יוגה פורטל
שלחו להדפסה 
בחזרה לדף הבית
של פורטל היוגה.
זרמים ביוגה  /   זרמים
יוגה אנרגטית מדיטטיבית – יוגה יאם  |  ניסים אור ים
שיטת יוגה יאם נובעת מתןך הטנטרה יוגה. ניתן ללמוד אותה באשרם בגבעת אבני שבגליל, בניהולו של ניסים אור ים.

שיטת יוגה-יאם היא מערכת כוללת של עבודה מעשית, שמטרתה התפתחות משולבת גוף-נפש-רוח. השיטה מאפשרת למתרגל אותה לחיות בטוב ובשמחה, בבריאות ובאהבה; ובד בבד להתנסות, לחוות ולהגיע למהות ולתכלית של היוגה, שהנה חוויית האחדות עם השלם האינסופי הנמצא בתוך כל אחד מאיתנו וביקום כולו. בטקסטים של היוגה חוויה זאת מוגדרת כ"סאמאדהי" – הארה, או כ"מוקשה" – שחרור, וגם כ"סמהראסיה" – חוויית האיחוד של שיווא ושאקטי, והצוף הנחווה מאיחוד זה. החוויה הרוחנית בדרך היוגה-יאם גם מאצילה ומעצימה את חוויית חיינו הארציים הגשמיים, ומאפשרת לנו לחדש ולהתחדש בכל תחום בחיינו האישיים, החברתיים והמקצועיים.

המאסטר סואמי מוקטאננדה אומר בספרו 'קונדאליני סוד החיים': "נאמר בטקסטים: במקום שיש שחרור רוחני אין הנאות ארציות, ובמקום שיש הנאות ארציות – אין שחרור רוחני, סאמאדהי. אך למי שנהנה מחסדה של האהובה העילאית, קונדאליני, ההנאות הארציות והשחרור הרוחני הולכים יד ביד. לוקאננדה סאמאדהי סוקאם." (סוטרה בטקסט הסוטרות של שיווא).ברוח זאת נוצרה שיטת יוגה-יאם.
יוגה אנרגטית מדיטטיבית מבטא את התכנים המרכזיים:
יוגה :מכלול של תהליכי עבודה פנימית המרחיבים את התודעה ומביאים אותנו לחיבור ולאחדות עם התודעה הקוסמית האוניברסאלית, ובהם "האתה יוגה" הכוללת אסנות, בנדות, מודרות ופראנאיאמה. "וראג'ה יוגה" היוגה של פיתוח המודעות ,וניתוב ההכרה למקורה האלוהי.

אנרגטית : עבודה אנרגטית בדרך ה"קונדאליני יוגה" וה"לאיה יוגה", כלומר עבודה עם אנרגיית הקונדאליני, ניתובה בצ'אקרות והחיבור הטאנטרי של שיווא ושאקטי בתוכנו.

מדיטטיבית : מדיטציה בשירה ומדיטציה שקטה. המדיטציה מכוונת למרכזי האנרגיה, מעוררת את הקונדאליני, ומאפשרת את ניתובה בנתיבי האנרגיה.

הכלים המעשיים של יוגה יאם הם מחרוזות הברכות ושירת המדיטציה. הברכה היא מחרוזת של עבודה אנרגטית ומדיטטיבית משולבת באסנות ופראנאיאמה, ומכוונת לשרשרת הצ'אקרות, מצ'אקרת האדמה ועד צ'אקרת הכתר. קראתי למחרוזות אלו ברכות מתוך החוויה שאני חווה כאשר אני מתרגל אותן: אני מברך את עצמי גופנית, נפשית ורוחנית כאחד.
לכל צ'אקרה התאמתי אסנות ופראנאיאמה שבאמצעותן אני מתחבר לצ'אקרה בצורה הטובה ביותר. התאמה זאת נוצרה לאחר שנים רבות של תרגול והוראת יוגה, ובהשראתו והדרכתו הפנימית של המדריך הרוחני שלי, גורו דיב ניתיאננדה. כשאנו מבצעים את הברכה אנו עוברים על כל הצ'אקרות מהאדמה ועד הכתר, וכך אנו מפעילים את הגוף הפיזי, טוענים ומאזנים את מרכזי האנרגיה או את הגוף האנרגטי, ומתחברים באופן מדיטטיבי לחוויית השלם בתוכנו, לחוויית האחדות עם היקום.

המדיטציה נעשית בשירה ובהתבוננות פנימית. מילות השיר, המכוונות למרכז אנרגטי או לנתיב אנרגטי מסוים, הופכות במהלך השירה לתדרים אנרגטיים המעוררים תהליך רב-עוצמה של ריפוי והעצמה פנימית. המדיטציה מפרה את הברכות והברכות מעמיקות את המדיטציה.

 

מקורות שיטת יוגה יאם

את חוויית ההתעוררות הרוחנית שלי אני חייב, כאמור, לסואמי מוקטאננדה, המאסטר ליוגה מגנשפורי בהודו, ולשאקטיפאט שקיבלתי ממנו בפברואר 1978. באשראם שלו קיבלתי את הבסיס לדרך היוגה, וברוח זאת פיתחתי את יוגהיאם. יוגהיאם מבוססת על הידע ועל מכלול החוויה שקיבלתי באשראמים של מוקטאננדה וממשיכתו גורומאי, בגנשפורי ובסאות פאלסברג, ניו-יורק. באשראמים אלה ביקרתי שבע פעמים בתקופה של 12 שנים. כל ביקור ארך כשלושה חודשים. מוקטאננדה קרא ליוגה שלימד בשמות שונים, כמו מהא יוגה, קונדאליני יוגה וסידהא יוגה. השילוב המיוחד שמוקטאננדה יצר בין היוגה הקלאסית, המתבססת על פאטאנג'לי, לבין הפילוסופיה של הסאנקיה והוודאנטה (שתיים מתוך שש הפילוסופיות הנפוצות בהינדואיזם), יחד עם הדרך של קונדאליני יוגה וטאנטרה יוגה המבוססת על הפילוסופיה הקאשמיר-שאיוויסטית וכתבי הטאנטרה, העניקו לי את ההשראה ואת המקורות לחיפוש והעמקה.

 

החיפוש הוביל אותי לטקסטים טאנטריים, ובמיוחד הטקסט של פורנאננדה Sat Chakra Nirupana , המופיע בספרו של סר ג'ון וודרוף 54 בתי שיר מתאר פורנאננדה את הצ'אקרות ואת התעוררות הקונדאליני, את זרימתה מצ'אקרה לצ'אקרה עד לכתר הראש, ואת השפע שהיא מביאה בתהליך חזרתה מהכתר לכל צ'אקרה.

ניתיאננדה – הגורו של מוקטאננדה
בגופו הקוסמי השמימי – הפך להיות מורה הדרך הרוחני שלי, הישות שמכוונת אותי בגילוי הסודות המופלאים של היוגה, ויישומם לכלים מעשיים בדרך הרוחנית.

 

העבודה האישית שלי ביוגה: תרגול וחקירה בברכות ובשירת המדיטציה, קריאה בספרי המאסטרים, מסעות בהודו בהרי ההימאלאיה עוצרי הנשימה וביקורים במקדשים המיתולוגיים.

 

ומקור אחרון חביב – התלמידים: מכל מלמדיי השכלתי, ומתלמידיי יותר מכולם. באמצעות העבודה המעשית עם תלמידיי התפתחה

פרק מסיפרו של ניסים אור ים "ניפלאות עולם היוגה".
לאתר של ניסים אור ים http://www.yogaoryam.com