יוגה פורטל
שלחו להדפסה 
בחזרה לדף הבית
של פורטל היוגה.
מורים מדברים יוגה  /   שאלה למומחה
סרטן? עכשיו סופסוף מתחילים לחיות!   |  סיגל ביבר
למורה ליוגה יש את היכולת ללוות תהליכי התעוררות שכאלו. ללוות אדם בדרך הקשה שהחיים זימנו לו, ולמי החיים לא מזמנים אירועים קשים? יש למורה את האפשרות להביא אותו לכדי תובנות שהפילוסופיה של היוגה מציעה בצורה פשוטה, נגישה וישימה.

לעולם אזכור את שיחת הטלפון שהייתה לי עם הכירורג שלי כשהתקשרתי כדי לבדוק את תוצאות הביופסיה שקבל לידיו. הוא אומנם לא השתמש במילה סרטן, אותה הוא שמר לרגע הפגישה, אבל הוא אמר שהתוצאות אינן טובות ועלי להגיע עוד היום לפגוש אותו כדי לדון על המשך התהליך. הבטן שלי התהפכה, הפסקתי לנשום והייתה לי תעוקה עזה בבית החזה. באחת דמיינתי את ילדיי גדלים ללא אמא, את עצמי קרחת ומקיאה. הייתי במצוקה גדולה. ואני לא יוצאת דופן במכלול התופעות הללו.

כשאדם מתבשר על בשורה קשה כמו מחלה קשה, פיטורין, בן זוג שהחליט לעזוב, הסבל שהוא חווה באותו הרגע הוא כ'כ גדול וכל מאווייו להפסיק את התחושה הקשה הזאת. 

גם אני רציתי שהתחושות הקשות שלי יפסיקו מיד. עשיתי שלל פעולות שמטרתן להפסיק את המחשבות הטורדניות בדבר מוות ושאוכל להרגיש טוב יותר- מילאתי לי אמבט חם עם שמן לבנדר שאני אוהבת, התחלתי לנשום נשימות עמוקות, התחפרתי בין זרועותיו של אישי האוהב, התקשרתי לחברה טובה כדי לבכות באוזניה. מוכר?

המאבק הזה נמשך לא מעט פעמים. לרגעים השגתי הפוגה מהפחד ומהתחושה הקשה ואז שוב נזכרתי והתכווצתי.

הניסיון הנואש הזה להפסיק את הפחד ואת התחושות הקשות, בדר"כ נועד לכישלון בדרכים הרגילות והקונבנציונליות. אנחנו מחפשים מישהו שיאמר לנו בוודאות ובביטחון שנבריא, שהכל יהיה בסדר. אמה מה, לא מצליחים. גם הרופא האופטימי ביותר יאמר ש 95% שנחלים, או שכמעט לא נסבול. אבל אף אחד לא מבטיח שלא. 

לרוב ברגע שיוצאים מההלם הראשוני , מהבדיקות הראשוניות ומהבהלה, מתחיל מסע חיפוש. הרבה מהתלמידים שלי שנתבשרו בשורה כמו זו שתיארתי מבקשים לדעת מה השתבש ומה צריך לתקן. מחפשים תזונאי שיכוון אותם כיצד לשנות את הדיאטה שלהם לדיאטה בריאה יותר, מחפשים דרכי טיפול משלימות, רבים מהם מגיעים אלי רק בגלל שחלו ומבקשים דרך היוגה אפשרות לתמוך בעצמם. הם מבינים שכדאי לנשום נכון, להניע את הגוף, להפחית לחצים. רובם מבינים שמה שעשו בעבר השפיע על מצבם כיום, ואם הם רוצים לשנות את מצבם, כדאי שישנו משהו. כלומר כדאי שיביאו ידע חדש על פיו ישנו את אורח חייהם ויבריאו. מה שתיארתי כאן מוכר בעולם היוגה כמושג "קארמה". קארמה היא פעולה. הבנה מעמיקה של מושג זה אומרת בדיוק את התהליך המתואר. לפעולותיי יש פירות. אם אני אוכלת בעיקר ממתקים, סוכרים ועמילנים, סביר להניח שאעלה במשקל. אם אני מבלה ימים שלמים מול המחשב סביר להניח שאפתח כאב בצוואר או במפרק כף היד. אם לא אצעד ואמריץ את הדופק שלי באופן סדיר, מן הסתם שבהפסקת החשמל הבאה כשאצטרך לעלות שלוש קומות ברגל , אתנשם ואתנשף. לדרך שבה אני מטפלת בעצמי יש השלכות. זו הבנה מאוד בסיסית המתגלה כמעט מעצמה כשסכנת חיים מרחפת מעל לראשנו. עובדה שאנחנו מחפשים מה ואיך לשנות. חולה סכרת חדש, יודע שאם לא ישנה את תזונתו הוא גוזר על עצמו גזר דין לסבל. הוא לא יודע איך לשנות, הוא הולך למצוא את הידע הזה בחוץ. כדי לשנות את המצב, כדי שבעתיד התוצאה תשתנה, הוא משנה את הפעולות שלו בהווה.

