יוגה פורטל
שלחו להדפסה 
בחזרה לדף הבית
של פורטל היוגה.
חוכמת היוגה  /   חכמה
מדיטציה בעידן של מחשוב קוונטי  |  אמיל איסמלון
זהו המאמר הראשון בסדרה של מאמרים בנוגע למפגש המרתק בין עולם המדיטציה לעולם הפיזיקה. הנוגע בשתי צורות ההוויה השונות שמתעתעות במתבונן כפיזיקאי וכמתרגל יוגה כאחד.

מה היא מדיטציה?

ספרים רבים פותחים בשאלה זו כשם שבספרים אחרים  נמצא את השאלות כגון: מה היא אהבה? מה היא אמת? מהו מוסר?

איני מאמין שנמצאה או תמצא תשובה לאחת מן השאלות הללו, אך עבורי ההרהור לכשעצמו הוא הפרי,  הוא המתת הגלום בעצם שאלת השאלה.

אולי מתת זה הוא טבעה של מדיטציה, הרהור המוביל מן הידוע אל הבלתי ידוע.

קרישנמורטי כתב כי, החופש נולד באמצעות השחרור מכבלי הידוע, מן הצורך לדעת, מן הצורך למקם את המחשבה בפרספקטיבה מוכרת. זוהי אינה תכלית או מטרה שיש לשאוף אליה, זוהי בחירה הנתונה לנו בכל רגע. על מעט דברים ניתן לומר שהם זמינים או נוכחים בכל רגע מחיינו.

בעת קריאת שורות אלו יכול האדם לשפוט או למקם את המילים בשכלו ובידיעותיו או שיכול הוא להניח למאמץ ולתת למוסיקה הטבעית לחולל בו. אין זה טוב יותר או טוב פחות, זה פשוט דבר אחר. שאינו ידוע ואינו  מוכר.

יכול אדם לשבת בשיכול רגליים, לעצום את עיניו ולתת למציאות הפנימית או החיצונית לחולל בו. ויכול הוא סתם לשכב פרקדן ולשחרר עצמו מצורך כלשהו, זוהי איכות שונה מן האיכות הגלומה בזו השופטת, המגדירה ששכרה בצידה.

עולמו הפנימי של האדם על מחשבותיו ורגשותיו נותר כפי שהיה זה אלפי שנים, בין אם נע היה ממקום למקום, רכוב על גבי גמל ובין אם יצא למסלול היקפי סביב הירח. כאז גם היום, נותר האתגר של קיום האדם ביקום של אי-וודאות כמעשה יום יומי של יצירת סדר ומשמעות בתוך אקראיות וחוסר ידיעה.

המדע והטכנולוגיה הנם פסגתו של מאבק מתמיד זה. בבסיסם קיים אותו מאבק ישן בין דטרמיניזם לבין אקראיות, סדר ויציבות מול תנועה מתמדת.

היקום הפיסיקאלי בראי המדע האנושי דומה היום יותר מאי פעם למציאות התודעתית אותה אנחנו חיים מידי שעה. מידי רגע, מתיישבים פרדוקסים באורח פלא ומקיימים מציאות מופלאה. לעיתים קרובות היא נעלמת משכלנו אך אפשרית תמיד בעצם הווייתנו.

במעבדה זו של קיומינו הפנימי והתודעתי ניתן לבצע כמה מן הנסיונות המעניינים והמופלאים שהכרתי מעודי אך על כך בפעם אחרת.

 

אמיל איסמלון הוא פיסיקאי

ומורה למדיטציה