יוגה פורטל
שלחו להדפסה 
בחזרה לדף הבית
של פורטל היוגה.
יוגה, איורוודה ותזונה  /   איורוודה
יוגה ואיורוודה - ניקוי מרעלים - חלק ראשון  |  יגאל קוטין
היוגה בעיקרה, באה לעזור לאדם להתנקות מהמקומות הלא טהורים אצלו בכל הרובדים, רק תוך כדי תהליך ניקיון וטיהור זה יכול האדם להגיע להשלמה עם עצמו. על תהליך הניקוי ביוגה ובאיורוודה.

אחד המורים שלי אמר פעם: הארה היא כמו אורח בביתך,אתה צריך לדאוג לניקיון הבית, לנוחות וסדר בבית ויום אחד האורח יחליט לבוא והשתכן אצלך!

ניקוי הבית מדי פעם לא יהיה יעיל; כדי לשמור על הבית נקי ומסודר יש לטרוח בכל יום!

 

ביוגה סוטרות של פאטנג'אלי נאמר (פרק 2, 28) – "דרך ביצוע היוגה הטמא נעלם"

 

בהאטה יוגה פראדיפיקה נכתב:

" כאשר האויר החיוני אינו זורם בחופשיות בערוץ המרכזי מפאת הנאדים אשר מלאים בפסולת, איך מצב של אונמני-סמדהי (  (NO MINdיופיע וכיצד שלמות וסידהי יהיו?" (2,13)

 

ועוד נאמר שם:

"כאשר הנאדים מטוהרים ישנם סימפטומים חיצונים נראים, ההצלחה מובטחת כאשר הגוף הופך חיוני וזוהר" (2, 19)

 

מהי פסולת:

פסולת יכולה לקבל ביטוי בכל הרבדים- בכל הגופים ובכל המעטפות (– הקושות), פסולת נפשית-רגשית – רגשות שלא בוטאו, דברים שלא נאמרו... מחשבות מודחקות, פחדים אשר לא קיבלו חופש לצאת מהמערכת... היצמדות לחומר, קשר צמוד למחשבות, תחושות ורגשות וכמובן גם סלידה.

פסולת אנרגטית – בין אם אנרגיה שלילית שאנו יצרנו ולא שחררנו ובין אם אנרגיה שלילית שספגנו מהסביבה כאשר היינו חלשים ולא מוגנים וגם אותה לא השכלנו לעבד ולהשליך החוצה...

וכמובן פסולת פיסית – כל אותם חומרים שאנו צורכים לגופנו – אויר, שתייה ומזון – כאשר צרכנו אותם בצורה או בכמות שאינה מתאימה לנו, כאשר צרכנו אותם כאשר הם לא טהורים, לא מוכנים לצריכה, כאשר גופנו לא היה מוכן לצרוך אותם ואף כאשר מצב התודעה שלנו לא היה מכוון ונוכח בעת צריכתם.

 

ההפרדה בין הגופים היא מיותרת וזאת כולם יודעים, לכולם ברור שהגוף הפיסי , הגס sthula sharira ותרגול שלו משפיע באופן ישיר על הגוף העדין suksma sharira ועל הפראנהמאיה קושה- רובד הגוף הפיסיולוגי- אנרגיית החיים, והמאנומאיה קושה- רובד הגוף הפסיכולוגי, מחשבות ורגשות. כמובן כל אלו משפיעים בתורם גם על הגוף הפיסי – אנהמאיה קושה.

 

היוגה בעיקרה, לדעתי, באה לעזור לאדם להתנקות מהמקומות הלא טהורים בכל הרבדים, רק תוך כדי תהליך נקיון וטיהור יכול האדם להגיע להשלמה עם עצמו, למודעות – כמו שנאמר בציטוטים מההתחלה – מצב תודעה גבוה (סאמדהי) מושג רק כאשר הזרימה של האנרגיה (הפראנה) היא חופשית וללא הפרעות. 

 

בהמשך הדברים אני בא להציג מחשבה שלי והיא: ניקיון וטיהור הגוף הפיסי קודם לכל שאר הניקיונות בשאר הרבדים, כוונתי שכעת בתקופת החושך, קאלי יוגה, עלינו לשים דגש רב על ניקיון וטיהור הגוף הפיסי בכדי שיתמוך בגוף האנרגטי.

ניקיון הגוף קודם לאסאנה ופראניאמה (למרות שהן בעצמן תירגולים שבאים לנקות ולטהר), ניקיון הגוף, אסאנה ופראניאמה קודמים אף ליאמה וניאמה, ל 10 כללי המוסר וההתנהגות, רק כאשר הגוף נקי והתודעה יציבה, פה בתקופה זו- יכול האדם לתרגל ללא חשש את חוקי המוסר וההתנהגות, למרות ששוב גם הם טומנים בחובם ניקיון וטיהור – כמו אהימסה וסאטיה ושאר היאמות אשר מהווים ניקיון אישי רוחני, ובניאמה – סאוצ'ה כניקיון בכל הרמות וטאפאס – יצירת האש הפנימית...