זה ברובד אחד, ברובד השני , שכבר בצבץ בשורות שלעיל, הסיבה לסבל של חולה הסוכרת , היא בעיקר ידע לא נכון. או אי שימוש בידע נכון. כלומר, אני מבינה שאכלתי לא כראוי, שמה שידעתי על תזונה נכונה, כנראה לא ממש נכון, ואני הולכת למצוא ידע חדש, נכון ומדויק יותר כדי להבריא, כדי להפסיק את הסבל שלי.

כלומר , תהליך ההבראה כרוך הן ברכישת ידע נכון על מצבי ועל התנאים המתאימים לבריאות שלי שעלי להניחם, וגם ביישום הידע הזה. זהו תהליך העצמה של לקיחת אחריות.

והדבר נכון לא רק ברמת הגוף הפיזי, אלא בכל הרמות. דרך הגוף הפיזי אנחנו מבינים הכי טוב, כי הוא נגיש לנו ונראה לעין. אבל זה נכון בכל הרבדים שלנו- אנרגטיים, מנטליים, ערכיים וקיומיים.

התהליך שעובר אדם המתמודד עם סרטן , או כל מחלה כרונית קשה או מאיימת חיים, הוא תהליך שמתחיל בגוף. למעשה זהו תהליך של התפתחות רוחנית שיכול להביא לשינוי גורף בחייו. זהו תהליך רוחני שבו הוא מגלה מיהו, מה האחריות שלו על חייו, הוא מגלה את העובדה הנעלמת לעין שהוא בר חלוף וכדאי מאוד שיתחיל לחיות. יתחיל לחיות למשל זה להתחיל להגשים את עצמו. אין טעם לדחות למחר, צריך לעשות כבר היום. אין טעם לחלום בהקיץ, כדאי לממש את החלומות הללו. להתחיל לרקוד ריקודי בטן, לכתוב את הספר שאני חולם לכתוב , להחליף עבודה ועוד .

ולכן, הרבה אנשים אומרים שהסרטן היה מתנה עבורם. אני יותר אוהבת את הביטוי- קריאת התעוררות.

שלא תבינו, סרטן זו לא מתנה, אבל זו יכולה להיות מתנה. מתנה שאתה משלם עבורה אומנם מחיר יקר, אבל אתה מקבל בעבור תשלום זה מתנה עצומה- ההזדמנות לחיות חיים מלאים ושלמים, ואפילו, לסבול פחות! הרבה הרבה פחות.

כדי לפחד פחות, צריך להתחיל לפגוש את הפחד. אי אפשר להפסיק לפחד אם לא פוגשים אותו. או כמו שאומרת מורתי אינך יכול להוריד את הסוודר אם אתה לא לובש אותו. הסבל נועד לשרת אותי, לעזור לי לראות איך כדאי לי לחיות ולמצות את החיים. לעזור לי לראות היכן אני, מה אני רוצה, כיצד להשיג את מטרתי. לעזור לי להתעורר מהנמנום המאלחש שקראתי לו "חיי".

למורה ליוגה יש את היכולת ללוות תהליכי התעוררות שכאלו. ללוות אדם בדרך הקשה שהחיים זימנו לו, ולמי החיים לא מזמנים אירועים קשים?  יש למורה את האפשרות להביא אותו לכדי תובנות שהפילוסופיה של היוגה מציעה בצורה פשוטה, נגישה וישימה.

