יוגה פורטל
שלחו להדפסה 
בחזרה לדף הבית
של פורטל היוגה.
מורים מדברים יוגה  /   שאלה למומחה
על פרסום ושיווק כמורים ליוגה  |  עדי גלמדי ארד
בעידן הנוכחי, שבו נראה לפעמים שכל מורה מתחיל הספיק לשכור צלם, לעשות קורס או שניים בשיווק, לפרסם את האתר או העמוד החדש שלו, ולפתוח אינסטגרם עוד לפני שהתחיל ללמד יוגה (הלכתי על הדוגמא הקיצונית ביותר אבל זה בהחלט קיים).. אני מוצאת את עצמי תוהה, וגם קצת מודאגת- כמה מהאנרגיה שלי אני אמורה לשים על "יוגה" וכמה על שיווק?

לרוב, המחשבה על שיווק מעייפת אותי. אין לי שום תשוקה ללמוד אסטרטגיות שיווקיות מהסוג שצצות בשוק כל יום, לא באמת מעניין אותי איך עובד העניין הסבוך הזה של פרסום בפייסבוק, מעולם לא לקחתי יועץ עסקי, כשאני נמצאת במקום יפה בארץ או בחו"ל אז אני פשוט נהנית מהיופי עם בעלי והילדה, כשהמחשבה על להיכנס לתנוחת יוגה פוטוגנית ולהצטלם כדי להעלות אחר כך לאינסטגרם מרחיקה אותי מנוכחות ברגע, והפעם היחידה שעשיתי תמונות יוגה מקצועיות הייתה ממש לאחרונה (אחרי שנים שבהם אני מלמדת) וזה היה כברטר עם צלמת מקסימה..

התשוקה שלי היא יוגה, לתרגל יוגה, ללמד יוגה, לקרוא יוגה, לכתוב יוגה ולחקור יוגה.

אבל בעידן הנוכחי, שבו נראה לפעמים שכל מורה מתחיל הספיק לשכור צלם, לעשות קורס או שניים בשיווק, לפרסם את האתר או העמוד החדש שלו, ולפתוח אינסטגרם עוד לפני שהתחיל ללמד יוגה (הלכתי על הדוגמא הקיצונית ביותר אבל זה בהחלט קיים).. אני מוצאת את עצמי תוהה, וגם קצת מודאגת- כמה מהאנרגיה שלי אני אמורה לשים על "יוגה" וכמה על שיווק?

אני מגלה שכמו שלהעמקה בתרגול אין סוף, כך גם שיווק הוא "בור ללא תחתית" שיכול לקחת את מלוא זמננו וכוחנו.

לרוב, אני עדיין מאמינה שברגע שעומדת לרשותי שעה או שעתיים בבוקר, תרגול יוגה יקדם אותי, ייתן לי כלים, וייתמוך בי הרבה יותר מהקדשת הזמן הזה לפרסום. הערך של התמדה בתרגול הוא בל ישוער. אלו הרגעים שמטעינים אותי, נותנים משמעות עמוקה ודלק לעשייה שלי, ובזכותם יהיה לי מה לתת לתלמידי. אלו הרגעים שבהם אני מבינה מה המתנה הייחודית שלי יש לתת לעולם בזכות מה שהיוגה מלמדת אותי. בתרגולים האישיים שלי אני מעצימה את תדר האהבה והנתינה בתוכי, מנקה אגו, כאב ותסכול. ומחזקת שוב ושוב את האמונה בדרך שבה בחרתי- דרך היוגה.

אלו הרגעים שאני יודעת- אם אתעסק בעיקר בפרסום- אז אולי יבואו 20 מתרגלים חדשים בשבוע- כמה מהם באמת יישארו? 

אבל אם התרגול יהיה הדבר העיקרי, ואת הפרסום אשים כדבר משני, אז אולי יגיעו אלי רק 5 מתרגלים חדשים כל שבוע- אבל רובם ירגישו את האיכות ויישארו. 

