יוגה פורטל
שלחו להדפסה 
בחזרה לדף הבית
של פורטל היוגה.
יוגה לילדים  /   ילדים
יתרונות ברכת השמש לילדים   |  קארין סלע
ילדי התקופה הנוכחית נחשפים לחידושים והמצאות טכנולוגיות באופן יומיומי. יוגה לילדים, ובאופן ספציפי ברכת השמש, מאפשרת בעיניי מעין "אי של שפיות" בתוך המציאות הזו.

העולם כיום נע בקצב מאוד מהיר. לא רק שתנועתו מהירה, אלא גם הקצב שבו הדברים משתנים. מסחרר.
אם ניזכר בטכנולוגיה שהייתה קיימת בזמן שהיינו ילדים ונשווה אותה לטכנולוגיה הקיימת היום- נראה שהשינוי  קרה בקפיצה משמעותית. יותר מכך, אם נתבונן בטכנולוגיה שהייתה רק לפני כמה שנים או אפילו חודשים לעומת הקיימת היום, נראה שקצב השינוי מהיר גם הוא.


ילדי התקופה הנוכחית נחשפים לחידושים והמצאות טכנולוגיות באופן יומיומי. ישנם גירויים רבים המגיעים מכל עבר אשר עוברים דרך תודעתם ומשפיעים על כל הווייתם. אם נתבונן בסדר יומו של ילד ממוצע – סביר להניח שההשכמה מתרחשת לצלילי שעון מעורר אלקטרוני, לאחר מכן ארוחת בוקר מעובדת, ישיבה ארוכה בכיתה, כיתות גדולות עם קושי לתת תשומת לב לכל ילד, שיעורי חינוך גופני וחברה במגמת ירידה, ארוחת צהריים בפיתה, חזרה הביתה לשעות רבות מול מסך מחשב או טלוויזיה מרצדים, הרבה תכנים אלימים ופרסומות שוטפות מוח, ובנוסף לכל זה לאורך כל היום צמודים לטלפונים סלולריים. ההורים לרוב עובדים ונמצאים תחת לחץ קיומי, ואווירת האלימות והמלחמה מורגשים באוויר. כמובן שזוהי לא המציאות עבור כל הילדים בישראל, אך זהו סדר יום של הרבה מהם.
יוגה לילדים, ובאופן ספציפי ברכת השמש, מאפשרת בעיניי מעין "אי של שפיות" בתוך המציאות הזו.
 

  
* איורים מתוך המשחק 'יוגי'

היתרון הראשון והבסיסי ביותר בעיניי היא הברכה עצמה – אנו לרוב מברכים בימי הולדת או אירועים מיוחדים אחרים, אך לא מלמדים את הילדים לברך פשוט על מה שיש.. הברכה היא כוח עוצמתי שמחבר להודיה ולקדושה ולכן לדעתי, כאשר מלמדים ילדים (בהתאמה כמובן לגיל), שווה להתייחס גם לשם 'ברכת השמש' ולהרחיב על מהותו. 
היתרון השני הוא התנועה, פתיחת הגוף למרחבים, מתיחתו והרפייתו, המשרים שחרור וחופש, ויוצרים מרחב פנימי שניתן להרגיש באופן מיידי. מכיוון שברכת השמש היא מעגלית ומבצעים אותה בצורה ריפטיטיבית, ישנה התכנסות לתוך תדר מחזורי המשרה שלווה וחיבור לתדר הפנימי בעל אותו האופי. מתוך כך הילדים חווים רגיעה אך גם מרץ וחיוניות, כושר הריכוז עולה, יש חיבור חזק יותר לגוף אך גם לאינטואיציה.
יתרון שלישי הוא חיבור לסיפורים ופיתוח הדמיון שדרכם נוצר קשר בין הגוף שלהם לגוף בעלי החיים והטבע. כך, אולי באופן תת מודע, עובר הקשר של אחדות כל הדברים והחיבור הקיים ממילא. בנוסף, אני מאמינה שפיתוח עולם הדמיון תומך באיזון רגשי ויכולת להתמודד עם אירועים שונים בחיים.
יתרון רביעי הוא ההזדמנות שמקבל הילד לשהות עם העצמי, ללא שום אלמנט חיצוני מקשר. דבר זה מאפשר חיבור ישיר בינו לבין הפנימיות שלו ללא תיווכים גשמיים, היכולים לעיתים למסך את הזרימה הטבעית והפשוטה בין העולם הפנימי לעולם החיצוני (הבלתי-אמצעי).
היתרון האחרון עליו חשבתי הוא הלמידה עצמה, המביאה עימה הרחבת אופקים וידע מתרבות אחרת. לדעתי יתרון הלמידה אינו רק עבור הילדים, מכיוון שגם המבוגרים (הורים ומורים) נפתחים לידע זה דרכם, וכך נסגר מעין מעגל חוכמה שבו המבוגרים לומדים דרך הילדים.

קארין סלע היא היוצרת של המשחק 'יוגי' - משחק תנועה לכל המשפחה

לקניית המשחק יוגי