יוגה פורטל
שלחו להדפסה 
בחזרה לדף הבית
של פורטל היוגה.
מורים מדברים יוגה  /   ראיונות
ביקורת ספר: Yoga for happy Back - יוגה לגב שמח  |  סיגל ביבר
הספר, יוגה לגב שמח - רייצ′ל קרנצמן, יצא לאור בימים אלו . התחלתי לקרוא את הספר בחשש מה. 291 עמודים באנגלית , בשפה מקצועית...לשמחתי הרבה לא יכולתי לעזבו כמעט.

Yoga for happy Back/ Rachel Krenzman

לפני שנה קבלתי על עצמי לרכז את תחום התרפיה בוועד המנהל של ארגון מורי היוגה. הרבה פעילות יוזמת תת הוועדה שיש לי העונג לרכז את פעילותה. בין היתר, אנו חוזרים ודנים בשאלה מהי "יוגה תרפיה" ומיהו יוגה תרפיסט.

לפני מספר ימים קבלתי לידי את ספרה החדש של רייצ'ל קרנצ'מן, מורה ליוגה ופיזיותרפיסטית, חברת הארגון האמריקאי ליוגה תרפיה. גילוי נאות, רייצ'ל השתתפה במספר פגישות בנושא וגם חברה בוועדת ההיגוי לשיתוף פעולה בין ארגון מורי היוגה ובית הספר לפיזיותרפיה בבית חולים אסף הרופא.

הספר עב כרס  מכיל הרבה מאוד צילומים ואיורים ומשלב את הנסיון הפיזיותרפיסטי הרחב של רייצ'ל עם הידע , התרגול, הפילוסופיה והחכמה היוגית.

התחלתי לקרוא את הספר בחשש מה. 291 עמודים באנגלית , בשפה מקצועית...

לשמחתי  הרבה לא יכולתי לעזבו כמעט.

הספר מאוד אישי, מעניין ומרתק.

השפה- נגישה ופשוטה ונהירה לקריאה .

לאורך כל הספר משולבים ניתוחי מקרה – מתרגלים ומתאמנים וההתפתחות של הטיפול בהם בכל הרמות.

רייצ'ל משלבת בספר טיפים מעשיים לתרגול אישי- פיזי ורגשי- מנטלי, קלים ומפתים לניסוי ויישום.

למרות שהעיסוק בספר נובע מתוך נקודת מבט פיזית- כאבי גב לסוגיהם, הסיבות , המבנה, אורח החיים הגורם לליקויים ופתולוגיות, הרי שגישתה של רייצ'ל  המשלבת בין הצד הפיזיולוגי וההתבוננות באדם בצורה כולית (הוליסטית) כמורכב מחמישה רבדים, ע"פ מודל הקושות (פאנצ'ה מאיה)- גוף, ארגיה, מנטלי- רגשי, ידע- תבונה, ונעם (BLISS, ANANDA) עושה אותו לספר יוגה תרפיה מצויין בעיניי.

רייצ'ל משתפת בספר את דרכי האבחון שפיתחה- התבוננות, תשאול, יצירת מרחב מוגן , אינטימי ומקיף עם תלמידיה ומטופליה. היא מניחה אבני יסוד מתרגול היוגה, מנתחת את התנוחות התומכות ואת ההתבוננות היוגית על מצבו של האדם.

אחד המונחים החביבים בעיני הוא "לקלף את הבצל"- דרך עקרון זה, היא מדגימה כיצד טיפול שמתחיל בעבודה על כאב גב אקוטי, מפעפע לכל רבדי החיים. היא לוקחת מספר מטופלים/תלמידים שלה ומוכיחה לאורך כל הספר שלב אחר שלב, כיצד העבודה עימם מתפתחת ומעמיקה ומעבר לרווחה הפיזית שלהם, כיצד האימון והתרגול מתרחבים ומולידים תובנות על אורח החיים, תפיסת העולם, זיהוי דפוסי התנהגות קלוקלים ושינוי מעמיק המוביל לריפוי עמוק בחייהם . יפה כיצד היא נכנסת לנושא ואז מחזירה אותנו אל המטופל אותו עזבנו בפרק הקודם ומתקדמת עימו , עמוק יותר פנימה.

לספר שני חלקים- 

החלק הראשון : עקרונות ואימון יוגה לגב שמח

החלק השני-כיצד ללמד וליישם עקרונות אלו.

החלק הראשון עוסק בעקרונות של יוגה תרפיה, אנטומיה החוקרת את המבנה, התנועה וכיצד לאבחן את עמוד השדרה.

לאחר מכן הספר מונה עקרונות בהקלה במקרים של כאב גב אקוטי. בפרקים המתקדמים היא מתארת את המרכיבים השונים החשובים אליהם יש להיות מודעים בעת עבודה עם מתאמנים הסובלים מכאבי גב מכל הסוגים.

בחלק השני הספר מציע תירגולים שונים למצבים מגוונים- כגון, פריצות דיסק, הרניה, עקמת, מפרק הסאקרו איליק, קיפוזה  לורדוזה ועוד, משם אפשר לקבל השראה לבניית תירגולים לתלמידים המתמודדים עם אתגרי גב שונים

מעבר לתמונות האסאנות , האיורים המקסימים של המפרקים, החוליות, הפתולוגיות המגוונות, ריי'צל משתפת בכלי עבודה שלה ושל עמיתים מעולם היוגה והפיזיותרפיה החשובים בעיניי להכרות לכל מורה ליוגה הנתקל בבעיות אלו עם תלמידיו. כלים כמו שאלונים מפורטים, דרכי התבוננות ותשאול, כמו גם מחקרים תומכים מהתחום.

הספר מוכיח שתהליכי הריפוי וההחלמה  שמורה היוגה מלווה הינם עמוקים ויוצאים הרבה מעבר למזרן היוגה, חורגים מהעבודה על המבנה והשלד אל תוך איכות החיים השלמה של האדם. יוגה אסנה לא מספיקה...

אז מיהו יוגה תרפיסט כפי שעולה מתוך הספר  בעיני? - הספר בהחלט שם אמות מידה גבוהות : הבנה מעמיקה בגוף האדם וידע רחב באנטומיה ופיזיולוגיה , בתהליכים רגשיים אנושים, ביכולת הכלה וליווי ללא שיפוטיות כל אדם בקצב שלו, יכולת חקירה ולמידה כל הזמן, צניעות וענווה – מה אני יכול לעשות ומתי עלי להעביר את המתאמן שלי לאיש מקצוע, אינטליגנציה רגשית וגופנית, יושרה מקצועית ואישית. ועוד....

זהו אחד מספר היוגה תרפיה הטובים ביותר שקראתי ומומלץ שלכל מורה ליוגה יקרא וישתמש.

את הספר ניתן כרגע לרכוש ברשת.

 

אפשר קרוא על הסדנאות של רייצ'ל באתר שלה: www.happybackyoga.com