יוגה פורטל
שלחו להדפסה 
בחזרה לדף הבית
של פורטל היוגה.
מורים מדברים יוגה  /   ראיונות
זוהי קריאה לכל אלו אשר קיבלו יחס שגוי בתוך מערכת ההוראה של איינגאר יוגה.  |  אן טפסל ווסט
מה שכתבתי למטה הולך לעצבן הרבה אנשים. אחרים בטח יבטלו זאת. אבל אני מנסה להגיע אל אלו שיקראו ויזהו קצת את עצמכם שם. אני מקווה שהמכתב הזה יעזור לכם\ן.

זוהי קריאה לכל אלו אשר קיבלו יחס שגוי בתוך מערכת ההוראה של איינגאר יוגה.

מה שכתבתי למטה הולך לעצבן הרבה אנשים. אחרים בטח יבטלו זאת. אבל אני מנסה להגיע אל אלו שיקראו ויזהו קצת את עצמכם שם. אני מקווה שהמכתב הזה יעזור לכם\ן.

לפני חמש שנים, לא הייתי חושבת שאני מסוגלת לכתוב את זה. הייתי צריכה להתגבר על שנים של התניה חברתית כדי לעשות זאת והיססתי רבות אם לפרסם. זה מפחיד לדבר נגד תרבות פוגענית אשר אני הייתי חלק ממנה במשך הרבה זמן, אבל הזמן להישאר שקטה חלף.

מעשיו הפליליים של מנוסוס מאנוס לא התרחשו בחלל ריק. הוא פעל בסביבה שתמכה בו ולכן הוא היה מסוגל להמשיך בהתנהגות של שליטה והתעללות מינית. הוא מיקם את עצמו בצמרת ההיררכיה שלנו, כאשר מעליו נמצאים רק משפחת איינגר עצמם, שהחשיבו אותו כקרוב משפחתם. היו לו גם חברים בעלי השפעה בארגון שלנו ותלמידיו ישבו בהנהלות רבות של סניפי IYNAUS ( אירגון איינגר יוגה ארצי של ארה“ב ) , כולל, למרבה האירוניה, בועדת האתיקה.

רבים מאנשים אלה ידעו היטב על ההיסטוריה שלו בפוגענות מינית ,ושמעו כנראה, את השמועות שהתעופפו סביב, שהוא עדיין מפעיל את הטריקים הישנים שלו. אם הם ידעו ולא עשו שום פעולה, אז הם שיתפו איתו פעולה. 

עם זאת, מנוס היה גם נקמני וידע לחפש נקמה, הוא היה מאיים על אלה שהעזו לנסות לעצור אותו. אנשים רבים שהתעללו בהם, או שהיו עדים או שמעו על ההתעללות, פחדו לדבר, לא רק בגלל איומיו, אלא גם מתו חשש לפגיעה במר איינגר, שהביט במאנוס כעל בנו האובד. הסיכויים שיקשיבו למי שיתלונן היו קלושים.

ובכל זאת מישהו עשה זאת. 

אנשים רבים אמרו לי כמה אני אמיצה ללכת נגד מאנוס ונגד המערכת שתמכה בו. אבל האמת היא שהייתי מסוגלת לעשות את זה רק מפני שלא נותר לי מה להפסיד.  בזמן ששלחתי את מכתב התלונה שלי נגד מאנוס כבר הייתי כל כך מאוכזבת מהמערכת שלנו, שיכולתי לראות דרך הסדקים הרבים שלה.

במשך 25 שנים שהייתי תלמידה של איינגר יוגה, ראיתי הרבה מאוד דברים שהפריעו לי. למרות שאני עדיין מעריכה מאוד את תורתו של ב.ק.ס איינגאר אני מתרעמת  על ההתעללות המבישה של רבים מהמורים הבכירים שלו. במשך שנים רבות נגררתי לתפיסה כי כך היה תמיד וזהו סגנון הוראה של פעם וזה מתאים למי שקשוח מספיק - זה היה איכשהו עוזר להשקיט את האגו שלי.