המחשבה הזאת מרגיעה, כי מאפשרת לי לעשות את מה שהתשוקה שלי מכוונת אליו, ולא את מה שעולמנו הדיגיטלי מכתיב, וגם מחזקת, מפני שאלו הרגעים שבהם אני הופכת את ה"מוצר" שאותו אני "משווקת" לאיכותי ואטרקטיבי יותר. 

הגישה הזאת, ששמה את ההתפתחות שלי כעיקר ואת השיווק כתפל, מאפשרת לי לפתור קונפליקט פנימי של תחרותיות, מרוץ, ואגו שאני מאמינה שרובנו חשים לפעמים.. ופשוט ליצור שקט והרמוניה אצלי בראש—אשקיע בעיקר ביוגה- והפרנסה תגיע—ותודה לאל, אכן כך קורה. 

עם זאת, אני רואה את המדיה הדיגיטלית ככלי בעל ערך עצום לנתינה. זה כל כך נפלא שהערוץ הזה קיים בעולמנו, ערוץ שבו אני יכולה להביא לידי ביטוי את הידע שלי, את הכישרונות והתשוקה שלי, מתוך השראה רבה וחופש כמעט מוחלט. 

אני כן מפרסמת, אך כשאני עושה זאת אני דואגת לתת מתנה בעלת ערך בתמורה, מניסיוני, מחוכמתי, מההבנות והידע שצברתי.. כך הדברים שאני כותבת, וכך גם תרגולי היוגה שאני מעלה לערוץ היוטיוב שלי. 

אני חושבת שפרסום שכל הערך שלו הוא תמונה וירטואוזית או סרטון מנקר עיניים שבאים להשוויץ ביכולות פיזיות- זו אנרגיה שרק לוקחת ולא נותנת שום ערך בתמורה. לעומת זאת כשאני כותבת או מצלמת משהו בעל ערך של חוכמה ולמידה, חולקת את הידע שלי עם אחרים- כך אני גם נותנת. 

באותה מידה שהמדיה החברתית יכולה לשמש כלי שבו אנחנו חולקים את הידע שלנו עם אחרים ומשתפים את העולם במתנות שלנו, כך זה גם יכול להיות כלי שעומד לרשות האגו. ועם כל הכבוד לתמונה שמושכת את העין, אנחנו צריכים לשאול את עצמנו האם מעבר לזה נתנו ערך נוסף? 

נכון שאנחנו חיים בתקופה שבה כל כך קל ללטש, לערוך, לזייף, ולמשוך את העין עם בגד חשוף או תרגיל קרקס- אבל זה מה שאנחנו רוצים למכור? לדעתי זו התעסקות בקליפה, לא משם תבוא הפרנסה, לא משם תבוא ההכרה בנו כמורים, כמראי דרך.. 

ככל שנתמיד יותר בתרגול האישי שלנו, כך יהיה לנו יותר מה לתת, כך נמגנט אלינו תלמידים מתוך מקום של אמת ומשמעות, וכך יהיה לנו מה להגיד. כשנתמקד בהבנות ובלמידה האישית שלנו, לא נצטרך לצטט אף אחד או להתעסק בקליפה- ונוכל להביא איכות. 

זה עלול לקחת יותר זמן מאשר שיווק אגרסיבי- אבל זה משתלם- כי כך נקבל כפי מידתנו..  

 
עדי גלמדי ארד- מתרגלת, חיה, לומדת וחוקרת יוגה ומדיטציה 12 שנה. מלמדת יוגה משנת 2010, בעיקר ויניאסה, אך משלבת בשיעורים זרמים שונים אותם חוויתי ולמדתי, כפי שמבינה ומאמינה, כשהדגש הוא על חקירה עצמית, נוכחות והקשבה. גרה ומלמדת בגליל העליון, אמא לילדה ועוד ילד בדרך.

קישור לפייסבוק של עדי