יוגה פורטל
שלחו להדפסה 
בחזרה לדף הבית
של פורטל היוגה.
חוכמת היוגה  /   חכמה
ראש השנה – לשמוע קול שופר  |  אריה יוסף
חודש אלול הוא חודש של חשבון נפש ושל תיקון. המילה "תיקון" יכולה לעשות לחלקנו קונוטציה של הלקאה עצמית, אבל לא כן היא. ההסתכלות היא יותר של ילד שנפצע ומראה לאימו את הפצע, ובתגובה מקבל נשיקה. בשיעורי יוגה אני מאוד אוהב לטעות. מורה טוב יראה את הטעות ויגיע וישנה את הזווית של הברך או העקב. איזה יופי, הרגל לא מדויק של שנים תוקן, מזל שטעיתי!

חודש אלול הגיע אלינו לטובה, תודה לאל.

על פי המסורת ישנם חודשים שנחשבים כטובים לעם ישראל, וישנם כאלו שפחות. חודש אב (שיצא באוגוסט השנה) לדוגמה הוא חודש מאוד לא טוב לעם ישראל. חודש אלול הוא חודש של חשבון נפש ושל תיקון. המילה "תיקון" יכולה לעשות לחלקנו קונוטציה של הלקאה עצמית, אבל לא כן היא. ההסתכלות היא יותר של ילד שנפצע ומראה לאימו את הפצע, ובתגובה מקבל נשיקה. בשיעורי יוגה אני מאוד אוהב לטעות. מורה טוב יראה את הטעות ויגיע וישנה את הזווית של הברך או העקב. איזה יופי, הרגל לא מדויק של שנים תוקן, מזל שטעיתי!

הר' קרליבך ז"ל משתמש במשל נוסף,  של אדם הבא לכובס ומראה לו שעל הבגד יש כתם, ובתגובה הכובס מנקה את הכתם. ככל שיימצאו יותר כתמים כך נזכה לבגד יותר נקי.  כך גם הנשמה שלנו שהיא טהורה ונקייה, אנו מראים את הכתמים ובחודש אלול היא עוברת ניקוי יבש על ידי הקב"ה.

בחודש תשרי הכל סובב סביב קול השופר "תקעו בחודש שופר בכסה ליום חגנו" זוהי בוודאי המצווה העיקרית בראש השנה. המצווה היא פשוט להאזין, לשמוע קול שופר. להיות בקשב. הקול המהדהד של השופר יגרום לנו גם לשנות את מעשינו. שופר מלשון שיפור המעשים.  השאלה היא אם נדע לשמוע. כאשר אנחנו שואלים מישהו "מה נשמע" השאלה היא לא – "איזה דברים שמעת לאחרונה", אלא יותר בכיוון של "מה מתחולל בקרבך", "מה עובר עליך". 

האם אני באמת מקשיב? כל תחומי החיים דורשים תיקון. המציאות מדברת אלינו בדרכים שונות.  לעיתים כאב בטן בבוקר מעיד על כך שאכלנו מאוחר מדי, אי הירדמות מעיד על צריכת קפה מוגזמת וכדומה. בחודש אלול אני נקרא ליזום הקשבה - האם יש לי הרגלים שהם לא טובים?  האם הרגלי האכילה שלי מתאימים לי באמת? האם האוכל שאני אוכל גורם לי לתחושת קלילות או לתחושת עייפות מלאות וחוסר סבלנות? האם התרגול שלי נעשה בדרך אנשים מלומדה? אולי אפשר להתכוונן יותר?

מה עם סוג התכנים שאני מכניס לתוך הראש? האם הם גורמים לי לעצבנות? (עודף חדשות למשל) האם הם הופכים אותי לאדם יותר פסיבי או מעוררים לפעולה? האם הם עוזרים לי לנהל חיים של אור?

מה עם המורים שאני יונק מהם? האם אין מקום לחפש מורה חדש, לחפש גיוון בעבודה? לקחת יותר אחריות בתחום מסוים. אולי התשובה שאשמע תהיה שלא. גם תשובה שלילית שהיא בחינה של בחירה מחדש בדבר ישן משמעה התחדשות.

בראש השנה נפתחים מעיינות אור עצומים ששוטפים אותנו, למשך כמה שעות. מי שהכין כלים במשך חודש אלול, מי שעידן את כלי השמיעה, יזכה לאסוף כמה שיותר.  בחודש הזה שבו כל שערי הרחמים פתוחים אלינו משמים אם נעבור את המסע של ההיטהרות,ונהיה מכוונים, מתוך הגישה שאנחנו באמת באמת טובים במהות, וכל היתר אלו רק כתמים שמרגע שראינו אותם, זיהינו את השפעתם, וקיבלנו על עצמנו לתקן אותם, הם יעלמו מאליהם, ישטפו באור יקרות שבא אלינו ממרומים.

שנזכה לשנה טובה ומאירה, שנת הזדככות, שנת אהבה, שנת חיבור וגדילה.