החזקתי בתפיסה הזו -  כאשר צעקו עלי, ביישו אותי או השפילו אותי בפומבי. האשמתי את עצמי כאשר תיקנו אותי בצורה אגרסיבית וכשניפצעתי כתוצאה מכך. כשראיתי אחרים שהוכו ושהתעללו בהם, לא יצאתי להגנתם. קפאתי מתוך פחד והסתכלתי לכיוון השני בתקווה שזה יסייע לפחות להציל אותם קצת מהמבוכה. בכיתי בתוכי בכל פעם כזו והטראומה שלהם הפכה לטראומה שלי.

הייתי עדה לסגנון ההוראה הזה בשיעורים המקומיים, בסדנאות ובכנסים לאומיים. ראיתי את זה קורה בשיעורי איינגר יוגה שהשתתפתי בהם בארצות נוספות. ואז, כשסוף סוף הגעתי לפונה, גיליתי את המקור שלה.

ב -( RIMYI  (Ramamani Iyengar Memorial Yoga Institute 

רמת התעללות היתה פי עשרה מונים, שם הבנתי שהמורים הבכירים המתעללים חיקו בעצם את משפחת איינגר בעצמם.

עד אז, למרות שהאמנתי בתמימות שאני חסינה מפני אינדוקטרינציה, זה כבר היה מאוחר מדי . איינגאר יוגה היתה כבר מאוכלסת במעמקי הגוף הפיזי שלי כמו גם בתודעה שלי. הגידים והסינפסות שלי היו נתונים לאיינגר יוגה. באותם ימים, אם המורה הבכיר שלי היה אומר לי לקפוץ מחלון, הייתי עושה זאת, הייתי מתוכנתת כל כך כדי להגיב לפקודות שלהם. לצערי, צורת מחשבה זו הובילה אותי לפגיעה פיזית ופיזיולוגית גדולה שאני עדיין סובלת ממנה ומתאבלת עד עצם היום הזה.

כשמאנוס ניצל אותי, הנשמה שלי כבר נשברה על ידי מערכת ההוראה הזאת. הייתי כמו מישהו שנלכד מבחינה פסיכולוגית במערכת יחסים של התעללות. למען האמת, אני צריכה כנראה להודות למאנוס, כי התקיפה מינית שלו, בסופו של דבר ניערה אותי והעירה אותי. הקו שחצה היה חד משמעי. תקיפה מינית היא פשע, זה לא משהו שמישהו צריך להכיל.

במשך זמן מה לא ידעתי מה לעשות. הייתי משועבדת על ידי המערכת כל כך הרבה זמן שהרגשתי שאני לא יכולה לעשות כלום. מאנוס נראה בלתי ניתן לעירעור , וידעתי שאירגון איינגר יוגה ארה“ב לא ייקח אותי ברצינות. כפי שגיליתי מאוחר יותר הארגון לא היה מוכן לוותר על המורה הכריזמטי שלהם בקלות.

הגרוע מכול הוא שהמסע שלי אינו ייחודי. מאז התלונה שלי נגד מאנוס  בספטמבר האחרון, אני מקבלת באופן קבוע הודעות פרטיות מחברים אחרים של הקהילה שלנו. הרוב מודה לי על גבורתי ורבים סיפרו לי את הסיפורים שלהם על התעללות מתוך מערכת איינגאר יוגה . התעללות מינית, התעללות גופנית, נפשית. כמעט כולם היו נבוכים מדי ,חששו או פחדו שלא יקשיבו או יאמינו להם אם הם יחשפו את עצמם.

אחד אפילו סיפר על כך שהוא הותקף בחדר האביזרים בפונה, כאשר הגישו תלונה ישירות לבן משפחת איינגר, נאמר להם להישאר בשקט כי התוקף שלהם הינו חבר משפחה.

ॐ ॐ ॐ

הנושא הנורא של התעללות קיים ברחבי הקהילה הבינלאומית שלנו. למה? כי יותר מדי אנשים ראו את זה בפונה וכמו וירוס הם הביאו את הוירוס הביתה איתם ונתנו לו להתפשט בקרב התלמידים שלהם. ראשית, הם היו עדים להתנהגות האלימה המתועדת היטב של ב.ק.ס איינגאר. ואז הם ראו את אותה פעלה על ידי גיטה איינגר וכמה מאחיה האחרים.

