יוגה פורטל
שלחו להדפסה 
בחזרה לדף הבית
של פורטל היוגה.
מורים מדברים יוגה  /   ראיונות
ראיון עם טיאס ליטל המלמד יוגה בסנטה פה, ניו מקסיקו  |  צוות פורטל היוגה
נפגשתי עם טיאס לשיחה קצרה על יוגה, על אימון יומיומי והוראת היוגה. טיאס הינו הבעלים של בית ספר ליוגה מעביר קורסי הוראת יוגה וסדנאות יוגה ברחבי העולם.
אני חייב להתחיל בהכרת תודה לסטודיו פראנה יוגה, אשר הזמינו את טיאס ליטל להעביר מספר סדנאות בארץ, ואפשרו את הראיון. טיאס הינו מטפל מוסמך בשיטת המסג' ובאוסטאופטיה של הראש והאגן (קרניו סקראל). הוא בעל תואר שני בפילוסופיה מזרחית.
 
מתי התחיל הרומן שלך עם עולם היוגה?
אימי לימדה איינגר יוגה, ואני התחלתי להתאמן איתה. לפני זה שיחקתי כדורגל והיו לי בעיות בברכיים ובקרסוליים, אפשר לומר שתנוחות העמידה שיקמו את רגלי. ב-1989 נסעתי להודו, למייסור, לחצי שנה ללמוד אשטנגה יוגה עם פטהבי ג'ויס. כך שלמדתי איינגר ואשאנגה.
 
האימון שלך, תאר לי אותו, ממה הוא מורכב?
הוא דינמי, אך אני נמצא בתנוחות זמן רב יותר, הייתי אומר ויניאסה (זרימה) איטית לא חזקה מאוד. אני תמיד מנסה לשתול את זרע המדיטציה באימון האסאנות, כך שזה לא יהיה אימון פיזי לגמרי, כמו היוגה שלומדים היום בחדרי כושר.
 
איך אתה מעמיק בהוראת האסנות חוץ מהאספקט הפיזי שלהן?
בעזרת הנשימה ובעזרת עבודה על דיוק והתבוננות בטכניקה. אני תמיד מלמד מדיטציה בכל שיעור.
 
איזו מדיטציה אתה מלמד?
אני מלמד טכניקות של מדיטציה: התבוננות בנשימה, ויפאסנה, ושאמאטה.
 
אתה יכול לספר קצת על האימון האישי שלך?
אימון הבוקר שלי מתחיל במדיטציה של שעה ואז אם מתאפשר שעה או שעתיים של אימון תנוחות היוגה. יש לי ילד בן שנתיים שדורש הרבה תשומת לב.
לרוב אני מחפש ליצור רצף של תנוחות פשוטות שיוביל לתנוחה אחת או שתיים. כך שתלמידים יוכלו בביטחה לבצע תנוחות מורכבות יותר. אני לא מתכוון לזרוק תלמיד לתוך תנוחה, אולי הוא יצליח לשחות ואולי יטבע. אני מחפש רצפים שיעזרו להכין את הגוף לתנוחה. אני ממש לא עובד בכוח אלא מחפש רצפים שהגוף יפתח בביטחה. לימדתי אשטנגה-ויניאסה כעשר שנים ואני יודע מה זה לדרוש הרבה כוח, אך עכשיו אני יותר בעניין של ישורת ועבודה עם הגוף העדין.

מה בנוגע לפראנאיאמה, זה לא חלק מאימון היוגה שלך?
אני מקדיש יותר זמן למדיטציה מתרגילי נשימות.
 
מתי התרחש השינוי באימון יוגה שלך - העדינות, הדיוק?
אני למדתי הרבה אנטומיה כחלק מעבודתי כמטפל רולפינג ומסאג'. ברגע שלמדתי את מבנה גוף, למדתי איך לבצע את התנוחות נכון מבלי לפגוע בגוף. לכן אני מלמד את תלמידי הרבה אנטומיה .
 
כשאתה מלמד יוגה, מה הכי חשוב לך ללמד על התנוחות?
אני עובד הרבה עם רקמות החיבור - שנקראות פאשה. אני עובד הרבה עם איזורים של פאשה: החלק הפנימי של הרגליים, המפשעות, החזה. אני מכוון לעבודה עם קווי האנרגיה האלו, קווי ריקמת החיבור הזו. אני עובד הרבה על חיבור הרגליים לחלק הגוף העליון וחיבור הידיים לצוואר.
 
אתה מדבר אנטומיה ומשתמש במילים אנרגטיות?
העצמות, שרירים ורקמות החיבור קשורות לנאדים ולצ'אקרות ולגוף האנרגטי. אני תמיד מלמד משני הצדדים הצד המבני והצד האנרגטי.
 
מהי מטרת תנוחות היוגה לדעתך?
תנוחות היוגה הן טכניקות להרגעת התודעה. מנטרה, פראנאימה, אסאנה, צ'אנטינג הן כולן משמשות ליצירת תודעה שקטה. מה שהזן קורא Nomind. תנוחות היוגה מאפשרות לך להיות במצב כזה לאורך זמן.
 
