יוגה פורטל
שלחו להדפסה 
בחזרה לדף הבית
של פורטל היוגה.
יוגה, איורוודה ותזונה  /   איורוודה
מחקר חדש קובע - יוגה עוזרת לגברים שעוברים טיפולים לטיפול בסרטן הערמונית (פרוסטטה)   |  עידו לוי
המחקר מצא, כי ההשפעות השליליות של הטיפולים כמו – חולשה, בריאות מינית ובעיות במתן שתן היו יציבות ולא התגברו עקב הטפול בהקרנות - בקבוצה שעברה תרגול אינטנסיבי של יוגה. וזו בשורה מאד משמחת לכלל המטופלים בסרטן הערמונית.

סרטן הערמונית  ( פרוסטטה ) הוא הסרטן השכיח ביותר בגברים בישראל, יש כ 16,000 גברים שאובחנו מאז 1990. עיקר התחלואה היא בבני 65 שנים ומעלה. סרטן הערמונית הוא השלישי בשכיחותו בישראל מבחינת תמותה מסרטן. גברים שחולים בסרטן הערמונית ועוברים טיפולי הקרנות יכולים להרוויח מתרגול יוגה, כך עולה ממחקר חדש ויחיד מסוגו, שנערך באוניברסיטת פנסילבניה .

המחקר מצא, כי ההשפעות השליליות של ההקרנות כמו – חולשה, בריאות מינית ובעיות במתן שתן היו יציבות ולא התגברו עקב הטפול בהקרנות - בקבוצה שעברה תרגול אינטנסיבי של יוגה.  וזו בשורה מאד משמחת לכלל המטופלים בסרטן הערמונית.

החולשה שחווים מטופלים החולים בסרטן שונה מהחולשה היומיומית שחולפת לאחר מנוחה או שינה. החולשה שסובלים ממנה החולים בסרטן פוגעת באיכות החיים שלהם אפילו יותר מהכאב. המחקרים מראים כי בין 60-90 שעוברים טיפולים סובלים מחולשה שכזו. כ-20 אחוז מדווחים על ירידה באונות וקושי במתן שתן.

התברר כי היוגה הצליחה לשמור על איכות החיים של המטופלים ולצמצם את ההשפעות השליליות של הטיפולים שהם עוברים. הממצאים מראים כי היוגה השפיעה לטובה הן במישור הפיזיולוגי והן במישור הפסיכולוגי.     

מבחינה פיזית – היוגה מחזקת את רצפת האגן ואת זרימת הדם באופן כללי בגוף ולאזור האגן בפרט וכך מצליחה ל להוריד  את אחוז הסובלים מהסיפטומים ולשמור על בריאות המטופלים.

מבחינה פסיכולוגית – עצם ההשתתפות בקבוצה אקטיבית שמשלבת מדיטציה, נשימות ותנועה, מעלה את החיוניות של הגוף וכך גורמת להעלאת איכות החיים אצל המשתתפים.          

עד כה התבצעו רוב מחקרי ההשפעה של היוגה על הסרטן על נשים הסובלות מסרטן השד, עקב מחשבה שגויה שגברים פחות ישתפו פעולה עם קבוצות יוגה.( שכן כיום 72 אחוז הן נשים שמתרגלות יוגה ורק 18 אחוז הם גברים בקרב מתרגלי היוגה במחקר עלה כי יותר גברים ממה שציפו, מוכנים להשתתף בשיעורי יוגה. הגברים הגיעו באופן קבוע במשך 9 שבועות פעמיים בשבוע לשיעורי יוגה.

את שיעורי היוגה העבירה טלי מזר בן יוסף, מורה ליוגה במרכז אברהמסון לחקר הסרטן בפילדלפיה.

עידו לוי - מנהל פורטל היוגה, מלמד יוגה בסטודיו 108 בכרם מהר"ל
לאתר סטודיו 108 www.yoga.org.il