יוגה פורטל
שלחו להדפסה 
בחזרה לדף הבית
של פורטל היוגה.
מורים מדברים יוגה  /   יומן יוגה
תגובה למאמר - המורה שנישק אותי ועוד כמה  |  הילה (יפה) גרנות
הגיע אלינו מאמר תגובה זה בנוגע למאמר האחרון שפורסם על הטרדות מיניות בשיעורי יוגה.

נילי שלום,
קראתי את הפוסט שלך 

ברור מאוד למתרגלי יוגה ומורים אחרים, מי הוא אותו מורה. השמעות עליו הופכות אמיתיות בזכות הפוסט שלך, ומבהירות לי מדוע למרות כל "מעלותיו הרוחניות" והיותו מבצע "אדג'סמנטים מדהימים", נמנעתי מלהגיע אי פעם לשיעורים שלו, ואף כשהתלבטתי היכן ללמוד הוראת יוגה, הסלידה שלי ממנו, בגלל אותן שמועות, הובילה אותי לבחור בדרך אחרת. בדיעבד, דרך שפתחה אותי לעולם היוגה הכנה, הפנימי. אחר לחלוטין מאותה רוחניות שמציג אותו מורה.
ומי בכלל העלה אותו לאותה דרגת רוחניות, אם לא אנו תלמידי ומורי יוגה אחרים? בדיוק כפי שהעלנו אותו לדרגה זו, כך אנו גם יכולים, להשפיל מבט ולהודות שטעינו בבחירת האדם אותו הכתרנו. כשנבטל הכתרה זו, ניתן חיבוק גדול ותומך בכל אותן נשים שחוו נשיקה לא ראויה, אולי יותר, אולי "רק" פלירטוט מושך תוך ניצול מעמדו...

במדינה שבה סוף סוף משלמים אנשים שניצלו את מעמדם וסרחו מינית את חובתם לאותן נשים ולחברה בכללה, לא יתכן שאנו, "קהילת המחבקים בקלות" (פחת או יותר ביטוי שלך), ניתן יד לאחד מאיתנו שסרח, במקום להושיטה לאותן נשים שעד הפוסט שלך בחרו בזכות השתיקה בשל הנכונות לסלוח, האשמה עצמית, הבושה, והפיקפוק של הסובבים אותן, לדברייך. 

בכוונתך שלא לערוך לו משפט שדה ולא להכתים את שמו, ולמנוע ככל יכולתך מהלבנת פני חברנו (חברנו?? שלי הוא לא חבר. עבורי הוא אדם, בתחום עיסוקי, שמנצל את תכונותיו הכריזמתיות ויכולותיו הפיזיות ופוגע בנשים), את מזכירה לי את הקיבוץ עד שנות ה- 90, בו פלילים (לא רק מיניים) לא הופנו לטיפול מחוץ לקיבוץ, אלא נפתרו בתוכו, ע"י רשויות הקיבוץ וועדות האתיקה (שבוודאי נקראו בשם אחר) והוקמו לצורך דיון במקרים שחברים או בני חברים סרחו. אם תבדקי תמצאי כמה נשים שנושאות כתם אשמה כל חייהן, כי "החבר'ה הטובים" נותרו טובים, והן עדין האשמות.

מצרפת עבורך את מילות השיר "החוק היבש" המוכר יותר כ"כל החבר'ה" של מוניקה סקס, שנכתב על אותו אונס מפורסם בשומרת. אונס שהדיון הציבורי בו הוביל לשינוי תפיסה בקיבוצים, ולהבנה שגם אצלינו דברים נוראיים קורים, ואנו כחברה מגבים את האנשים הלא נכונים, במקום לתמוך בנשים הפגועות.

החוק היבש (כל החבר'ה) / יהלי סובול, מוניקה סקס.

כל החבר'ה עברו בתוכך כאילו שאת רכוש ציבורי 
אבל הם לא מהסוג שהולך לכלא הם מהסוג שהולך לקרבי 
הם מהסוג שמרים את הדגל בטקסים בבית ספר ובתנועה 
הם למדו בצופים איך לקשור את החבל 
והרבה יותר קל לקשור בחורה 

כל החבר'ה חוזרים כל לילה לביקור בתוכך 
הרופאים מקשיבים אם משהו זז בבטן אבל הם לא מקשיבים ללבך 
כי אין תרופה לאבן בנפש לזה אי אפשר לעשות הפלה 
הרופאים מרוצים הניתוח הצליח ומעכשיו את לא חולה 

כל החבר'ה הביעו צער שכל הסיפור הסתבך 
וחרטה וכל החרא אז למה הם לא מפסיקים לחייך 
כי השופט הקל את העונש כי לא צעקת ולא היית בתולה 
החוק היבש לא נרטב אף פעם 
אפילו לא מדמעה של ילדה

את רושמת כי יש מצב שהמעשים המתוארים בפוסט שלך אולי נתפסים, בקרב מי שאינם אנשי יוגה, כגבוליים וכמבדרים. אני אשת יוגה, בכל מעודי מנסה להיות כזו- ראויה, מודעת, לא שופטת, חומלת. איני מוכנה לתת יד לסגירת נושא כה חמור בתוך הקהילה שלנו. אז הופכת אני לזו שרואה את המעשה כגבולי וכמבדר, ואת, בעל כורחי, מוסיפה אותי לרשימת האשמים- אלה שידעו ולא עשו דבר (מה שלא הייתי לפני פרסום הפוסט שלך, כי עד אז היו אלה שמועות שהגיעו לאוזני, ולא הוספתי רכיל). אותו מורה הוא הוא פתיין סדרתי, המאמלל נשים, הזורע סביבו נזק ואי שקט.

זכרי, נילי, לא לכולן החוסן שאת ניחנת בו. אל לך להשליך את חוסנך על אחרות. כתבת פוסט בו השמעת את קולך שלך וזעקת את קולן של אחרות. אל תמעיטי בזעקה זו. יש דפוס התנהגות חוזר ונשנה של אותו מורה. ואת הדפוס הזה והמורה הזה, יש להוקיע מתוכנו. יש גם חוק, דיין ומשפט לשם החלטה. 

 נילי, איני מפנה כלפייך כל כעס, אלא רק מביעה בחומרה דעה אחרת ונחרצת, ואני מקווה שיש עוד קולות כאלה.

בברכה, הילה (יפה) גרנות, מורה ליוגה (ויוני יוגה ויוגה לנשים הרות ולאחר לידה).

נילי, אשמח אם תפרסמי מכתב זה בפורטל היוגה.

הילה (יפה) גרנות, מורה ליוגה (ויוני יוגה ויוגה לנשים הרות ולאחר לידה).