האם להיות מורה ליוגה זה חלק אינטגרלי של אימון היוגה?
הרבה פעמים תלמידים מתחילים ללמד מוקדם מידי. וזה חבל, חשוב לבסס את האימון ולהשיג איזשהו עומק של הבנה לפני שמתחילים ללמד. חלק מהמורים מלמדים כדי להתאמן בזמן השיעור ואני ממש לא מעודד את זה, אני לא חושב שזה משהו טוב. אני התאמנתי 8 שנים לפני שלימדתי את השיעור הראשון.
 
מתי התחלת ללמד יוגה?
אני מלמד מ-1990 ,כבר 17 שנה.
 
איך אתה שומר על העניין והחיות באימון וההוראה?
אני כל הזמן מנסה טכניקות חדשות, ומנסה לבוא עם גישה יצירתית. כך שאני לא מלמד שיטה אחת או טכניקה אחת שוב ושוב. אני מקבל הרבה רעיונות מכירופרקטים ואוסטויופטים. אני תמיד לומד כדי לפתח את הדמיון שלי, כדי שאעבוד שונה כל שנה, זה מאוד חשוב לא להפוך לאוטומטי.
 
על אילו דגשים אתה מקפיד היום בזמן הלימוד?
התלמידים זקוקים לפתוח את הגוף, את עמוד השידרה, הרגליים הפנימיות, הריאות. כך שהישיבה במדיטציה תהיה אפשרית ללא כאבים פיזיים.  ואז ניתן לעבוד על מצבי תודעה, ולעבוד יותר עם התודעה. כך שהרבה מהעבודה שלי היא לעזור לאנשים להיות משוחררים מהחזקות. כך שמבחינה פיזית הם יהיו יותר פתוחים. אני תופס את האסנות ע"פ היוגה סוטרות של פאטאנג'לי, שהאסאנה היא שלב מקדים למדיטציה ולסמדהי.
 
 
האם הלימוד האינטלקטואלי חשוב מבחינתך פרט לאימון האסאנות והמדיטציה?
מסורת היוגה היא בבסיסה פילוסופית, עבודה על התודעה והעלאת השאלות מה אמיתי? מהו האגו? ממה האגו מורכב? אם כך יוגה היא אימון של התודעה ולא רק של הגוף. האימון שלי הועשר מאוד בזכות החוכמה הטמונה באימון האינטלקטואלי. פנטהבי ג'ויס נהג לומר שהיוגה זה 99% אימון ואחוז אחד של תיאוריה, ויש בזה אמת, אך חלק מהתיאוריה היא כל כך עשירה ונותנת השראה. אי אפשר, לדעתי, להפריד בין האימון לחוכמה, אלו שתי זרועות, אימון חוכמה ואימון עם הגוף. פראג'נה בסנסקריט זה חוכמה, אני קורא לזרם שלי פראג'נה יוגה.
 
 
 
מה דעתך על כמות הזרמים הקיימים היום בעולם היוגה?
גם אז היו המון זרמים, בתי ספר, וכתות - כך שזה לא שונה מאד. אך יש היום הרבה בתי ספר ליוגה  שמתפתחים לכיוון היוגה הממוסחרת ושמים דגש על השיווק של היוגה. התרבות האמריקאית מכוונת לכיוון של מדיה ומסחר וזה בלתי נמנע ואפילו טבעי שהיוגה תשתלב גם בתרבות זו. על התלמיד מוטלת החובה להבחין בין מורה טוב ללא טוב. המדיה יכולה להיות טובה, היא יכולה להיות מקפצה לשיווק של רעיון. עובדה היום יש יוגה בכל מקום בארה"ב, גם בכפרים הכי הקטנים.
 
איך קרה שהיוגה כל כך התפשטה ותפסה במערב, ומדוע זה התחיל בארה"ב?
השורשים של היוגה בארה"ב הם בלוס אנג'לס: קרישנמורטי, יוגהאננדה, ביקראם, נידרה דואי... כולם התחילו בלוס אנגלס. לוס אנגלס הינה הבירה של המדיה בזכות הוליווד. הרבה כוכבים התחילו ללמוד יוגה וזה בעצם מה שהתחיל את פרסום היוגה. כמו כן קליפורניה, היא המדינה הכי ליברלית בארה"ב, והיוגה התקבלה בקלות שם.
 
 
כל מורה מתחיל צריך להתמודד עם השינוי בו היוגה הופכת מתחביב לעבודה, מה יש לך להגיד על זה?
הרבה מורים נאבקים בהתמודדות עם הזהות של עצמם. להיות גם מורה יוגה וגם איש מכירות ולרוב זה שילוב לא טוב. לוקח זמן ללמוד להשתמש במדיה בחוכמה, זה לא רע לפרסם את עצמך. אני אישית מנסה להיחשף בצורה כזו שזה יתמוך בעבודתי עם כוונה לחשוף אחרים. אני חושב שהכוונה מאחורי החשיפה חשובה. היו תקופות בחיי שלא רציתי את החשיפה אך גדלתי ואני יכול היום להשתמש במדיה בחוכמה.
לאתר של טיאס ליטל