למשל,  כמו שתי הדוגמאות שנתתי. להתחיל לעבוד אתו עם ההבנה שלפעולות שלי יש תוצאות ולכן כדאי שאבדוק ואתכנן היטב את פעולותיי על מנת שאשיג את הפירות הרצויים. איזו השפעה גורפת יש להבנה זו על החיים? עצומה! אני מבינה שהמקומות בהם אזין את חיי יפרחו. אני מתחילה להשקיע ביחסים שלי עם בן הזוג ועם ילדיי כשאני מבינה שאם לא אשקיע ואטפח הם ינבלו. שאם אני אמשיך להתעסק בקטנוניות עם חבריי, אהבה ושמחה לא יצאו לי מזה. טיפוח באחריות את הרצוי, בד בבד עם ההבנה, שיש דברים שאינם תלויים בי , כמו הגנים שלי, או אי הידיעה היכן כל האנטנות הסלולריות . ידיעה שמסייעת לי להבין שמלחמה בתוצאות היא חסרת תועלת. עדיף לנתב את האנרגיה לעתיד. איך אמר פטנג'לי? "יש למנוע את הסבל בטרם בואו"- אבל כשהוא כבר פה, ללמוד מה יש לו לומר לי ולהפנות את המאמצים לעתיד.

אנחנו מלמדים , או מאפשרים לתלמידים שלנו להתנסות ישירות בהבנה הזאת. הם לא ידעו שלאכול עוגת קצפת פעמיים ביום כל יום זה לא בריא להם? ברור שהם ידעו, אך לא יישמו את הידע הזה. ורק כשהם התנסו בתוצאות הפעולה הזאת באופן ישיר, הם הבינו,  הם עכשיו י ו ד ע י ם!

ודוגמא השנייה- אנחנו יכולים ללמדם שלידע שלהם יש תפקיד חשוב בחייהם. הידע יושב בבסיס הפעולה. כשאני יודעת נכון ופועלת בהתאם לידע הזה, אני סובלת הרבה הרבה פחות. כשאני מבינה שאני מזינה את עצמי לא נכון, ויש לי בעיות עיכול קשות, אני הולכת לתזונאית שתיתן לי ידע חדש, נכון ומדויק עבורי. אני מחליפה את הידע שיש לי על תזונה שלא הוכיח את עצמו עד כה, בידע חדש.

וזה בדיוק מה שהיוגה מדברת עליו- ידע! ידע הוא מקור הסבל שלנו וידע היא האפשרות להפסיקו. זוכרים? א-וידיה? זו בדיוק הבורות עליה אנחנו קוראים. הבלבול, הבערות. חוסר ידיעת המציאות וחוקיה כפי שהם. ואם לא יודעים את החוקים איך אפשר לשחק?

אדם חולה במחלה קשה, מונע (מוטיבציה) מהפחד למות. ואז הוא מוכן להחליף את הידע שלו ולפעול מתוך ידע חדש. עכשיו, משהחוקים ברורים (וכאן מנינו רק שניים מהם) אפשר להתחיל לחיות באמת .  איך אומרים? Let the games begin!         

הידע שאנו מדברים עליו נוגע לכל תחומי החיים- הדרך בא אדם מזין את עצמו (גם מזון חומרי וגם מזון רגשי רוחני, כמו האנשים עימם הוא מתרועע והמוזיקה לה הוא מאזין), מניע את גופו, נח, מרפה  מתחים, מחזק את עצמו, כיצד הוא מווסת את חייו, מערכות היחסים שלו ועוד ועוד.                                 

וזה מה שאנחנו המורים ליוגה, הרואים את האדם על כל רבדיו- רובד הגוף, האנרגיה, הגוף המנטלי , הידע שיש לאדם ותחושת הקיום והנועם בחייו, יכולים להדריך אותו במסע חייו האמתי. המסע הרוחני. מסע לגילוי עצמי. 

וכשאדם מגלה מיהו באמת ואת תכליתו בעולם, מגלה את הידע שעד כה נסתר ממנו , הוא מתחיל לחיות. עושה ריסטארט ומאתחל מסלול מחדש.

 

בתוכנית אימון למתמודדים עם סרטן -תוכלו להכיר אימונים שתומכים שיקום וריפוי.

לומדת, חוקרת , מיישמת ומלמדת יוגה ויוגה תרפיה. מנהלת קורס יוגה תרפיה "התאמת אימון היוגה למתמודדים עם סרטן" בשיתוף עם שירה נהלוני גליקסברג, במכללה האקדמית וינגיט בחסות האגודה למלחמה בסרטן. מרצה לפילוסופיה של היוגה והשאנקייה בקורסי מורים. חברת עמותת קדן- עמותה לקידום קיום דעת ונועם.

 sigalbieber.com

בפייסבוק : יוגה תרפיה - סיגל ביבר