יוגה פורטל
שלחו להדפסה 
בחזרה לדף הבית
של פורטל היוגה.
יוגה לילדים  /   ילדים
תנוחת הסירה = נאוואסאנה - יוגה לילדים  |  אסנת ישראלי
איך ללמד את תנוחת הסירה בשיעורי יוגה לילדים.

הצעה איך ללמד את תנוחת הסירה בשיעור יוגה לילדים

נאווה, nava = סירה, ספינה

 

מה לעשות

לשבת עם גב זקוף ורגליים ישרות. כפות הידיים על הרצפה לצידי הגוף. להישען מעט אחורה ולהרים את הרגליים למעלה גבוה מקו הראש. ליישר את הידיים קדימה כשכפות הידיים פונות זו לזו. כדי לצאת מהתנוחה, לאט להביא את הרגלים והידיים חזרה לרצפה, וא א א... לא לפול אחורה!

"יחד באותה סירה": להתאמן ביחד זו חוויה שונה לגמרי. תנוחת זו קשה יחסית, נסו לעשות אותה בשניים כמו שעושות בתמונה עלמה וענבר. כשמתרגלים יחד נעודד ונעזור, נקשיב ונתמוך אחד בשני. כך, נוכל להישאר יותר זמן בתנוחה.

 

מה לא לעשות

לא להראות כמו סירה טובעת: לא להוריד נמוך את הרגלים - זה המפרש. לא לכופף מרפקים- הידיים הן המשוטים.

 

תרומת התנוחה

מחזקת את שרירי הבטן והגב, משפרת את תפקוד מערכת העיכול, הכליות והכבד.

מפתחת יכולת התמודדות, נחישות וקור רוח, ממש כמו של ספן אמיץ בלב ים.

 

 

ולסיום סיפור יוגה לילדים 

פעם חי בארץ הודו מלך חכם ושמו מאנו. יום אחד, כשהתרחץ בנהר, דגיג קטן חיפש מקלט בכפות ידיו. "הצל אותי" לחש, "יום אחד אני אעזור לך". המלך המופתע, אסף את הדג והניחו בקערת מים. בין-לילה גדל הדג ומאנו העבירו לבאר. כהרף עין גדל הדג ומאנו העביר אותו לאגם, אך הדג גדל וגדל וגדל לממדי ענק, אז מאנו העביר אותו לנהר הגנגס, ובכל זאת הדג המשיך לגדול. הבין מאנו החכם שבדג מתגלם  האל וישנו, שנמצא בכל מקום, והעבירו לאוקיינוס. הדג הזהיר את המלך מפני המבול המתקרב, והציע לו לבנות ספינת עץ גדולה וחזקה, שאותה ימלא בזרעי צמחים, ביצי חרקים עופות ויונקים, ובכלל בכל יצור אשר חי על פני האדמה. מאנו בחוכמתו, מילא אחר עצת הדג.

ואכן, הגיע המבול ושטף את פני כדור הארץ. דבר לא נשאר, רק פסגות הרי ההימאליה הציצו מעל המים. גשמים כבדים ירדו ואיימו להטביע את הספינה. אבל אז הדג (האל וישנו ליתר דיוק ) הופיע שוב וקשר את הספינה לפסגה הגבוהה ביותר שנראתה מעל למים, ומאז, נקראת פיסגה זו 'נאו-בנדהנא-סרינגא', שזה 'הפסגה-שאליה-נקשרה-הספינה'.

 

נשמע מוכר, נכון? בעמים שונים סופרו סיפורים מיתולוגיים אודות המבול. אצלנו מופע סיפור המבול בפרק ו' בספר בראשית. ההבדלים בין הסיפורים מבטאים את ייחודו של כל עם ותרבותו.

אסנת ישראלי - מורה מוסמכת ליוגה, מתמחה בעבודה עם ילדים,פיתחה ומשווקת את קלפי המשחק יוגה לילדים.
פורסם במדור "יוגה עם אסנת" בירחון ילדי טבע הדברים.