יוגה פורטל
שלחו להדפסה 
בחזרה לדף הבית
של פורטל היוגה.
אימון היוגה  /   אימון
הקשת - צ′אקראסנה   |  אשר וילף
אין כמו הצ′אקראסנה כדי להתעורר לקראת יום חדש או כדי להירגע ולהרפות בסיומו של יום מתיש. בין אם לתיקון הגב, שיפור היציבה או להרפיה מושלמת לאחר נהיגה או ישיבה ממושכת מול המחשב.

 

צ'אקראסנה (הגלגל), או תנוחת הגשר בלשוננו, הינה בין החשובות ומהמאתגרות שבאסאנות (תנוחות היוגה), ותועלתה רבה מהיבטים שונים.

בתנוחה זו, קדמת הירכיים והרגליים נמתחות, עצם הזנב מתכנסת, האגן נע קדימה, הגב מתארך, הכתפיים נשמטות אחורה, העורף מתארך והראש צונח בחופשיות.

 

תנוחה זו מאפשרת למתוח ולזקוף גב שפוף, על ידי הארכה והגמשה של עמוד השדרה.  בית החזה מתרחב, הגרון רפה, הריאות מתמלאות למלוא ניפחן, הנשימה מעמיקה והדם המחומצן זורם לראש. הבטן נמתחת, האיברים הפנימיים מתרווחים, המערכות העצביות והלימפטיות מתעוררות, הגוף כולו נטען במרץ, זריזות, עירנות וחיוניות.

 

אין כמו הצ'אקראסנה כדי להתעורר לקראת יום חדש או כדי להירגע ולהרפות בסיומו של יום מתיש. בין אם לתיקון הגב, שיפור היציבה או להרפיה מושלמת לאחר נהיגה או ישיבה ממושכת מול המחשב.

 

כבכל תנוחות היוגה, אין ההשפעה מתמצה בהיבטים הגופניים בלבד. כאשר נצא מתנוחת הגשר נחווה הרפיה ורגיעה רגשית, בהירות מחשבתית וריכוז מחודד. ההתארכות וההתרחבות הנחווית בתנוחה, מעוררות ומטפחות תחושה של פתיחות ריגשית ומנטלית. מצוקות כחוסר ביטחון, סגירות, מופנמות, רגישות יתר וחשדנות מתפוגגות מאליהן.

 

ואולם, רק מתי מעט הגמישים, המנוסים והמיומנים שבמתרגלים מסוגלים לבצע את התנוחה במלואה ולהנות ממלוא תועלתה.

 

כאן באה לעזרת המתרגל המתחיל שיטת איינגאר המתאפיינת בין השאר, בתרגול פסיבי תוך הסתייעות בעזרים שונים: כריות, חגורות, קוביות עץ ומתקנים שונים המאפשרים ומעודדים את הגוף והתודעה לביצוע תנוחות אקטיביות באופן אופטימלי תוך מיצוי מלוא הפוטנציאל האישי.

 

בנוסף לרווחה הגופנית והתודעתית הנחווית בתנוחות הפאסיביות, מזהה המתרגל את האתגרים הספציפיים שמציבות תנוחות היוגה מול מגבלות גופו ולומד להתמודד עמם תוך הרפיה מירבית לקראת ביצוע התנוחה במלואה.

 

בדרך זו לומד המתרגל להטביע בזכרון הגוף והתודעה את תבנית התנוחה ונהנה מהשפעתה עוד לפני שרכש מיומנות. בזכות ההכנה הפאסיבית, חווה המתרגל, בעיקר המתחיל, פריצת דרך משמעותית והתקדמות מפתיעה בבואו לתרגל את התנוחה האקטיבית במיטבה.

 

צוריאל גוטליב, מעצב תעשייתי ומתרגל יוגה, פיתח לאחרונה את "הקשת", פרי עיצוב מקורי שנוצר בהשראת מתקן בשימוש אסכולת היוגה של איינגאר אשר נועד לחוות באופן פסיבי את תנוחת הצ'קראסאנה.

 

לפניכם הדגמה והוראות השימוש בקשת.

 ל

 

 יש להתייעץ עם רופא\מורה ליוגה לפני השימוש ולבצע בקפידה את ההוראות

 
הוראות

 

התמקמות (תמונה 1): יש להתיישב מעט קדימה משיא הגובה ולהזדקף.

 

 

כניסה לתנוחה (תמונה 2): תוך קימור הגב התחתון, למקם את עצם הזנב בנקודת שיא גובה הקשת ואט-אט ובהדרגה, לפרוש את שאר חוליות השדרה קרוב לקשת, כהראש צונח אחרון וקרוב לקרקע ככל שניתן. אפשר להניח את העקבים על המכשיר או על הקרקע.

 

 

הדגשים בתנוחה (תמונה 3): להרפות בהדרגה כל שריר ושריר, את הסוגרים ואת המחשבות. הקודקוד נח על כרית או על השטיח. לנוח מספר דקות תוך נשימה מכוונת עמוקה ואיטית ככל שניתן (לפחות  דקה--שתיים או 10 מחזורי נשימה).

 

 

ירידה מהתנוחה (תמונה 4): לאט ובזהירות לקרב את הסנטר לחזה ולגלוש אחורה תוך קימור הגב העליון עד רביצה חופשית רפויה על הגב כשהרגליים נחות על הקשת.

 

 

שחרור (חשוב): לכופף ולחבק את הברכיים לעבר החזה ולהתנדנד מעט קדימה, אחורה ולצדדים. למתרגלי יוגה מומלץ להשלים את הצ'אקראסאנה בתנוחת המחרשה (האלאסאנה).

 

 

התרוממות: לעבור לשכב על צד ימין, לשאוף עמוק, להתרומם בעזרת הידיים ולהזדקף לאט ובזהירות בנשיפה.

 

לבריאות והנאה

לפרטים נוספים על קשת יוגה