ושוב אני חוזר וכותב כי הניקיון הפיסי, טיהור הגוף מרעלים הוא שלב ראשון וחשוב. אנו מכירים מקרים של אנשים אשר עשו מאמץ רציני בדרכם הרוחנית וחוו "פתיחה" חזקה והגוף שלהם לא היה מסוגל לעמוד בכך וקרס!

 

לכן אנסה כאן להעביר דגשים חשובים כדי לנקות את הגוף הפיסי מרעלים, לטהר אותו כחלק מהדרך (הסאדאנה) של כל אחד בדרך היוגה.

 

האיורוודה כאחותה הקרובה והמשלימה של היוגה מביאה את ניקוי הגוף מרעלים לדרגת אומנות, גם ביוגה הקלאסית ישנם דרכים מעולות לנקות ולטהר את הגוף, אך היוגה אינה שמה דגש על עיקרון האינדיבידואליות, כל פרט הוא שונה ומיוחד ולכן אל לנו לקח דרך אחת וליישם אותה על כולם באותו האופן.

 אחד המורים הגדולים של היוגה בכל הזמנים, קרישנהמאצ'אריה חרט על דיגלו את לימוד היוגה באופן פרטני – להתאים את התרגול ואינדיבידואל – ומפה גדולתו! קרישנהמאצ'אריה היה גם מרפא איורוודי ואכן באיורוודה שמים דגש רב על הכלל הראשון במעלה – הטיפול מותאם באופן פרטני לאדם ולמען איזון הטיפוס שהוא, אין כלל, ישנם הרבה פרטים!

 

אני פוגש לעיתים אנשים אשר חוו ניסיון לנקות,לטהר את גופם ונכוו, לא הרגישו טוב, לא הצליחו לעמוד בגזרות שגזרו על עצמם (היוגים ידועים בטאפאסיה החזקה שלהם, אלא שלעיתים זה פשוט שגוי מכיוון שאנו לא יוגים בהימאליה אלא אנשי משפחה ברובנו החיים בעולם של חומר בו נדרשות מאיתנו פעולות מסוימות...).

 

לדוגמא: בקריות ביוגה ישנו תרגול הנקרא שאנקהפראקשאלנה – ניקוי המעיים דרך שלשול, עוד נדון בתרגול זה, אך להבהרה למי שאינו מכיר – (תירגול זב הוא אחד מששת הקריות המרכזיות ומטרתו לנקות את הגוף מעודפי ליחה, מהאלמנט הטאמסי שבו, לנקות את המעיים שם לרוב מקור הרעלים, האמה...לנקות את הכבד ולחדד את אלמנט האש, האגני בגוף. וכל זה בעזרת שתיית מים מומלחים מעט ותרגילי מסוימים, הוצאת המים דרך פי הטבעת.). תרגול זה הוא עוצמתי בצורה בלתי רגילה ומנקה את המעיים מפסולת, אך הוא גם מסוכן באותה מידה ולא כל אחד נכון לו לעשותו ולא בכל זמן, הסכנה בתרגול זה היא שבשלשול הפיטה דושה (אש + מים) אשר בגוף יוצאת החוצה, שלשול הוא דרך מעולה להעלים עודף של פיטה, אך לאדם שבגופו יש מחסור של פיטה – יכול להישאר לאחר ניקוי זה מרוקן, ללא אש בגוף – דבר שעלול להתבטא במע' חיסון חלשה, עיכול משותק, חוסר אנרגיה וחוסר יכולת של הגוף לעכל – פיסית דברים שנכנסים, רגשית ונפשית. שלשול בעוצמה כזו משאיר את המעיים ריקים – המעי הגס, מקום מושבו של ואטה דושה (אויר + אתר), בכך עלולה הואטה להחריף ולהתגבר, ואטה בהחרפה עלולה להיות מסוכנת ביותר, עלול לגרום לכאבי ראש, עצירות, בעיות עיכול וחוסר ספיגה, עייפות, חוסר מנוחה, בעיות מפרקים, אי סדירות במחזור האישה ובמקרה הגרוע לבעיות במע' העצבים...

 

ולכן כלל ראשון – אם לא יודעים איך, עדיף להתייעץ עם מורה מנוסה ליוגה או מרפא איורוודי שיתאים תוכנית ניקוי נכונה ובריאה!

במאמר הבא  ארחיב בנוגע לשיטות פרקטיות שונות לניקוי על פי היוגה והאיורוודה.

לקריאת מאמרים נוספים על איורוודה

יגאל קוטין, מטפל באיורוודה ומורה במכללת רידמן, מטפל בנתורופתיה, תזונה וצמחי מרפא, מתמחה בניקויי הגוף ובעיסוי רפואי, איורוודי, הולך בדרך היוגה מזה כ 10 שנים, תלמיד ומתרגל נלהב של מסורת זו, מלמד יוגה למבוגרים ולילדים במסגרות שונות