כבר בימים הראשונים של הביקור הראשון שלי בפונה, הייתי עדה לאשה מתייפחת בתנוחת סופטה באדהה קונסאנה, צעקו עליה והשפילו אותה בפומבי רק משום שהיא בכתה. זה לא נגמר שם. יום אחרי יום היתה השפלה חדשה שהייתי עדה לה. בכל פעם שהייתי נכנסת לשיעור הייתי מבועתת שאני אהיה הבאה בתור. דיברתי על כך עם סטודנטים אחרים מכל רחבי העולם וכולנו היינו שותפים לאותם פחדים.

לא אכפת לי עד כמה ההוראה מדהימה וכמה המורה גאון.

אין תירוץ לרמות הנוראיות של התעללות שהוטלו ברחבי העולם בשם איינגר יוגה. האנשים הממשיכים לשקף את ההתנהגות הזאת חייבים להפסיק.

ॐ ॐ ॐ

ב.ק.ס איינגר היה מבריק, אבל הוא היה גם פגום. זה ידוע כי הוא סבל מהתעללות בידי המורה שלו, קרישנמצ'ריה, עד כדי כך שהוא אפילו חשב להתאבד כשהיה עדיין רק ילד. אני כל כך מצטערת שזה קרה לו, אבל הפצע הראשוני הנורא הזה התפשט עכשיו ברחבי העולם בשם איינגאר יוגה וזה נורא ואיום.

כמו מערכות היררכיות רבות, גם זו שלנו טמנה בחובה בעיות של שימוש לא נכון בכוח, ומאפשר למורים עם נטיות פוגעניות לנצל לרעה את כוחם על אלה הנמצאים תחת מרותם. זוהי הסביבה שאיפשרה למנוס להמשיך הלאה כפי שעשה במשך שנים כה רבות.

ההתעללות נעה ברצף מתוקפנות פסיבית, עלבונות והשפלות מילולית, בושה, תוקפנות פיזית והתקפות מיניות. כל זה חייב להיפסק.

כמורים אנחנו צריכים להבין שאנשים רבים נכנסים לשיעורים שלנו עם כל מיני פגיעויות שונות. לחלקם יש כאבי ברכיים ואחרים סובלים מכאב גב. אבל לחלק יש פצעים פסיכולוגיים וטראומות שאנחנו לא יכולים לראות, אבל חייבים לקחת בחשבון. הם לא צריכים לסבול. שיעור יוגה צריך להיות מקום בטוח לכל, לא דוכן במה עבור בריון מתעלל.

אני מאמינה שרבים מהמורים המפוקפקים האלה אפילו לא מבינים את הנזק שהם גורמים. הם כל כך שבויים בשיטה, הם מאמינים שזו הדרך היחידה הנכונה.

הם טועים.

הם חייבים להתעורר לסבל שמעשיהם יכולים לגרום והם חייבים לסלק אותם מתוך סגנון ההוראה שלהם.

אלה מכם שמגיעים לשיעורים עם המורים האלה ומרגישים אי נוחות, , אני מפצירה בכם,  תדברו או תעזבו ואל תחזרו. 

כאשר ההוראה היא ספוגה בפגיעה ( הימסה ) זה בהחלט לא יוגה.

במקרה הטוב זה רק התעמלות, במקרה הגרוע זו פגיעה בגוף ובנפש שלך.

מצאו מורים אחרים בעלי ידע, חכמים ונדיבים. שמתייחסים אליכם כאל שווים, ולא ככפופים להם. או שתטפחו אימון עצמאי שלך, תמצאו הרבה טוב באימון שלכם.  

יש להגן על הנפש העדינה שלך ולזהות ולמנוע התעללויות.

שלך ביוגה,

אן

שתפו במידה ואתם מרגישים שזה עשוי לעזור למישהו, רבים עדיין נמצאים  בסיכון של ההתנהגות הנ“ל.

לדף הפייסבוק של אן

תורגם ע"י צוות פורטל היוגה מהפוסט המקורי של אן.