמעשה, אנשים מתעמלים במקום לתרגל יוגה. לרוב, תרגול האסאנות במקומות אלה כולל מאמץ יתר, אילוץ של הגוף, תזזיתיות ואימון בחדרים מחוממים מדי, בהם הפראנה מתכלה ונפלטת מהגוף הפיזי בהרבה זיעה, אותה "זיעה" שאנשי המערב סוגדים לה כל-כך.

פירוש המילה הסנסקריט אסאנה (Asana) הוא "לשבת" או "להיות נוכח" ואין לה קשר, ולו הקל שבקלים, למילה "אימון". האטה יוגה היא סוג של מדיטציה. כל תנוחה, כל תרגיל נשימה זה סוג של מדיטציה שמרגיעה את הגוף, הנשימה והנפש. האסאנות שונות בתכלית מכל פעילות פיזית אחרת, שלרוב תכלול תנועות מהירות ורמה מסוימת של מאמץ. לדברי פטנג’לי, המשמעות המילולית של אסאנה היא "תנוחה המאפשרת יציבות ונינוחות כאחד." ולכן, יש לתרגל אסאנות בנינוחות ובנוחות מרבית.

אם אתם מתרגלים יוגה כמדיטציה לא תישטפו באגלי זיעה, במקום זה יציף אתכם חום פנימי שיעלה לפני השטח ויצור שכבה עדינה של אנרגיה חמימה, ויתכן שתופיע גם שכבה שקופה של זיעה נטולת ריח. שטיפת הגוף בסוף תרגול שכזה תסיר באחת את כל הפראנה המופלאה הזאת. בכתבי היוגה מצוין לא רק שאין לשטוף את הגוף במשך כמה שעות אחרי תרגול, אלא מצוין גם שאם נשארת שכבת זיעה דקיקה יש לעסות אותה חזרה אל תוך הגוף, שהרי כל כולה פראנה.

מקלחות במרכזי יוגה הן עוד נדבך באי-ההבנה הקיימת, זו המתייחסת לתרגול יוגה כאל אימון כושר במקום תרגול רוחני מעמיק, שמרחיק לכת אל מעבר לגוף ולנפש.

ברבים מאותם מרכזי יוגה, אלה עם המקלחות, אין סיבה ממשית לא לשטוף את הגוף אחרי תרגול. שם הרי בכל מקרה, ברוב השיעורים, הפראנה שלכם תתנדף כבר במהלך התרגול הנמרץ, תוך כדי עבודת גוף מאומצת, קשיחה ומהירה מדי. המתרגלים בצורה זאת יוצאים בסוף התרגול מרוקנים לחלוטין מפראנה, ובמקומה נשארת רק האנרגיה הפיזית שמגיעה מהמערכת האנדוקרינית, לדוגמה בלוטת יותרת הכליה, זאת בגלל שמתרגלים אלה פועלים, רוב הזמן, מתוך מצב של "מלחמה" שמכניס את מערכת העצבים כולה ללחץ, למצב של "היכון".

בין אם אתם מתרגלים יוגה בבית ובין אם במרכז יוגה, שמרו טוב על הפראנה שיצרתם, חכו כמה שעות עם המקלחת של אחרי. אם אתם מרגישים שאתם מוכרחים להתקלח כי אתם מזיעים כתוצאה מאימון היוגה שעשיתם, אז אל תדאגו… כנסו למקלחת, שהרי גם ככה כנראה שלא יצרתם יותר מדי פראנה במהלך התרגול, כך שאין לכם יותר מדי פראנה לאבד.

מייסדת מרכז היוגה "פראנה יוגה קולג'" מעבירה קורס מורים בתל אביב
מחברת הספר  "The Enigma of Self-Realization".
http://he.pranayogacollege.com/