יוגה פורטל
שלחו להדפסה 
בחזרה לדף הבית
של פורטל היוגה.
אימון היוגה  /   אימון
תנוחות היוגה שייכות לכולם   |  עידו לוי
לאחר 8 שנים של מאבק משפטי, הכריע בית המשפט בארה"ב בהרכב של שלוש שופטים, כי אי אפשר לרשום סדרת תנוחות יוגה כפטנט רשום. המאבק החל לאחר שביקראם צ′אודרי, מייסד ביקראם יוגה, התחיל לתבוע מרכזי יוגה שמלמדים את אותו רצף תרגילים שהוא מלמד. הוא התייחס לרצף תנוחות היוגה שלו כיצירת מחול וביקש שישלמו לו תמלוגים במידה ומלמדים את אותו הרצף.

לאחר 8 שנים של מאבק משפטי, הכריע בית המשפט בארה"ב בהרכב של שלוש שופטים, כי אי אפשר לרשום סדרת תנוחות יוגה כפטנט רשום. המאבק החל לאחר שביקראם צ'אודרי, מייסד ביקראם יוגה, התחיל לתבוע מרכזי יוגה שמלמדים את אותו רצף תרגילים שהוא מלמד. הוא התייחס לרצף תנוחות היוגה שלו כיצירת מחול וביקש שישלמו לו תמלוגים במידה ומלמדים את אותו הרצף.

לאחרונה הכריע בית המשפט כי רצף תנוחות יוגה הינו יותר כמו מתכון בספר בישול, שאי אפשר להעתיק את הספר אבל על המתכון לא חלה הגנת היוצרים וניתן להעתיקו. כך גם רצף התנוחות שביקראם לימד איננו מוגן וכל אחד יכול ללמדו.

בשביל רבים המאבק היה עקרוני,  מאבק בין מסורת היוגה העתיקה שהעולם המערבי קיבל בזרועות פתוחות לתעשית היוגה שמערבית שמגלגלת ביליוני דולרים בשנה.  אפילו ממשלת הודו לקחה את המאבק הזה ברצינות והתחילה למסד את כל הידע היוגי שכן לא יעלה על הדעת שהיוגה תירשם כפטנט אמריקאי.

המורים ליוגה יכולים לנשום לרווחה כעת, החמדנות של ביקראם הפסידה והחופש שהיוגה כל כך דוגלת בו זכה. היוגה איננה שייכת לאיש זה או אחר, היא מתנה שיש לחלוק אותה עם כל מי שרוצה להנות מפירותיה.

כעת, ביקראם ימשיך למאבק המשפטי הבא שלו, לאחר שהואשם ע"י מספר נשים באונס וניצול מיני.

והיוגה תמשיך להיות מסורת שעוברת ממורה לתלמיד, והמורה לוקח את מה שלמד מהמורה ומעביר את זה הלאה....

לקריאת המאמר הקודם בנושא