יוגה פורטל
שלחו להדפסה 
בחזרה לדף הבית
של פורטל היוגה.
חוכמת היוגה  /   חכמה
פראנה - האנרגיה השורה בכל  |  ניב דור כהן
המדע אישש את מה שהמדע המזרחי העתיק גילה לפני אלפי שנים, שהבסיס של היקום והחומר הוא למעשה אנרגיה אחת שיכולה להתגלם גם כחומר. על ההתיחסות לאנרגיה במסורת היוגה.

מהי פראנה?
במובן המופשט ביותר של המילה, פראנה היא אנרגיה. המדע המודרני, דרך פיזיקת החלקיקים; הגיע להבנה שהחלקיק הקטן ביותר יכול לתפקד למעשה גם כחלקיק מוצק, קרי חומר, וגם בו-זמנית כגל, קרי אנרגיה. כלומר המדע אישש את מה שהמדע המזרחי העתיק גילה לפני אלפי שנים, שהבסיס של היקום והחומר הוא למעשה אנרגיה אחת שיכולה להתגלם גם כחומר. כמו לאלוהים, לאנרגיה זו שמות רבים ותפקידים שונים, אך ביסודו של דבר היא אנרגיה אחת בלתי מחולקת. היא קיימת בכל דבר, בכל אדם ובכל אטום. היא אחראית על תפקידים פיזיולוגיים בגופנו וגם על תפקידים סמויים ואנרגטיים. בעזרת התמרת הפראנה ומיקודה באזורים שונים בגוף ניתן להגיע להתנסויות מיסטיות ורוחניות. ההתקדמות בתרגול היוגה תלויה באופן ישיר בניתוב הפראנה ובהעצמתה. ישנה אימרה עתיקה שמצהירה כי אדם יכול לחיות 40 יום ללא מזון, 3 ימים ללא מים, 5 דקות ללא אוויר אך ללא פראנה אדם אינו יכול לחיות אפילו לשניה. אדם בריא הוא אדם שהפראנה שלו ממוקדת וזורמת ללא הפרעה בגופו. ראו תרשים מס' 1. חולי הוא לכן, מצב שבו אין מספיק פראנה בתוך הגוף, או שהפראנה מדוללת, לא זורמת ותקועה . בתמונה הראשונה בתרשים מס' 1, הפראנה מדוללת ומופצת מחוץ לגופו של האדם. מצב זה יוביל לחולשה ומחלות במישור הגופני. ולבלבול, עייפות, דיכאון וכו' במישור הנפשי. במצב בתמונה השניה, פראנה מוכלת בגופו של האדם בצורה מרוכזת. מצב זה של פראנה הוא אידאלי והתרגולים השונים של היוגה שואפים להביא אותנו למצב זה.
חסימות אנרגטיות מונעות מהפראנה מעבר לאברי הגוף השונים במישור הפיזי ובמישורים האנרגטיים. חסימות יכולות לנבוע ממס' סיבות שהעיקריות שבהן: מתח, חרדה, כעס, התפרצויות רגשיות, תשוקות לא מרוסנות, חוסר בשינה, אכילת מזון לא טהור וכ"ו. תנוחות היוגה, האסאנות. ותרגילי הנקיון והטיהור, הקריות, נועדו לשחרר חסימות ברמה הפיזית והאנרגטית כך שהפראנה תוכל לזרום ללא הפרעה

הקשר בין הפראנה לתודעה:
בפרק השני בהאתה יוגה פראדיפיקה (להלן: ה.י.פ), פסוק 2, סוואטמהראמה, היוגי הדגול מסביר על הקשר בין מצב הפראנה למצב התודעה והמיינד:
"When prana moves, chitta (the mental force) moves.When prana is without movement, chitta is without movement. By this (steadiness of prana) the yogi attains steadiness and should thus restrain the vayu".
ובתרגום חופשי:
"
כאשר הפראנה נעה, התודעה (הכוח המנטלי) נע. כאשר הפראנה דוממת, התודעה דוממת. בצורה זו (הדממת הפראנה) היוגי מגיע ליציבות וכך להגבלת האוויר.”
כאשר הפראנה מדוללת או לא מאוזנת, הכל הנפשי שלנו מבולבל, מוטרד ונסער. בהבינם את הקשר בין התודעה לפראנה, היוגים העתיקים תכננו שיטות ותרגילים מיוחדים שמטרתם השקטת התודעה דרך שליטה וניתוב של הפראנה. תרגילים אלו נקראים – פראנהיאמה. ישנה לחוקה ל 5 מצבי פראנה והתפקודים העיקריים שלה בגוף ראו תרשים 2:
1.Udana vayu –
נעה בעיקר באזור הגרון, אחראית על הדיבור ומיתרי הקול ועל הכנסת אוויר ואוכל דרך הגרון.
2.Prana vayu –
נעה בעיקר באזור בית החזה. אחראית על הנשימה ועל ספיגת האנרגיה הסמויה.
3.Samana vayu –
נעה בעיקר באזור מרכז הגוף, אחראית על העיכול ועל אש העיכול (אגני)
4.Apana vayu –
נעה בעיקר באזור הבטן התחתונה ואחראית על הוצאת השתן והצואה, על תפקודי השפיכה והזרע אצל גברים והביוץ אצל נשים.
5.Vyana vayu –
נעה בכל הגוף ואחראית על הטמעתה וחלוקתה של האנרגיה שבאה מהמזון ומהאוויר.
ישנן עוד 5 חלוקות משניות של מצבי פראנה והתפקודים שלה שאינן מעניני מאמר זה.

               

            איור 1 

איור 2

ניב דור-כהן הוא מייסד מרכז 'סטודיוגה' בפרדס-חנה.
www.studyoga.net