יוגה פורטל
שלחו להדפסה 
בחזרה לדף הבית
של פורטל היוגה.
יוגה לילדים  /   ילדים
תנוחת היונה = ראג′ה קפוטאסנה - יוגה לילדים  |  אסנת ישראלי
איך להנחות את תנוחת היונה כשמעבירים שיעור יוגה לילדים, מה לעשות, מה לא לעשות ומשל יוגה חכם.

איך להנחות את תנוחת היונה כשמעבירים שיעור יוגה לילדים

 

רג'ה= מלך קפוטה= יונה.

תנוחה זו נקראת על שם היונה משום שבית החזה נפתח ומתמלא ממש כמו אצל היונה.

 

מה לעשות

להיכנס לתנוחת ה'כלב', להעביר משקל אל כפות הידיים וכף-רגל שמאל. להרים את רגל ימין לכופף את הברך ולהניח אותה בין שתי כפות-הידיים. להפוך את כף-הרגל האחורית (כך שגב כף-הרגל מונח על הרצפה).

כדי לצאת מהתנוחה, לאט לחזור לתנוחת הכלב. חשוב לעשות את 2 הצדדים.

מה לא לעשות

לא לסובב את האגן שמאלה או ימינה, לא להישען קדימה על הברך. מי שיש לו רגישות (כאב) בגב התחתון יישאר עם האגן גבוה.

תרומת התנוחה

פותחת את מפרקי הירך ומחזקת את שרירי הגב. מצוינת לאיברי הבטן התחתונה. מפתחת יציבות, חיוניות התלהבות ואכפתיות.

 

 

 

המלצה לסיפור בעת שיעור יוגה לילדים

משל היונה

בעיר סכונדז'ין שבמדינת דהר היה עץ גבוה רחב ענפים ועמוס בפרי עסיסי, שציפורים אהבו מאד לבקר אותו. יום אחד, הגיע ציד רע מראה ואכזרי, פרש רשת על האדמה ופזר עליה זירעונים, כמלכודת. עוד בטרם הספיק הציד לשבת ולנוח עברה להקת יונים. היונים לא ראו את הרשת, התחילו לנקר את הזירעונים  - ונלכדו! הצייד זינק ממקום מחבואו בשמחה, אך היונים התחילו לפרכס ולפרפר והציד לא הצליח לתפוס אותן. אמרה מלכת היונים: "נעזור יונה לרעותה ויהי ליבכן לב אחד והתחזקתן כולכן יחד ובכוחות משותפים נרים את הרשת אל השמיים וניצלנו". וכך היה. הציד רדף אחריהן שעה ארוכה, ולבסוף התייאש. אמרה מלכת-היונים: "נעוף אל העכבר ידידי הנאמן, הוא יעזור לנו".

התחיל העכבר לכרסם את הרשת בצד של מלכת היונים, אך היא בקשה ממנו להתחיל בצד השני ורק בסוף בצד שלה. העכבר, לא שמע בקולה והמשיך לכרסם, והיונה הפצירה בו פעמיים ואף שלוש...

"מדוע את רוצה שאתחיל לכרסם מצד חברותיך, האין נפשך יקרה לך"? שאל העכבר. ענתה היונה: "אם תתחיל לכרסם את הרשת מצידי ורבתה העבודה, אתה עלול להתעייף ולהציל רק אותי ולא את חברותי, אך אם תתחיל את העבודה מהצד שלהן אתה תמהר לסיים את העבודה ולהציל אותי משום שאתה אוהב אותי ודואג לי, ולא תעזוב אותי לכודה ברשת בשום מקרה. שמח העכבר על תשובת היונה, כרסם והתיר את חבלי הרשת והציל את כל היונים.

 

"אין דבר טוב בעולם מאחים העוזרים איש את-רעהו בשעת שמחה ובשעת צרה" כך אמר הפילוסוף ההודי בידבה ( שחי במאה ה- 4 לפני הספירה) שסיפר את המשל הזה.

 

אסנת ישראלי - מורה מוסמכת ליוגה, מתמחה בעבודה עם ילדים,פיתחה ומשווקת את קלפי המשחק יוגה לילדים.
פורסם במדור "יוגה עם אסנת" בירחון ילדי טבע הדברים.