יוגה פורטל
שלחו להדפסה 
בחזרה לדף הבית
של פורטל היוגה.
חוכמת היוגה  /   חכמה
על הניסים - יוגה ויהדות לכבוד החנוכה  |  חיה שודריך
הרהור לכבוד החנוכה, על מהותו של הנס. אני מאמינה שכולנו מייחלים לאיזה נס שיתרחש בחיינו ומה שמבדיל את הנס משאר הדברים שאנו מזמנים אל תוך חיינו הוא פשוט חוסר היכולת שלו להתגשם בכוחנו בלבד.

הרהור לכבוד החנוכה, על מהותו של הנס.
אני מאמינה שכולנו מייחלים לאיזה נס שיתרחש בחיינו ומה שמבדיל את הנס משאר הדברים שאנו מזמנים אל תוך חיינו הוא פשוט חוסר היכולת שלו להתגשם בכוחנו בלבד.
הרי אם היה קל ונגיש כל כך היינו גורמים לו להתרחש בעצמנו כל הזמן.
ההתבוננות היהודית בגלגל החיים מזמנת בחודש כסלו שבו חל חג החנוכה עבודת מודעות שמאירה (תרתי משמע) את החושך באור ואת ההבנה שיש ניסים כיצד להתכונן אליהם ואיך להכיל אותם.
אנחנו מכירים את סיפור ניצחון מעטים על רבים, נס פך השמן שהספיק לשמונה ימים וניסים נוספים שהתרחשו לאורך דורות בזמן הזה ולאו דווקא בימי המכבים.

בכל שבת קוראים בפרשת השבוע והיא מזמנת עבודה וחקירה רוחנית שנוגעת באותו שבוע וחודש. שתי פרשות אחורה מהיום, סמוך לחנוכה ובחודש כסליו אנחנו נתקלים בפרשת "וישלח" מפגש גורלי בין שני אחים, תאומים, יעקב ועשו כאשר יעקב חוזר ארצה ויודע שיש סיכוי טוב שעשו, (ממנו לקח את ברכת הבכורה במרמה ואז ברח) ירצה להרוג אותו.
יעקב מתכונן לכל האפשרויות בדרך הטבע, הוא מתכונן למלחמה ולמתנה. לאחר שהוא מתכונן הוא מפנה פניו לשמיים ומתפלל. מתפלל לנס.
הוא מבין שאפשרות אחרת ובה הכל יבוא על מקומו בשלום כבר אינה ממש תלויה בו, יעקב מרכין ראשו בפני עוצמת החיים, בפני האלוהים, הנשגב, ויודע שיש גבול ליכולתו ולאחר שמיצה את מה שביכולתו, מתוך צניעות וענווה הוא מבקש מהנשגב, חסד.

נס הוא חסד.
נעשה את כל שבהישג ידנו בדרך הטבע והשאר או יבוא או לא זה כבר לא שלנו.
ומה עושים עם הנס כשהוא כבר מגיע? ניקח דוגמה מהחיים שיכולה להמחיש ולהסביר את הרעיון של נס, ואיך להכיל אותו.
רבים מאתנו מתפללים לזכות בסכום כספי גדול ולפתור את כל בעיות הכלכלה והרווחה. אנחנו מכירים סיפורים על כאלו שבאמת זכו, נגיד בפרס הראשון בלוטו.
נס, אבל אז תוך זמן קצר מאוד איבדו את כל ההון הזה עקב החלטות שגויות, חוסר תכנון ובלבול. התפללו, זכו אבל לא התכוננו ליום הזה שבו הנס באמת יתרחש להערכתי הסיפור הזה יכול לעזור בלהתכונן וגם אולי להבין למה אמורים בכלל להתכונן.
נגיד שאנחנו מייחלים לדבר, בואו בתור התחלה נפתח את כל האפשרויות הראשונות שיקרה, למשל נמלא לוטו.
לאחר מכן נעשה עבודה של תכנון ולמידה כיצד להתנהל עם תקציבים, מה סדרי העדיפויות שלנו והיכן כדאי להיעזר בצורה מקצועית.
הלמידה הזו תשרת אותנו גם ביום יום הרגיל בצורה נהדרת וגם אם וכאשר יבוא הנס יהיו לנו כלים להכיל אותו.

גם ביוגה כמו ביהדות נאמר, שיש לעשות כל שביכולתנו בדרך הטבע ואז הנס, שאפשר לקרוא לו סמדהי אם יגיע יהיה חסד, מעל הטבע, בידיו של הנשגב.

וכך מסביר סוואמי ונקטסאננדה מהו סמדהי באוסף של כמה מילים: התבוננות, מדיטציה עמוקה, הארה, טראנס, אקסטזה, שלווה מוחלטת, שקט שמעבר לכל הבנה, תנועת מחשבה שפסקה כליל (סוטרות היוגה של פטנג'לי 3.3)
בתרגול האשטנגה יוגה, אנחנו פוגשים יאמה, ניאמה, אסאנה, פרנאימה, פריטיהרה, דהראנה ודהיאנה, בידנו העשייה, מה שהוא הטבע, שבעה שלבים ואז, סמדהי, הוא השמונה, הוא מה שמעל הטבע. עוד מוסיף ומדייק סוואמי ונטקסאננדה (בסוטרות היוגה של פטנג'לי 2.1)שלושת מרכיבי היוגה הפעילה: טאפס (להט), סוודיהיאה (חינוך העצמי) ואישוירה פרנידהנאה ( התמסרות לאל) שלושת אלו יאפשרו עזיבה ושחרור ואז יפנו מקום ויאפשרו פתיחות לסמדהי (הארה/ התעוררות)...

לא ניתן לכפות סמדהי, או לרצותו, אם יתאפשר זה יהיה חסד, נס.

חג ניסים שמח שמח!

חיה שודריך, מורה ליוגה חברת ארגון מורי היוגה וספורטתרפיסטית. מנחה שיעורים, סדנאותומפגשים אישיים, מובילה מסעות יוגה בעולם.
יוגה חיה, מרחב לאשטנגה ויניאסה במזכרת בתיה.  www.yogahaya.co.il